Два роки тому 20 липня 2016 року, в Києві був убитий відомий журналіст білоруського походження – Павло Шеремет. Останній час свого життя він займався розслідуванням офшорного скандалу, прославився своїм критичним ставленням до корупції и критикою влади. Хто такий Павло Шеремет і чому його могли вбити – читайте в нашому матеріалі.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПавло Шеремет: біографія журналіста
Павло Григорович Шеремет народився в 1971 році в Мінську, Білорусь. Тут він здобув середню освіту і вступив на історичний факультет місцевого ВНЗ. Після трьох років студент кинув навчання і перейшов на економічне відділення. Цікаво, що його дипломною роботою стала тема, якою він займався протягом свого подальшого життя – офшорний бізнес.
З 1992 року він почав роботу в одному з мінських банків у відділі валютних операцій, через короткий час став консультантом економічних програм Білоруського телебачення. У 1994 році Шеремету запропонували стати телеведучим щотижневої програми «Проспект».
У 1996 році очолив «Білоруську ділову газету». У тому ж році став кореспондентом «Громадського російського телебачення» в Білорусі.
У 1997 році Павла Григоровича затримали під час зйомки сюжету на білорусько-литовському кордоні. Журналіста та оператора звинуватили в незаконному перетині кордону і отриманні грошей від закордонних спецслужб. Тоді на захист Шеремета висловився президент Росії Борис Єльцин. Однак в результаті журналіста засудили до двох роки умовного ув'язнення з випробувальним терміном. На думку самого Шеремета, ініціатором арешту був Олександр Лукашенко, якого журналіст не раз критикував.
У наступні роки Шеремет часто фігурував у ЗМІ як представник опозиції режиму білоруського президента Лукашенка. Він неодноразово затримувався правоохоронними органами республіки.
Російський період кар'єри
У 1998 році Шеремет став спеціальним кореспондентом програми «Час» на ОРТ. Сам же журналіст називав цей час своєї кар'єри - як найбільш негативний досвід. «Мені дуже соромно за те, що відбувалося під час парламентських і президентських виборів», – розповідав в інтерв'ю Шеремет.
Кілька місяців Шеремет був автором і ведучим недільної «Інформаційної програми з Павлом Шереметом» на каналі ОРТ. Однак покинув проект через серйозний конфлікту з керівництвом каналу.
В кінці 1999 року на Шеремета подав до суду екс-генеральний прокурор РФ Юрій Скуратов. Він звинуватив журналіста в наклепу. Позов стосувався сюжету кореспондента Олега Шишкіна про те, що Скуратов нібито володіє домівкою в Орловській області на території заповідника «Полісся». Павел Григорович виступив лише коментатором сюжету. Але суд зобов'язав виплатити Шишкіна 60 тисяч рублів, а Шеремета 26 тисяч.
У 2000 році Шеремет почав керівництво відділом на каналі ОРТ, який займався створенням програм в жанрі журналістського розслідування.
У 2005 році Павло Григорович став ініціатором створення інтернет-сайту «Білоруський партизан». Згідно з концепцією видання, на сайті повинен був бути простір свободи для вільного обміну інформацією. Видання прославилося тим, що стало майданчиком для різкої критики білоруської влади.
У 2006 році разом з іншими журналістами Шеремет створив «Російський антифашистський фронт». У той же час брав участь в опозиційних мітингах в рідній Білорусі. Також Шеремет став з'являтися на сторінках відомого журналу «Огонек» в якості політичного оглядача.
У 2010 році Павла Григоровича позбавили білоруського громадянства. Приводом для цього стала наявність російського громадянства у журналіста. Однак закони країни не забороняють бути громадянином двох країн.
Діяльність в Україні
З 2012 року Павло Григорович почав журналістську діяльність в Україні. Спочатку він вів власний блог на сайті «Українська правда», а пізніше створив науково-популярне історичное інтернет-видання «Історична правда».
З 2013 року почав вести «Правий? Так!» на Громадському телебаченні Росії. Через короткий час став виконавчим директором «Української правди».
У червні 2015 р запустив авторський проект «Діалоги» на українському 24 каналі. З вересня 2015 року по квітень 2016 – ведучий на українському «Радіо Вести».
Кіно і книги
Павло Шеремет займався не тільки журналістською діяльністю. Він виступив автором документальних фільмів «Дике полювання» і «Дике полювання-2» з критикою білоруського режиму, «Чеченський щоденник», «Остання висота генерала Лебедя», ювілейного фільму про колишнього президента СРСР Михайла Горбачова.
Крім того, Павло Григорович написав кілька яскравих книг. Так, одна з них називається «Випадковий президент» і присвячена білоруському президентові Олександру Лукашенку.
У 2009 році вийшла його книга про Саакашвілі, про шестиденну війну в серпні 2008 року, російсько-грузинські відносини «Саакашвілі Грузія. Загиблі мрії».
У 2012 році Шеремет отримав почесну нагороду ОБСЄ за захист прав людини в галузі журналістики.