Все більше українців вирушають на роботу за кордон. Не зупиняють, на жаль, не обіцяні реформи, ні перерахунок зарплат. Прибутки наші досі доволі скромні у порівнянні з Європою.

І хоча прийнято вважати, що більшість наших співвітчизників надають перевагу Польщі, втім останнім часом тенденція змінилася. Тепер заробітчани шукають кращої долі у Чехії. Розберемося, за чим їдуть та що чекає насправді.

Кого візьмуть на роботу?

Два роки тому Чехія створила спеціальну програму для українців, рішенням Торгової палати приймають щорічно до п'яти тисяч громадян. Якщо раніше ця центрально- європейська країна зазивала тільки висококваліфікованих фахівців, то тепер є можливість отримати легальну вакансію робочим середньої і нижчої кваліфікацій.

Загалом пропонують до 12 тисяч вакансій:

інженерів-будівельників, електротехніків, механіків, затребувані медичні сестри та працівники ІТ-сфери. Шукають кухарів, офіціантів, прибиральників, багато запрошень для технічних фахівців, операторів / наладчиків устаткування, торгових представників (часто ці місця пропонуються як робота за сумісництвом, яка для Чехії дуже поширена), а також водіїв вантажівок, різного роду демонстраторів, консультантів.

Популярні новини зараз
Головне за ніч 2 жовтня: "мобіки" путіна самознищилися, Тарас Цимбалюк на таблетках, а на Новий рік "Олів'є" не буде Чи буде Україна переходити на зимовий час у жовтні: громадянам пояснили, чи зміниться щось у 2022 році "Зимові" платіжки за газ змусять гаманці "схуднути": чому українцям доведеться платити більше Найпотужніший екстрасенс Хаял Алекперов назвав дату кінця війни в Україні: "Я не Бог, але..."
Показати ще

Втім, один суттєвий мінус все ж є – такі вакансіъ не надто високо оплачуються. Точно те ж саме, що приміром відправитися на сезонні роботи у Польщі.

Зарплати в Чехії

Офіціант, наприклад, отримує 10 тис. Крон (обмінний курс - приблизно 24 крон за $ 1). Лікар може заробляти в 4-5 разів більше: після кризи 2008-2009 рр. багато лікарів з Чехії поїхали на заробітки в багатші держави Європи (наприклад, Німеччину).

Лікар в Чехії отримує від 50 тис. грн. щомісяця (еквівалент). Для порівняння: ставка покоївкою - 20 тис. грн., будівельника або робітника сфери сільського господарства - 25-30 тисяч.

Існують і не зовсім стандартні пропозиції - пакувальника подарунків, прикрас з зарплатою 28 тис. Грн. (Трохи більше $ 1 тис.). Але працювати доведеться по 12 годин щодоби. На фабриці іграшок платять $ 900, зварювальнику - 250 чеських крон ($ 10,4) за квадратний метр або 130 крон щогодини ($ 5,4 / ч).

Аби влаштуватися на більш стабільну роботу, лікаря чи програміста, без знання мови не обійтися. До 37% чеських компаній все одно готові брати українців без знання мови.

Карта зарплат в ЄС

Середня зарплата для Чехії зараз дорівнює $ 1250. або 32,5 тис. грн. Найбільш прибуткова робота пропонується фінансовим сектором (банки, страхові компанії), а найменш вигідна соціальна сфера, галузі культури, мистецтв (аналогічно з Україною).

Правила працевлаштування

Робота для українців в Чехії буває 2 видів: найману працю (на фіз- / юрособа) або самостійний бізнес.

Чеська Республіка не вимагає дозволу на роботу від громадян:

- отримали посвідку на проживання

- отримали статус біженця

- громадян ЄС з членами їх сімей

Офіційне працевлаштування можливе за наявності трудової або синьої карти. Цим зазвичай повинен займатися роботодавець, адже процедура не з легких. Схема виглядає приблизно так: роботодавець повідомляє місцеве відділення департаменту з працевлаштування про наявність вакансії, про її основні характеристики.

Трудова міграція

Якщо за місяць серед чехів або громадян ЄС не знайдеться бажаючих зайняти місце, тоді на підставі заяви іноземця цей орган видає дозвіл на працевлаштування терміном до 2 років.

Синя карта видається працівникам з вищою спеціальною або вищою освітою, з якими укладено трудовий договір на строк не менше ніж 1 рік і чий оклад як мінімум в 1,5-рази перевищує середньорічний оклад для Чеської Республіки. Термін її дії також становить не більше 2 років. При бажанні через 5 років можна оформити ПМЖ, а потім отримати громадянство Чехії.

Дивіться: Уряд Чехії погодився збільшити квоти на прийом українських заробітчан

Різниця із Польщею принципова?

Нещодавно фахівці провели опитування серед повнолітніх українців, які протягом останніх п’яти років працювали у Польщі.

Так, 77% респондентів заявили, що у Польщі переважно виконували фізичну роботу, 16% – працювали у сфері послуг, 3% – мали працю, пов’язану із інтелектуальною діяльністю, і лише 1% працювали на керівних посадах. Чим вищий рівень освіти, тим частіше респонденти знаходили роботу у сфері послуг або ж займалися інтелектуальною працею.

Статистика перетину кордону

Більше 80% шукали роботу через родичів та знайомих: 66% через близьких в Україні, 21% – у Польщі. Лише 10% користувалися для пошуку роботи українськими агентствами працевлаштування і 3% – польськими. 6% знаходили роботу через оголошення в українських ЗМІ, 2% – польських ЗМІ, 5% – через соціальні мережі (Facebook, Linkedin тощо).

39% опитаних вважають, що найважчим у роботі у Польщі є довготривала розлука з родиною. 32% скаржаться на багато годин роботи в день, 28% – на важкі умови праці, 24% – на відсутність соціального захисту українців-заробітчан.

Ким працюють українців в Польщі

14% вважають проблемою неприязне ставлення до українців з боку поляків, 13% – адміністративні формальності при оформленні документів, 12% – мовний бар’єр, 9% – відсутність вихідних, 8% – погані побутові умови, 4% – конфлікти з керівником/наймачем, 3% – конфлікти з колегами.

Де хочуть працювати українці?

30% обрали Польщу

27% – Німеччину

22% – Сполучені Штати Америки

20% – Скандинавські країни (Швеція, Норвегія, Фінляндія, Данія)

18% – Чехію

13% – Велику Британію

12% – Канаду

по 7% – Нідерланди та Бельгію

інші країни обрали не більше 6% опитаних

Дивіться: українські лікарі більше не зможуть працювати в Чехії за спрощеною процедурою

Як повідомляв портал "Знай.ua", українцям показали всю правду про роботу у Польщі.