Парламентарії вирішили ввести кримінальну відповідальність за публічне заперечення агресії Росії стосовно України.

Парламентські "фронтовики" Антон Геращенко, Андрій Тетерук, Ігор Лапін і Тетяна Чорновол зареєстрували у Верховній Раді законопроект №7354, згідно з яким в Кримінальному кодексі України повинна з'явитися нова стаття 442-1 "Публічне заперечення факту військової агресії РФ до України".

За заперечення агресії РФ захоплення Росією окупованих територій, а також виготовлення і розповсюдження матеріалів з таким запереченням, санкції статті передбачають штраф від 51 до 170 тисяч гривень або позбавлення волі на строк до 5 років.

За ці ж дії, вчинені посадовими особами або вчинені повторно
, ніяких штрафів уже не передбачено - лише позбавлення волі на строк до 5 років.

Законопроект ще не прийнятий, але вже викликав суперечки. Видання "Апостроф" зібрало різні думки щодо цієї ініціативи.

За словами одного з авторів законопроекту Ігоря Лапіна, заборона на заперечення придумана не заради показного патріотизму, а через цілком практичні вигоди.

"Цей законопроект покликаний зупинити ту хвилю, яку намагаються розігнати кілька років - про те, що у нас громадянська війна, а Росія - ні при чому", - говорить Лапін.

"Але потрібно дивитися далі: в контексті закону про деокупацію, який зараз приймається парламентом, де чітко вказано, що Росія - агресор. Також в контексті того, хто буде нести матеріальну відповідальність за заподіяну шкоду на окупованих територіях.
Якщо ми не будемо робити наголос на тому, що у нас агресія, то ця хвиля за допомогою ЗМІ буде розганятися все більше і більше і в певний момент вона нівелює всі зусилля з доведенню російської агресії ", - вважає політик.

Українські військові вважають, що такий закон потрібен суспільству.

"Звичайно, це правильно. Люди повинні розуміти, хто ворог і з ким ми воюємо, а не маніпулювати громадською думкою", - сказав ветеран АТО Георгій Турчак.

"Це правильна ідея, тому що це дозволить заткнути рот пропагандистам Росії в Україні, які безкарно з екранів телевізорів і через ЗМІ брешуть про те, що немає ніякої агресії Росії, заперечують її, - каже ветеран АТО Едмонд Саакян.

У свою чергу, політики, під яких, в тому числі, цей законопроект і створювався, заявляють, що прийняття такого закону - шлях до репресій.

Так, наприклад, вважає нардеп від "« Опозиційного блоку "Микола Скорик, який в жовтні 2015 року на одному з ток-шоу уникнув прямої відповіді на запитання ведучого:" Чи є Путін ворогом України? ".

"Це зайвий важіль для політичних репресій з боку провладного угруповання" Народний фронт ". У нас в останні роки всі свої непристойні справи прикривають російською агресією. Фактично критику влади підведуть під кримінальну відповідальність", - прокоментував він зконопроект.

Але якщо вже прагнути називати речі своїми іменами і вводити покарання за заперечення російської агресії, то, перш за все, було б непогано назвати АТО війною. Так вважає відомий волонтер Юрій Касьянов.

"Потрібно відразу повернутися до витоків: у нас російську агресію по суті заперечують президент, в першу чергу, і його оточення. Вище військово-політичне керівництво країни не виконує вимоги Конституції: якщо вони визнають агресію Росії, то вони повинні оголосити РФ війну, як це передбачено в Конституції.

Якщо агресія визнається тільки на словах, то вони обманщики. І якраз за цим законом їх потрібно буде залучити до відповідальності ", - підкреслив він.

У той же час юристи побоюються, що, якщо законопроект переросте в діючий закон, то на практиці в судах довести заперечення агресії буде досить складно.

"Заперечення - вербальне або непряме, вимагатиме проведення лінгвістичної експертизи. Адже заперечувати можна як прямим текстом, так і приховано або побічно. Якщо заперечення непряме, потрібно лінгвістична експертиза", - пояснила юрист-кримінолог Ганна Маляр.

Як повідомляв портал "Знай.ua", у Держдепі США чітко висловили свою позицію щодо агресії Росії проти України.