У багатьох іноземців Україна ще зовсім недавно асоціювалася лише з Чорнобилем, прізвищами Кличко і Шевченко, та, мабуть, із варениками. Але в останні роки асоціації дещо змінилися, тепер це Крим, Майдан і війна з Росією. Інтерес до України пробудив Майдан.

Чужоземці їдуть сюди, щоб поспілкуватися з людьми, які брали участь у революції, дізнатися, що змінилося, цікавляться якістю життя та й просто подорожують нашою Батьківщиною.

"Знай.ua" з'ясував, що незвичайного знаходять іноземці в Україні.

Лавочки і тапочки

Популярні новини зараз
Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого Це має робити кожен, хто має смартфон: чохол і скло на екран не захистять Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

Американець Йоханн приїхав вперше в Україну під час паломництва хасидів. Перше, що вразило хлопця до глибини душі - кольори національного прапора.

"У США культ американського прапора - він висить на кожному будинку, в кабінетах, на вулицях. Але в Україні я вперше побачив двері під'їздів у кольорах національного прапора, лавочки і навіть жовто-блакитні стіни. У нас такого просто немає. Нікому і в голову не прийде малювати американський прапор так. Напевно, це пов'язано з війною", - ділиться своїми враженнями Йоханн.

Дерек із Сіднея був вельми здивований, коли з компанією українських друзів прийшов у гості, і вся компанія дружно роззулася в коридорі.

"Я так зрозумів, що це знак особливої ​​поваги до господаря будинку, якщо гість роззувається біля порога. Правда, трохи незвично ходити по підлозі босоніж. Але я так помітив, що господар повинен запропонувати босим гостям взуття, навіть своє. Напевно, це знак особливої ​​поваги, і своє взуття господар будинку пропонує тільки особливому і важливому гостю з усіх", - ділиться побаченим Дерек.

Дрес-код по-українськи

У багатьох країнах є дрес-код, який природно, дуже часто порушують. Американка або європейка ніколи не прийде на прийом у спортивному костюмі, а в супермаркет у вечірній сукні. Багато іноземців дуже дивуються, побачивши, як одягаються наші жінки. У мороз, ожеледь і дощ українки взувають чоботи на високій шпильці, будь-коли роблять зачіски і прикрашають себе золотом і біжутерією.

Для наших дам звично вийти в магазин або на ринок з голочки одягненій і з макіяжем. Іноземців це злегка шокує.

Але є і плюси.

"Коли я побачила в овочевому відділі жінку в сукні з відкритою спиною і на шпильці, з макіяжем - спочатку була збентежена. При цьому її візок був забитий продуктами. Я подумала, що вона несповна розуму. Потім уявила, як вона все це тягне в руках з метро, ​​йдучи на цих 20-сантиметрових шпильках, мені стало її шкода. Жінка купила шампанське, цукерки, фрукти, щось ще. Пізніше мені пояснили, що в Україні це нормально, причепурена жінка відправилася в компанію гуляти або щось святкувати", - говорить Марі з Рима.

Для української жінки зовнішні дані - це щоденна праця. Українки з честю справляються з цим завданням. Не дивлячись на лютий мороз і шалену спеку, наші жінки примудряються виглядати так, ніби зійшли з обкладинки глянцевого журналу.

"Зате в США можна зустріти жінку в халаті або піжамі, яка відвезла в школу дітей, зайшла за чимось у магазин. Крім того, багато американок носять безглузді наряди, які їм не личать. Товсті можуть носити обтягуючі речі. В Україні такого немає. Мені подобається стиль одягу ваших жінок", - говорить Йоханн.

А ось українські чоловіки не настільки педантичні.

"Вони соромляться робити манікюр або носити чоловічі прикраси. Кажуть, що чоловіка прикрашають шрами, запах алкоголю і тютюну. Повна протилежність жінкам", - помітив Грегорі з Сан-Франциско.

Всі на купі

Англієць Філіп гостював у майбутньої нареченої в квартирі і був чимало вражений облаштуванням українського житла.

"У нас немає однокімнатних квартир. А кількість кімнат рахується за кількістю спалень. Тобто однокімнатна квартира повинна мати одну спальню, вітальню і кухню, поєднану з їдальнею, ну само собою санвузол. А тут в одній кімнаті живуть всі, тут і спальня, і вітальня. Це ж незручно! А якщо я хочу спати, а мій сусід хоче подивитися телевізор?" - дивується Філіп.

Багато іноземців, побачивши звичайну для нас однушку, жахаються. Вони не розуміють, як жити в таких квартирах, де кухня може займати 5-6 кв. м. Ще більший шок вони отримують, коли дізнаються, що в таких маленьких квартирах живуть по 4 або 5 людей. І дуже часто це не тільки батьки з дітьми, а й бабусі з дідусями. І всі в одній кімнаті. Адже в багатьох країнах люди прагнуть якомога швидше здобути самостійність і обзавестися власним житлом. Американці, наприклад, знімають квартири все життя. І це нормально. А якщо купують своє житло, то намагаються це зробити в передмісті, подалі від міського шуму. Мрія будь-якого американця, європейця - будиночок за містом із білим парканом. Але у нас нормально залишитися жити з батьками - тому що оренда нерухомості дорога, а на покупку не завжди є гроші.

"Я не розумію, чому батьки дозволяють дітям і онукам жити в одному будинку з собою, навіть якщо площа дозволяє? Батьки повинні жити на старості собі на втіху. А сім'я має жити окремо і вирішувати свої проблеми окремо. Вони ж повинні стати самостійними, а не розраховувати на когось ще..." - дивується Келлі з Бостона, яка два місяці гостювала в Києві.

Алкоголь і сигарети

Багато хто бачив, як в іноземних фільмах п'ють алкоголь, ховаючи в паперовий пакет. Приїхавши в Україну, іноземці були вражені тим, як це відбувається у нас. Розпивати алкоголь у громадських місцях для багатьох просто немислимо.

Наприклад, у метро, ​​на лавочці під під'їздом або в парку. Якщо ввечері зайти в перший-ліпший двір, можна побачити компанію, яка п'є пиво чи горілку. Що стосується сигарет, то іноземці вражені, як багато українців курять, при цьому просто на ходу. Проблема куріння в нашій країні до цих пір залишається актуальною. До того ж у багатьох країнах вже давно заборонили куріння в громадських місцях.

"Я часто бачу дітей, які курять, при цьому їм років 12-16. Вони не соромляться і навіть не намагаються сховатися. Це вражає", - каже пенсіонер Боб із Брюсселя.

У деяких державах Європи це жорстко присікається - величезні штрафи в сотні євро. А у нас сидиш спокійно на зупинці, дихаєш свіжим повітрям, і завжди знайдеться людина, яка буде курити. Ще більшим шоком для них є жінка, що курить на вулиці, і діти під стінами шкіл.

"Коли я приїхав до Києва, ми сиділи у моїх друзів, пили вино, потім пішли у двір пити пиво. Я думав, що нас затримають - ми пили і курили прямо на вулиці. Але мені пояснили, що все гараз, тут за це нічого не буде. У нас би довелося пояснюватися з правоохоронцями", - зазначає Дерек із Сіднея.

Архітектура

Багато іноземців, приїжджаючи в Україну, не очікують побачити стільки протиріч. Адже в наших містах сучасні хмарочоси переплітаються зі стародавніми особняками, ця краса вражає. Все це дивним чином поєднується між собою. У містах багато пам'ятників архітектури. Наприклад, у Києві вражає Батьківщина-мати, висота якої 102 метра.

"Піднявшись на вершину "Батьківщини-матері", я зрозумів, що це було найкращим тревел-досвідом у житті. Статуя дуже значна і охоплює панораму всього міста. Не так багато людей зважуються піднятися на саму вершину, і щоб зробити це, знадобиться персональний гід. Всього 15 хвилин і вже відчуваєте себе володарем світу", - із враженням розповідає тревел-блогер Дрю Бінскі.

Оперні театри Одеси і Львова дивують своєю красою. Днем вулиці жваві й метушливі, але тільки приходить вечір, всі міста перевтілюються в масу світла і вогнів.

"Але поруч із такими величними, красивими туристичними об'єктами якісь забудови, звалища, старі будинки. Це ж туристична привабливість. Чому там не навести порядок?!" - запитує Йоханн.



Сам собі лікар і сантехнік

Дуже часто іноземці висловлюють нерозуміння, як можна піти в аптеку і купити ліки, зробити собі укол або поставити крапельницю вдома...

"Українці не полюбляють ходити до лікарів, називають їх коновалами і кажуть, що нормальних лікарів у них немає. Лікуються самі, від усіх хвороб. Мені це незрозуміло. А якщо ви купите в аптеці ліки, і у вас буде на щось алергія, і ви помрете?.. У нас відразу ж у поліції були б питання до родичів пацієнта, до аптекаря, до лікуючого лікаря і, напевно, якби хтось помер від препаратів - його вважали б самогубцем", - каже Йоханн.

"Болить зуб - вип'ю сто грамів, покладу на зуб сало", "болить горло - поставлю компрес і вип'ю молоко з медом і дрібкою соди", "болить спина - зроблю з горілки компрес, розітру горілкою, ну в крайньому випадку вип'ю знеболююче", - це просто вводить у ступор будь-якого американця чи європейця.

Багато іноземців відзначають, що українці звикли робити все самі: ремонтувати сантехніку, електрику, лагодити автомобіль або чайник, робити манікюр чи навіть будувати будинок.
У багатьох це викликає захоплення.

Навіщо варити салат?

Українська кухня - окрема тема для кожного, хто вперше в Україні. Про тутешні застілля на Заході просто складають легенди.

"Ми зайшли в гості, і нас посадили за стіл. Я думав, ми просто поїмо, але стіл був завалений їжею. Не розумію, навіщо стільки готувати - адже все одно гості не з'їдять всю їжу. Але найдивніше, що господиня будинку переживала - чи накритий стіл і чи не замало всього. Так ми могли там тиждень харчуватися", - розповідає про українську гостинність Філіп.

Деякі іноземці на власні очі побачили процес приготування борщу і при цьому дивувалися: навіщо варити салат?

"Я вперше в Україні спробував м'ясне желе - холодець. Виявляється, його варять із м'яса, курки і риби навіть. Дуже смачно", - розповідає Дерек.

Філіп вперше в Україні спробував домашній сир і сметану. В Англії такого немає.

"Ніколи не думав, що можу їсти оселедець. У нас їх продають тільки у в'єтнамських кварталах. І вони дуже сильно смердять. А тут їх їдять з неочищеною картоплею і огірками. Огірки і помідори солоні - це взагалі для мене новина. Але смачно", - дивується місцевим смакам Дерек.

"Українці дуже люблять насіння. Це для них щось на зразок нашого попкорну або курячих крилець - посидіти біля телевізора. Але я так і не навчилася їх гризти зубами - ні білі, ні чорні", - поділилася враженнями Келлі.

"Перший раз в Україні спробував гречану кашу. Дивна їжа", - з посмішкою каже Грегорі.

Село і місто

Справжній шок викликає в іноземців контраст столичного життя і сільського. Особливо, коли відстань між населеними пунктами десь у 30 км. Усі іноземці кажуть приблизно однаково: потрапляєш в іншу епоху, ніби опиняєшся на іншій планеті. Села в нашій країні не в найкращому стані. Позначається те, що молодь їде в міста. Села порожніють, залишаються лише люди похилого віку.

Звичайно ж, є такі села, де просто душа радіє. Доглянуті будиночки, мальовнича природа - це вражає чужинців. Особливо яскраве враження залишається після сіл у горах. Карпати дивують своїм колоритом і гостинністю.

"Українське село - воно неймовірно різне. Злидні поряд із багатством. Старі дороги і ковані паркани. Все це відрізняється від європейського села десь в Німеччині або Польщі, а тим більше в США", - розповів Грегорі.

"Мене повезли до бабусі в село. Господи, скільки ж там всякого мотлоху і сміття! Всі споруди забиті якимись непотрібними речами. Я став питати: навіщо це все? Виявляється, тут не прийнято нічого викидати, люди думають, що колись воно їм знадобиться. Неймовірно просто! Там були старі речі, контейнери з-під їжі, дивний скляний посуд, який називають банки, а ще гілки від дерев і багато сухої трави. Мені сказали, що гілками топлять пічку, а трава для господарства. Господарства у бабусі вже немає, а ось траву вона не викидає. Це ж нелогічно", - не розуміє Філіп.

Українська привітність

Майже всі іноземці відзначають, що в Україні, не дивлячись на кризу і ситуацію, живуть дуже добрі й чуйні люди. Вони готові поговорити з незнайомою людиною, витратити свій час і сили, реагуючи на її прохання, поділитися останнім.

"Але якщо їх образити, можуть і вдарити", - впевнений Дерек.

"В українців не прийнято ходити в гості з порожніми руками. Треба обов'язково щось із собою взяти - хоча б торт. І не варто розраховувати, що можна сходити в гості на годину. Це не Америка і не Європа. Тут можна прийти ввечері в гості, а потрапити додому тільки наступного ранку", - ділиться особистими враженнями Келлі.

"Я так зрозумів, що українці великі домосіди. Вони не люблять подорожувати. Навіть за 20 кілометрів на якийсь фестиваль вони не їздитимуть. Не кажучи вже про інші країни. Зазвичай, вони відповідають, що у них немає грошей. Половина всього світу подорожує бюджетно: автостопом, "Бла-бла-каром", шукають друзів по інтернету, щоб можна було переночувати. Українці так не можуть і не хочуть", - підсумовує Йоханн.

"Не здумайте назвати українця росіянином! І не плутайте Україну з Росією. Це зовсім інше. Ніколи так не робіть", - радить Дерек.

За січень-червень 2017 року в Україну в'їхало 6,3 млн туристів, що на 8,7% більше, ніж в аналогічному періоді 2016-го. Про це повідомляє Держприкордонслужба України. Так що іноземцям є де розгулятися, а українцям підтягнути рівень сервісу.