В останні роки Україну і Київ зокрема накрила хвиля нового виду шахрайства - телефонного обману, вимагання. Серед ночі, коли ви спокійно спите, лунає телефонний дзвінок і, голос в трубці повідомляє, що ваш родич в поліції. І поки ви не схаменулися, розмова триває: врятувати від в'язниці його все ще можна - заплативши гроші. Ви не встигаючи прийти до тями і зрозуміти, що від вас хочуть, усвідомлюєте лише те, що прийшла біда і баритися часу немає. Хапаєте все, що є в будинку і несете здирникам. І лише залишившись без єдиної копійки і всіх цінних речей - через певний час розумієте, вас обікрали.

Розводять в основному зеки

Телефонне шахрайство - це один з найпоширеніших видів обману в Україні. Тільки в минулому році аферисти таким чином змогли видурити в українців понад 2 млн. грн. І це далеко не кінцеві цифри, адже багато хто навіть не звертаюється в поліцію.

«Розводи» по телефону злочинці полюбляють багато в чому тому, що це відносно безпечно. Якщо з першої хвилини розмови вдалося взяти жертву під контроль, вважайте справу в капелюсі. А якщо «клієнт» зірвався, то і відшукати зловмисників дуже важко. Та й в поліцію він не звернеться.

Тому для пограбувань по телефону створюються цілі банди. І розвиток мобільного зв'язку їм тільки на руку. Хоча в поліції і кажуть, що стаціонарні телефони бандити люблять більше. Беруть довідник номерів і методично починають продзвонювати кожен. Бувають випадки, коли з однієї адреси до правоохоронців надходить відразу кілька десятків скарг.

Популярні новини зараз
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Показати ще

Хто ж ці люди, небайдужі до чужих грошей? В основному це ув'язнені. І факти зовсім недавніх затримань це підтвердили.

На початку серпня правоохоронці розкрили цілу банду шахраїв. Вони дзвонили своїм жертвам, представлялися співробітниками поліції і під приводом «визволення» родичів від кримінальної відповідальності за вчинення неіснуючих злочинів вимагали досить великі суми.

Як виявилося, в наслідку, керували діями шахраїв двоє засуджених, які відбували покарання у виправній колонії на Дніпропетровщині.

В поле зору поліцейських бандити потрапили в кінці квітня цього року. Один із злодіїв подзвонив жінці похилого віку і повідомив про те, що її родич знаходиться в поліції. За «звільнення» потерпіла віддала всі свої заощадження - 56 тисяч гривень.

Ще одну банду розкрили в полтавському СІЗО. Тамтешні «смотрящі» спільно з одним з керівників ізолятора організували свій «бізнес» за схемою «ваш родич в поліції». В результаті обшуків вилучено понад 20 мобільних телефонів, сім-карти різних мобільних операторів, Wi-Fi-роутер, флеш-карти, наркотичні речовини, алкоголь і ножі.

У одного з керівників СІЗО було вилучено записники з чорновими записами, які вказують на незаконні дії співучасників злочинного угруповання. Крім того, серед його речей знайдені аркуші паперу з номерами телефонів, з яких постійно здійснювався контакт з організатором злочинної групи, прізвищами ув'язнених і близько десяти сім-карт.

Як не стати жертвою

На жаль, шахраїв готових нажитися на чужій біді ще дуже багато, а це значить, що їх потенційною жертвою може стати кожен з нас. І щоб цього не сталося, варто вивчити методику «розводу».

Як показує практика, всі шахраї досить хороші психологи, вони точно знають, коли дзвонити і як себе вести. Найпростіше отримати контроль над людиною, коли вона практично беззахисна і погано розуміє. Тому велика частина дзвінків здійснюється в нічний час або рано вранці. Адже в сонному стані мислити адекватно практично нереально.

Далі злочинці ошелешують фразою: «ваш син, дочка, брат, чоловік в поліції». Причини затримання можуть бути різні: знайшли наркотики, збив на машині людину, завдав тяжкі тілесні і так далі. Ще один вид початку розмови: «Мама, я в поліції! Рятуй! ». Після цього трубку бере інша людина і впевненим голосом повідомляє, за що затримали і, що загрожує. Далі вам пропонують зам'яти справу поки не пізно - заплатити грошей від тисячі і більше доларів.

До слова, самі того не розуміючи, ви можете дати злочинцям ще один козир для психологічного тиску - назвати ім'я того, за кого переживаєте найбільше.

«Задзвонив телефон, я взяла трубку і почула чоловічий голос, який кричав в істериці щось на кшталт «цеглою голову пробив» і тепер не знає, до кого звернутися, і плакав ридма, - каже киянка Тетяна, яку намагалися обдурити аферисти. - Спокійно аналізуючи те, що відбувається, я зрозуміла, що сама назвала того, хто телефонував на ім'я (в спробах здогадатися, хто ж дзвонить), проте в процесі розмови зрозуміла, що це не та людина. Варто було мені послати їх куди подалі, як тут же кинули слухавку. Номер потім не відповідав».

Але не всі здатні так швидко відреагувати. У більшості випадків злочинці намагаються зберегти психологічний тиск на жертву до того моменту, поки не отримають гроші. Вимагають не класти трубку, поки жертва не зустрінеться з їх людиною.

Психологи і правоохоронці навіть виробили схему, як людям уберегтися від цього виду обману. Перше і найголовніше правило - перервати розмову і передзвонити тому, про кого йде мова. Якщо телефон відключений, постарайтеся зв'язатися з колегами, друзями і родичами для уточнення інформації.

Хоча занепокоєння за родича або близьку людину заважає мислити тверезо, слід розуміти: якщо незнайома людина дзвонить вам і вимагає гроші - це шахрай. Якщо ви отримали дзвінок від нібито близького родича або знайомого з інформацією про те, що він потрапив в неприємну ситуацію, в результаті якої йому загрожує порушення кримінальної справи і, якщо той, хто телефонує просить передати хабар співробітнику правоохоронних органів, слід задати уточнюючі питання: «А як я виглядаю?» або «Коли і, де ми бачилися востаннє?», тобто ставити запитання, відповіді на які знаєте тільки ви обидва.

Якщо ви розмовляєте з представником правоохоронних органів, запитайте, з якого він відділення поліції. Після дзвінка слід набрати «102», дізнатися номер чергової частини даного відділення і поцікавитися, чи дійсно родич або знайомий доставлений туди. Також варто пам'ятати, що вимагання хабаря є злочином.

Покарати злочинця за таке шахрайство можна. Головне не залишайтеся байдужими і повідомляйте в поліцію. Зазвичай подібного роду злочини кваліфікують за статтею 190 (шахрайство), покарання - термін до трьох років.

І пам'ятайте, що звернення можуть бути різного характеру. Шахраї можуть представлятися лікарями, які рятують життя вашого близького або далекими знайомими, яким не вистачає грошей на життєво-необхідні ліки. Будьте пильними та уважними, бережіть своє здоров'я і заощадження.