Останнім часом інтерес до криптовалют зростає все більше – швидке зростання популярності та курсу віртуальних грошей, а надто з початку 2017 року, зробило їх трендовою темою.

Просте пояснення, що це таке і за якими принципами працюють "криптовалюта", "біткойни", "майнінги" та "блокчейни", опублікувало "Громадське".

Bitcoin – це, власне, перша і найвідоміша з безлічі інших віртуальних валют. З’явилася вона у 2009 році, творцем уважається Сатоші Накамото. Головна її перевага – неможливість підробки, позаяк одна монета – це набір даних, ретельно захищений від злому і копіювання за допомогою різних криптографічних (шифрувальних) методів захисту. Тому біткойн називають криптовалютою.

Окрім біткойна, існує безліч інших цифрових валют, які відрізняються за способом криптографії, тобто власного унікального шифрування даних. Найпопулярніші з них – Ethereum вартістю близько 300, Dash – близько 200, Bitcoin Cash – близько 300, Litecoin – близько 45 доларів США.

30 травня 2016 року з’явилася перша українська криптовалюта – Карбованець (Ukrainian Karbowanec або KRB). Станом на 15 серпня його вартість становила 2,5 гривні.

Популярні новини зараз
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Кількість криптовалюти обмежена – загалом випустити або видобути можливо 21 мільйон біткойнів, заразом у світі на сьогодні уже існує близько 16,5 мільйонів. Завдяки цим особливостям ціна біткойна зростає, особливо стрімке зростання криптовалюта демонструє з початку 2017 року.

Майнінг – це механізм створення біткойна, який справді можна порівняти з видобуванням золота, яким підкріплені нинішні грошові валюти. Якщо для створеннях перших біткойнів достатньо було звичайного комп’ютера, надалі постійно зростала необхідність збільшити потужність системи за рахунок коштовного комп’ютерного устаткування. Саме тому процес отримав назву "майнінг" (англійською "mining" – видобуток корисних копалин), а програмістів-добувачів стали називати "майнерами".

Так само, як шахтарі отримують зарплатню за видобуток золота, за видобуток біткойнів програмісти отримують нагороду – у вигляді тих же біткойнів. Приблизно з 2013 року майнінг без спеціалізованих процесорів став нерентабельним: вартість споживаної електроенергії перевищила середній прибуток.

Поява і стрімке зростання популярності біткойна сприяли й розповсюдженню технології, на якій, власне, побудована та функціонує система криптовалюти. Спосіб зберігання даних або цифровий реєстр будь-яких операцій, упорядкованих у блоки за ланцюговим принципом, отримав назву Blockchain (англійською "block" – блок, "chain" – ланцюг).

Якщо простіше – це спосіб для окремої групи людей самостійно керувати своєрідною віртуальною "книгою обліку", і будувати відносини на взаємній довірі (приміром, відкритої інформації про стан рахунку), а не довіряти управління своїми грошима іншим.

А тепер уявіть, що один аркуш такої книги – це блок, а сама книга – ланцюжок аркушів-блоків: приблизно так і виглядає технологія "блокчейн". Нові блоки завжди додаються виключно в кінець ланцюжка. Отже, кожен наступний блок залежить від попереднього.

Саме завдяки технології "блокчейну" забезпечуються основні принципи біткойна: прозорість, анонімність, децентралізація, швидкість, захищеність та гарантія.

Єдиною "ахілесовою п’ятою" технології блокчейн уважається так звана "атака 51%": коли більшість користувачів погодяться змінити дані і збудувати довший паралельний ланцюжок, нові записи якого автоматично будуть визнані вірними. У такому разі протокол навмисно перестане працювати, позаяк система побудована на припущенні, що більшість учасників видобуває біткойни в чесній конкуренції.

У багатьох країнах статус криптовалюти досі не визначений. Біткойн кваліфікують як віртуальну валюту, грошовий сурогат, нематеріальну цінність, віртуальний товар тощо. В Україні біткойн не має визначеного правового статусу, але вже кілька раз встиг стати серйозним нюсмейкером.

Так, у травні цього року в Одесі відкрили перший в Україні bitcoin-автомат. А депутат від БПП Олександр Урбанський і його брат – глава Одеської облради Анатолій Урбанський – придбали біткойнів на 73 мільйони гривень, що зазначено в їхніх деклараціях.

Окрім того, в інституті Патона в Києві виявили "ферму" з 200 комп’ютерами для генерування біткойнів.

Нагадаємо, раніше "Знай.ua" повідомляв, як почати "майнити" біткойни і не прогоріти.