В Комітеті Верховної Ради замислюються над онлайн-альтернативою

Майже тиждень поспіль у топі найобговорюваніших новин серед українців призове місце займає скасування Державної підсумкової атестації для учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти – 4 та 9 класів. Згідно із наказом МОН України, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України, 16 березня учнів цих класів звільнено від проходження ДПА у 2020/2021 навчальному році. Це рішення викликало масову протестну хвилю серед батьків та вчителів, а в суспільстві знову починають ширитися гасла "Геть Шкарлета". Та, як виявилося, на випускників 11 класів теж може очікувати "карантинний сюрприз". Подробиці з'ясовували Знай.ua.

Призначення Сергія Шкарлета, протести - фото Радіо Свобода
Призначення Сергія Шкарлета, протести - фото Радіо Свобода

МОН "замилює" сліди провалу?

З моменту оприлюднення відповідного рішення МОН України до парламентарів почали масово надходити листи від батьків, вчителів та учнів з різних регіонів країни.

"До мене надходять звернення з усієї України. Є ті, хто підтримує відміну ДПА, але більшість, все ж, розуміє наслідки і каже "Що ж ви робите?! Діти готувалися!", "Не відміняйте", "Як ви, взагалі, збираєтеся оцінювати?". Переважна більшість стверджує, що МОН провалило "дистанційку", яке Міністерство не хоче визнавати. А так наразі немає результатів – немає і можливості оцінити, як було організовано дистанційне навчання", - повідомляє Знай.ua Секретар Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа.

Школа, Діти, фото: Getty Images
Школа, Діти, фото: Getty Images

Популярні новини зараз
Знищення білоруської військової та стратегічної інфраструктури: якою буде відповідь на агресію Лукашенка Ціна на улюблений напій оновилася, скільки коштує кава в супермаркетах України Арінін день 1 жовтня: чому потрібно взяти ягоди і не смикати коханого, заборони та прикмети на сьогодні Ціни на популярні фрукти зірвалися з місця: банани, мандарини та яблука тепер не кожному по кишені
Показати ще

За словами нардепів, безумовно, потрібно дбати про здоров'я громадян, але варто й думати про довгострокову перспективу.

"Зараз МОН йде шляхом руйнування – відміняє ДПА, бо наші діти не готові, але це не вихід. ДПА не потрібно було відміняти. Хоча б з тієї причини, що багато дітей готувалися, вчилися, а відповідно, це впливає на їхню мотивацію. Якщо МОН пішло на такий крок, воно мало би запропонувати альтернативне рішення – інший спосіб оцінки знань. Наприклад, проведення ДПА онлайн", - зазначає народний депутат України Наталія Піпа.

Наталія Піпа - фото з Фейсбук (Н.Піпа)
Наталія Піпа - фото з Фейсбук (Н.Піпа)

Втім, почути роздуми про планування дієвих аналогів від міністра освіти і науки України поки так і не вдалося.

"ДПА в 4 і 9 класах відмінено, щоб поставити в одні умови тих дітей, які навчалися дистанційно в червоних зонах. Альтернативою ДПА на сьогодні є, в принципі, поточні результати контролю", - відповів Сергій Шкарлет.

Сергій Шкарлет
Сергій Шкарлет / Фото: Фейсбук

М'яко кажучи, українці оцінили відповідь профільного міністра як "нелогічну". А хтось навіть розпочав другу хвилю "#Геть_Шкарлета" після скандального грудневого призначення Сергія Шкарлета на посаду міністра освіти і науки України.

Коментарі - скріншот
Коментарі - скріншот

Призначення Сергія Шкарлета, протести - фото Радіо Свобода
Призначення Сергія Шкарлета, протести - фото Радіо Свобода

Що буде з 11 класами?

У розрізі цієї проблеми не варто викреслювати зі списку і старші класи. Цілком можливо, що ДПА "мутує" і у випускних 11-х класах.

"Я розумію, що цим дітям було важче вчитися, ніж за звичайних умов в школі. Але, якщо ми дозволяємо їм розслабитися, не мотивуємо – ми маємо наслідки на майбутнє. Я не прихильник того, аби забирати ДПА, і в 11-му класі, зокрема. Але, швидше за все, рішення буде таким, що не буде ДПА: ЗНО буде для бажаючих поступати до закладів вищої освіти, а Державна підсумкова атестація у формі ЗНО, швидше за все, буде відмінена", - повідомила Знай.ua Секретар Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа.

Школа, Діти, фото: Getty Images
Школа, Діти, фото: Getty Images

Звісно, що цим питанням переймаються батьки і педагоги.

"Як мені дуже влучно написали вчителі: "Стрес – це дуже умовне поняття. Конструктивний стрес робить нас сильнішими, ми маємо до нього готуватися, готуватися до екзаменів. Робота – це також стрес, але ми чомусь ходимо на роботу і хочемо отримувати гроші". Є поняття конструктивного стресу, який не шкодить дітям", - зазначає народний депутат України Наталія Піпа.

Не маючи на сьогоднішній день онлайн-альтернативи Державної підсумкової атестації, у разі продовження пандемії наступного року, у навчальному році знання дітей 2021-2022 рр. теж залишаться неоціненими.

Наталія Піпа - фото з Фейсбук (Н.Піпа)
Наталія Піпа - фото з Фейсбук (Н.Піпа)

"Ми будемо подавати, говорити, пропонувати можливі способи заміни ДПА. Та, судячи з відповіді Сергія Шкарлета на Годині запитань до Уряду, політичної волі з впровадження альтернативи у нього та його команди немає. Але скільки ще триватиме карантин, ми теж не знаємо, тож було б правильно вже зараз розробити дієвий варіант Державної підсумкової атестації, аби, у разі чого, використати його і в наступному році", - ділиться з нами Секретар Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

карантин в Україні, фото unian
карантин в Україні, фото unian

Як відзначила Наталія Піпа, наразі МОН України була надана пропозиція щодо розробки спільної ідеї потенційного варіанту, який зможе стати гідною альтернативою ДПА.

Ставлення українців до рішення МОН: "Дно"

Тисячі відгуків можна знайти і під публікацією про відміну ДПА на офіційній сторінці МОН України у Фейсбуці.

У той час, як одні саркастично пишуть "Урааа... імітацію навчання узаконили!", інші пишуть про необхідність внести до списку і 11-класників.

"Я вважаю, за необхідність до цього списку внести і 11-класників! Вони теж опинились у заручниках пандемії: багато втрачено повноцінного шкільного навчання... навіщо ці експеременти, ще й з додатковим у цьому році предметі ДПА? Досить недорішень! Звільніть і 11 класи від цьогорічного проходження ДПА!", - пише Ольга Музалева.

Школа, скріншот: Youtube
Школа, скріншот: Youtube

Разом з тим, чимало коментарів проти оприлюдненого наказу МОН.

"Можна ще ЗНО відмінити та взагалі освіту в Україні, нехай деградують і стають всі блогерами", - обурюється автор одного з коментарів Машуля Волочій.

Коментарі - скріншот
Коментарі - скріншот

Та, все ж, переважна частина батьків і вчителів виступають категорично проти відміни Державної атестації.

"Так вже й повністю навчання відміняймо! Нащо взагалі вчитися! Будемо гуляти! Он уже 8 річні виставляють "романи" з 13 річними...то є важливішим...Кулеба хоч звернув увагу...у нас у школі вже є певний відсоток, які через ці карантини зовсім з березня минулого року не навчаються...дно", - скаржиться Надія Шерехор.

Коментарі - скріншот
Коментарі - скріншот

Канікули, фото Канал 24
Канікули, фото Канал 24

Тож про подальший розвиток подій читайте на порталі Знай.ua.

Також Знай.ua писав про закриття 10-11 класів та скорочення предметів – нардепи розкрили всі деталі.

Верховна Рада затвердила "шкільні" виплати: кращим випускникам – по 100 тис грн, переможцям олімпіад – по 120.