З часів Радянського Союзу ця гучна справа облетіла певно всі невеликі населені пункти і міста – говорили про Чикатило у Нижньому Тагілі, Ленінграді, Москві, Ташкенті, Горлівці, але найбільше – у Ростові і Ростовської області. Маніяк залишив свій слід повсюди і його ім'я увійшло в історію як загальна назва найкривавіших вбивць.

З моменту страти минуло більше двох десятиліть, але щоразу спливають нові факти про страшні злочини.

Зі скромного вчителя – в кілера

Ніхто навіть гадки не мав, що педагог, зразковий сім'янин, комуніст (на той час це багато значило) стане сексуальним маніяком і буде жорстоко розправлятися із жертвами. Під час допиту Чикатило зізнався у 56 вбивствах, 53 з яких були доведені, але за оперативними даними, епізодів було 65, переконливих доказів знайти не вдалося.

У школі він добре навчався, а коли почав працювати там, також не викликав підозр. Хоча потім раптово звільнився "за власним бажанням", подейкували: через підозру в домаганнях. Потім він влаштувався вихователем в ПТУ.

Популярні новини зараз
Олена Бюн розповіла, хто насправді замовив убивство Ірини Фаріон Вже з серпня українці отримають нові соціальні виплати – кому прийдуть гроші За таке влітку ще не платили: сюрпризи в платіжках дедалі незвичніші ПриватБанк блокує карти українців після цієї операції: "Платив роками за кожен місяць"
Показати ще

Першою жертвою маніяка стала 9-річна дівчинка, яку він обманом заманив в покинутий флігель, який потім купив таємно від дружини, вбив, зґвалтував, а труп і портфель викинув в річку. Самого Чикатило у смерті не звинуватили, натомість покарати суд вирішив зовсім іншу людину.

До 12 років він сам страждав нетриманням сечі, а в перший сексуальний досвід отримав в 15 років, тому коли жартома боровся з дівчинкою і випадково еякулював. Терпів постійні насмішки, знущання, і врешті став імпотентом. Це не завадило йому знайти собі дружину, а потім і стати батьком двох дітей. До речі, син Юрій, який також став вбивцею, виправдовував батька. На його думку, він міг зробити один-два злочини, а інші на нього просто повісили співробітники міліції, "заради нових зірочок і погонів".

Посадити його могли ще у 1984 році, завадила помилка в аналізі відпустили. Напередодні затримали з валізою, в якому були мотузка, вазелін і ніж. Тоді на тілі однієї з жертв виявили сліди виділень, відповідних четвертої групи крові, у Чикатила взяли кров на аналіз, але вона виявилася другої групи. Пізніше з'ясувалося, що перший аналіз був проведений з помилкою.

Головною фішкою була феноменальна пам'ять: міг до деталей відтворити дрібниці всіх своїх злочинів.

Схопити його змогли тільки в 1990 році, ще два роки пішло наслідок, і лише в 1994 році вирок суду був приведений у виконання.

Дивіться: Чикатило, інтерв'ю

Чикатило-молодший: гени не лишають шансів?

14 лютого 1994 р маніяка, чиє ім'я стало "прозивним", розстріляли в підвалі одного з донських установ служби виконання покарань. Але на цьому історія жахливих розправ не закінчилася. За кілька років виявилося: син Чикатила, змінивши прізвище, шукає любов в одній з ростовських газет в розділі "Знайомства".

Вказав Юрій Андрійович і свою адресу - колонія суворого режиму, неподалік від Ростова. Він не раз сидів за згвалтування і викрадення людей, яких залякував, козиряючи ім'ям батька. Передається чи "ознака злочинності" з генами у спадок?

"Коли шукали Чикатило, до мене додому привозили справи. Я просиджував ночі з фотографіями розтерзаних дітей. Тоді я був готовий розтерзати того, хто це зробив. Але, коли опинився з Чикатилом за одним столом, усвідомив, що я лікар, а переді мною хвора людина", - коментував зустріч із вбивцею психолог Бухановський.

Переставши оцінювати його вчинки з точки зору моралі, психіатр розташував до себе кровожерного співрозмовника. Сповідь дозволила вивчити феномен серійних вбивць, створити окрему науку - кримінальну психіатрію.

Завдяки його розробкам за десять років на Дону зловили 34 серійних убивць. Стали навіть говорити, що Ростов і його околиці - якась аномальна зона.

Дивіться: Чикатило. Документальний фільм

Як повідомляв портал "Знай.ua", співробітники Федеральної служби безпеки затримали в Москві кілера, який в 2013 році вбив кримінального авторитета Аслана Усояна, більш відомого як Дід Хасан.