У Раді знову заговорили про підвищення зарплат. Не простим українцям, звичайно, - слугам народу. Депутати потурбувалися про себе коханих, і днями в парламенті був зареєстрований відповідний проект постанови - №7172 «Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України».

Автори документа (нардепи з Комітету з питань регламенту та організації роботи ВР) виступають за ініціативу зрівняти посадові оклади нардепів і урядовців. Прив'язавши їх до прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Якщо документ підтримають, то, швидше за все, парламентарі вже за жовтень отримають куди більш значні суми за свою відчайдушну працю.

Про те, як ставляться до даної ініціативи в депутатському корпусі, "Знай.ua" вирішив запитати у самих нардепів.

Кому і скільки

Популярні новини зараз
Колишній нардеп Олександр Онищенко "зависає" у Москві Зняти гроші з карти буде неможливо: ПриватБанк вводить важливе оновлення з 1 червня Тільки відпочили від пандемії: світ почав жахати новий вірус - симптоми ті ж, але летальний кінець за тиждень Пенсії для українців зростуть: у ПФУ показали, який показник вплине на розрахунок виплат
Показати ще

Отже, рахуємо. Станом на 1 січня поточного року прожитковий мінімум становив 1 544 грн, збільшившись у травні до 1 622 грн.

Відповідно, якщо припустити, що документом буде дано зелене світло, то спікеру парламенту Андрію Парубію нарахують близько 18,5 тис. грн.

Його першому заступнику Ірині Геращенко - трохи більше 17,5 тис. грн.

Віце-спікеру Оксані Сироід - майже 17 тис. грн.

Рядові нардепи отримають мінімум по 15,5 тис. грн.

І це тільки посадовий оклад, на хвилиночку...

До того ж, якщо з січня місяця наступного року прожитковий мінімум буде вище, відповідно, і зарплати нардепів потягнуться вгору.

«Що занадто, то нерозсудливо»

Втім, у стінах самого парламенту, не соромлячись, кажуть: мовляв, деяким депутатам зарплата взагалі не потрібна. Зрозуміло, що мова ймовірно далеко не про альтруїзм. Просто, поклавши руку на серце, для частини політичної еліти, дійсно, і 20 тис. грн - що для пересічного киянина 5 грн на проїзд у метро. Так, дрібниця...

У тому, що депутати і так непогано почуваються, і підвищення зарплат їм, м'яко кажучи, не на часі, не упустили можливості нагадати в опозиційному крилі. Що цілком очікувано... Політика диктує часом очевидні правила: одіозні ініціативи не завжди грають на руку владі, зате традиційно проходять на ура у опонентів.

Нардеп від фракції «Опозиційний блок» Тетяна Бахтєєва в коментарі запевнила, що у слуг народу і без того гідна зарплата. Сама отримує близько 20-22 тис. грн. З урахуванням усякого роду надбавок.

«Напевно, хтось отримує трохи менше. Правоохоронні органи отримують, наприклад, по 40-60 тис. Кабінет Міністрів теж, всі віце-прем'єри, прем'єри отримують по 50-60 тис. Тому недобре, коли народ перебуває в стані війни, голоду і холоду, займатися такими одноосібними наживательськими моментами», - обурюється Бахтєєва і каже, що голосувати за це категорично не можна.

Цікаво, що серед авторів законопроекту і, логічно припустити, прихильників підвищення зарплати, її колега по фракції - Михайло Папієв."Знай.ua" намагався звернутися до нього за роз'ясненнями, однак політик так і не відповів на телефонні дзвінки. Як, до речі, і ряд інших нардепів.

Бідний депутат - поганий депутат?

А ось деяким депутатам ця зарплата все ж потрібна, захищає колег позафракційний нардеп Віктор Чумак.

«Більш того, зарплата депутата, як і будь-якій людині - це оцінка його праці. І вибачте мене, якщо зараз головний спеціаліст міністерства отримує більше депутата, то що, це оцінка роботи депутата? Це, в принципі, справедливий розподіл винагороди за відповідну роботу?» - задається він питанням.

Нардеп упевнений, дана ініціатива - до того ж ще й свого роду політичний важіль, що веде до незалежності депутатів від різного роду... фінансових спокус.

«Більш того, хочу сказати, що тут є ще більші політичні важелі. Політичні важелі в тому, що, чим більше депутат отримуватиме зарплату, тим він буде більш незалежним від своїх партійних спонсорів. Бідний депутат - це депутат, якого можна купити, розумієте?» - пояснює Віктор Чумак.

У відповідь на такі аргументи все частіше виникає ремарка - хіба не може багатий вчинити так само? Просто взяти на порядок більше... Та й взагалі, чи не відноситься це питання до категорії порядності, а не забезпеченості?

У депутати з примусу?

Через низьку, неконкурентну зарплату, вважає Чумак, багато «нормальних людей» просто не підуть на депутатську роботу.

- «По-друге, я хочу сказати, що будь-яка зарплата повинна бути в суспільстві конкурентною. Якщо ви отримуєте зарплату більше мене, то ви підете працювати на моє місце? А ви ж отримуєте більше, ніж я, правда?» - задається він питанням.

- «Ми ж не знаємо, скільки ви отримуєте», - продовжуємо діалог.

- «Чого ж? Ви ж все чудово знаєте - 14 тис. 400 грн зарплата у мене. Ви отримуєте більше?» - наполягає нардеп.

Відповідаємо на питання, намагаючись зрозуміти, до чого ж хилить політик.

В кінцевому підсумку, отримуємо:

«Середня зарплата по Києву вже майже 11 тисяч. Так скажіть мені, будь ласка, це велике підвищення зарплати? Воно на часі чи ні? Розумієте, якщо суспільство хоче мати незалежних політиків, воно повинно їм платити. Якщо суспільство хоче мати «кнопкодавів», то нехай їм нічого не платить...» - каже Чумак.

Глас народу

А от пересічні українці, мабуть, і від «мізерних» 14 тисяч не відмовилися б. Для тих, хто отримує мінімальну зарплату в 3 200 грн або пенсію в 1 452 грн, ця сума, напевно, взагалі здалася б захмарною.

«Перш ніж вимагати підвищувати собі зарплату, нехай продемонструють ККД своєї роботи. Особливо по середах і п'ятницях, коли в залі сидить 10-20 осіб. Нехай покажуть, що вони зробили за ці три роки, як прийняті ними закони поліпшили життя людям. За ці три роки, що вони при владі, рівень життя у населення впав нижче плінтуса. Багато хто просто не живуть, а виживають», - обурюється молода дівчина Анна, фрілансер.

Каже, чимало людей «забули, що таке нормальна їжа, не кажучи вже за поїздки кудись на відпочинок».

«У регіонах зарплати у більшості пересічних громадян - три, максимум - п'ять тисяч. З цього половину віддати потрібно за комуналку, а половину за проїзд. У нас люди не можуть жити, як народні обранці - отримувати 14 тисяч і при цьому їздити за кордон, купувати третю машину і десяту квартиру. За квартиру взагалі окреме питання, з якої радості держава мільйонерам компенсує житло? Бракує 14 тисяч, нехай здадуть мандат і живуть, як звичайні люди. Можуть поїхати на заробітки до Польщі. У мене 90% знайомих виїхало. А все через те, що ці обранці не думають, як поліпшити рівень життя, а думають, як підвищити собі зарплату. Ріпи скоро тріснуть, причому і в прямому, і в переносному значенні. Подивіться на цих бивнів: якими прийшли вони в Раду, а якими стали - від'їли пузо, що бридко дивитися», - невдоволено відгукується вона.

Своє бачення ситуації висловлює ще одна наша співрозмовниця - Анастасія.

«Якщо чесно, ставлення до підвищення зарплати неоднозначне. З одного боку, я розумію, що хороша робота повинна адекватно оплачуватися. Але, з іншого боку, назвати роботу нинішнього складу парламенту хоча б задовільною - язик не повернеться», - каже дівчина.

Зазначає, якби нардепи демонстрували дійсно якісну роботу - тоді і питань би до них не було.

«Мій рівень доходу в 10 тис. дозволяє тільки оплачувати наймане житло в «хамирях » (причому навпіл з сусідкою), їжу собі і кішці, і базові потреби (в які явно не входить велика кількість красивого одягу, подорожі або придбання машини/квартири ). Тому думаю, що було б непогано депутатам подумати про те, як поліпшити рівень життя населення, і впевнена, питання про підняття зарплати депутатам не викликало би сумнівів», - резюмувала вона.

У що виллються ці баталії під куполом, поки не ясно. Очевидно одне - суперечки на цьому не закінчуються. Минулого року подібна спроба депутатів закінчилася скандалом. І в кінцевому підсумку рішення про підвищення зарплат їм було скасовано.