Одна з найбільш корисних осінніх ягід - кизил - незамінна в раціоні.

До її складу входять цукри, органічні кислоти, дубильні та пектинові речовини, флавоноїди, вітаміни А, С і Р, ефірні масла, а також безліч цінних мікроелементів.

Корисні властивості мають не лише ягоди, а й також кора і листя кизилового дерева.

Кизил вважають ефективним засобом при недокрів'ї, анемії, хворобах суглобів, гастриті, ревматизмі. Він ефективно бореться з болями у суглобах і знімає запалення.

А ще ці яскраві осінні ягоди здатні підвищити рівень гемоглобіну, поліпшити мозковий кровообіг, зміцнити стінки капілярів, а також нормалізувати артеріальний тиск і полегшити симптоми при застуді та грипі.

Популярні новини зараз
Оновлення даних через додаток "Резерв+": повна інструкція ПриватБанк зарахує на карти українців від 250 до 25 000 гривень: кому пощастить Ви подивитесь на лічильники і не повірите очам: як прибрати кілька кубів до кінця місяця без порушень Залишать останню сорочку: які речі не будуть вилучати в ухилянтів-боржників
Показати ще

Корисна ягода і за сильної інтоксикації організму - фітонциди в її складі зв'язують і виводять отруйні сполуки і навіть важкі метали.

Але і це ще не все. Ягода кизилу - це низькокалорійний і бідний на вуглеводи плід. У 100 грамах міститься всього 40 ккал. Саме тому її рекомендують включати у свій раціон тим, хто сидить на дієті.

Вживати її краще до початку сніданку, так корисні речовини краще засвояться. Не перестарайтеся: добова норма ягід - не більше 200 грамів.

Не варто їсти кизил людям із розладами кишечника, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, а також тим, хто страждає на гіпертонію, повідомляє портал 4mama.

Як раніше повідомляв інформаційний портал "Знай.ua", чистим повітрям не дихає навіть кожна десята людина.