Український, польський та литовський народи виробили за час перебування в імперіях комплекс жертви.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це в інтерв'ю журналу Новое время розповів голова Асоціації єврейських організацій і громад України та один з лідерів української єврейської громади Йосип Зісельс.
Він зазначив, що, з одного боку, культивування трагедій веде до розвитку національних ідентичностей: ми бачили це на прикладі Голодомору. З іншого боку, розповів Зісельс, комплекс жертви заважає розвиватися.
"Він заважає бачити іншого, його страждання і жертви, тільки своє. Виходить, народ-жертва вважає, що він нікому нічого не винен, всі винні йому, і він відкидає з порога будь-які негативні згадки самого себе. І ми, українці, не унікальні: і поляки, і литовці такі ж", - зазначив Зісельс.
Він навів приклад Ізраїлю, який "виник, відштовхуючись від Голокосту, і тому він не культивує жертовність, тільки боротьбу". Тому, якби українці опинилися в такому ж положенні, на межі знищення, вони вибрали такий же варіант.
"Але українцям не загрожувало знищення. Їм загрожувало рабство, кріпосне право, різні обмеження, часткова жертовність, але не повне знищення, як Ізраїлю, бо вони вибирають жертовність і адаптацію. Історична роль диктує парадигму виховання", - пояснив Зісельс.
Раніше портал "Знай.ua" повідомляв, скільки грошей потрібно українцям для щастя.