У жовтні 2014 року, Парламентом був прийнятий Закон про основи державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки. Україна не змогла подолати рубіж "корупційного ганьби", зайнявши в рейтингу Transparency International, 144 місце з 176 країн у яких проводилися дослідження, ставши однією з найбільш корумпованих країн світу. Народні депутати змушені були прийняти даний акт.

"Цим законом планувалося збудувати і ввести умови ефективних механізмів декларування майна, доходів, витрат і зобов'язань фінансового характеру публічних службовців передбачивши в декларацій в режимі реального часу, перегляду розміру витрат, що підлягають декларуванню, введення відкритої єдиної електронної бази даних декларацій. У зв'язку з цим виникала необхідність у створенні незалежного органу для здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо повноти та достовірності декларацій, і розробці санкцій за порушення законів у сфері декларування доходів", - пояснює керуючий юридичної фірми "Турій та партнери" Андрій Турій.

Читайте також: Чорноморський флот Росії зайняв бойові позиції

У тому ж році Верховною Радою був прийнятий документ, в якому вказувалося зобов'язання державним службовцям за поданням щорічно до 1 квітня електронної декларації.

Державні службовці повинні внести в декларацію інформацію про нерухомість, що належать їм та членам сімей, дані про орендоване майно, рухоме майно вартістю понад 100 мінімальних зарплат, автомобільний транспорт, літаки, кораблі, цінні папери, акції, корпоративні права, об'єкти інтелектуальної власності. Обов'язково до декларації необхідно вносити готівкові кошти, які містяться в банках і у вигляді готівки. У декларації необхідно вказати і фінансові зобов'язання у вигляді кредитів, і витрат.

Популярні новини зараз
Замість субсидій оформлятимемо кредити: українцям готують нові тарифи Гребуть усіх, навіть з проблемами зі здоров'ям: ТЦК можуть мобілізувати "тимчасово непридатних" українців Правила нарахування "комуналки" зміняться: українці самі визначатимуть суми у квитанціях Пенсійний фонд припиняє виплату пільг: хто залишиться без підтримки
Показати ще

Якщо ж депутати не подадуть вчасно декларації, їм загрожує штраф у розмірі до 1700 грн., а за несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунку в банку-не резидента або про суттєві зміни в майновому стані передбачено штраф у сумі до 3400 грн. Якщо ж чиновник був повторно притягнутий до адміністративної відповідальності, то штраф може досягти до 5100 грн. з конфіскацією доходу і з позбавленням права обіймати посади строком на один рік.

Україна не єдина країна в світі, яка тоне в корупції. Досвід багатьох розвинених країн показує, що проблему такого масштабу вирішити можна. І якщо дійсно з нею боротися, а не робити вигляд, то все в межах можливості розв'язання.

Наприклад, Законодавство США розглядає держслужбу "як таку сферу діяльності, з якої виключені будь які особисті чи інші фінансові інтереси, що перешкоджають сумлінному виконанню боргу". У США законодавство передбачає серйозне покарання за хабарництво у вигляді штрафу, в три рази, що перевищує розмір хабара, а в деяких випадках і позбавлення волі строком до 15 років.

У Нідерландах створено спеціальну систему навчання чиновників, що роз'яснює шкоду корупції. Ця країна відносяться до числа країн з одним з найнижчих рівнів корупції. Основним заходом покарання за корупційне діяння є заборона працювати в державних організаціях і втрата всіх соціальних пільг. Шкала покарань містить у собі також штрафи і тимчасове відсторонення від виконання обов'язків.

А ось китайське антикорупційне законодавство, є найжорсткішим в світі - за хабарі або розкрадання чиновникам загрожує смертна кара. За останні роки вища міра покарання в КНР була застосована до 10 тис. держслужбовців. Крім того, нерідкі випадки, коли китайським чиновникам, яких піймали на хабарі, відрубували руки.

Службовці надавати електронні декларації шляхом їх заповнення на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за формою, визначається Національним агентством. З 15 серпня держслужбовці можуть декларувати стан в електронному вигляді.

Єгор Соболєв депутат Верховної Ради продемонстрував, як виглядають нові електронні декларації. Він виклав свою декларацію за 2015 рік у Фейсбуці. Соболєв також зазначив, що програма все ще тестується, і в ній трапляються збої.

Згідно з декларацією, у 2015 році депутат отримав 78,2 тис. грн. зарплати, а також 2460 грн. гонорару від "Міжнародного центру перспективних досліджень" і 2124 грн. від "Української правди". Зарплата його дружини Марічки Падалко більше. На каналі "1 + 1" - 450,9 тис. грн. і гонорари в сумі 2400 грн. від УНІАНу і 3233 грн. від "1 + 1". Сім'я Соболєва володіє двома земділянками площею 800 кв. м і 136,9 кв. м в с. Горобовічі, і будинком на 54,2 кв. м. в Білоцерківцях. У Падалко так само є квартира в Києві площею 47 кв. м. Подружжя володіють одним автомобілем Mazda 3 2005 р.в. також в декларації вказано, що Соболєву належить торгова марка "Свідомо".

Антон Геращенко так само не задоволений роботою нової системи і навіть заявив про злом системи електронного декларування.

"Зламати поточний варіант системи е-декларування може навіть хакер середнього рівня. У системі з'явилася декларація, заповнена невідомою особою від імені Руслана Рябошапки. Там говориться, що Рябошапка в 2015 році отримав як дохід 25 млн. грн. від невстановленого виробника програмного забезпечення. Цей запис зараз в системі. Ми впевнені, що це зробив не Рябошапка. НАБУ має підстави відкрити кримінальне провадження по цій інформації ", - сказав Геращенко.

Раніше закон не зобов'язував чиновників декларувати готівку. Тепер такий обов'язок настає, якщо коштів понад 60 тис. грн. відповідно до змін в ст. 172 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за несвоєчасне подання без поважних причин декларації та внесення завідомо недостовірних відомостей, розміри штрафів для посадових осіб досягати від 50 до 2,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Читайте також: Гроші для реформ чиновники забирають на машини й розваги

"Вважаю, що дане законодавство не повною мірою дозволить боротися з незаконним збагаченням чиновників. Державним діячам нічого не заважає легалізувати свої доходи вже після звільнення з державної служби, адже з моменту звільнення вони випадають з поля зору антикорупційного закону. Під час роботи на державу, через підставних осіб цілком можливо вивести свої капітали за кордон в офшорні компанії, які дозволяють приховати справжнього власника компанії і активів. Звичайно, не всі чиновники зможуть скористатися такою можливістю, але думаю, що таким способом будуть ухилятися від декларування чиновники вищих ешелонів влади з великими доходами отриманими на державній службі. Чиновникам нижчої ланки у зв'язку з меншими "доходами" досить буде тільки почекати моменту звільнення, і потім легалізуватися", - вважає Андрій Турій.