21 вересня 2016 виповнюється 150 років з дня народження знаменитого письменника-фантаста Герберта Веллса. 80% його пророцтв, що спочатку здавалися божевільними, в ХХ столітті стали реальністю.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНаприклад, Уеллс описав появу автобусів, ескалаторів, автовідповідачів, центрального опалення, автоматичних дверей. Наводимо також інші вдалі припущення.
Невидимі речі
У 1897 була опублікована новела "Людина-невидимка": сьогодні стелс-літаки невидимі для радарів, а також винайдений метавещественний камуфляж, що створює ілюзію невидимості.
Біологічна зброя
У романі 1898 г. "Війна світів" Веллс описав захоплення Землі марсіанами, знищити яких людям вдалося за допомогою простої бактерії. У ХХ ст. пошуки позаземних цивілізацій дійсно досягли всесвітнього масштабу, а над розробкою бактеріологічної зброї активно працювали вчені та військові.
Лазерна зброя
У "Війні світів" автор також пише про газові атаки й "теплові промені", за допомогою яких прибульці знищували своїх супротивників, – цим він передбачив виникнення лазерної зброї.
Ще одна ідея Уеллса, що реалізувалася в недалекому майбутньому, – це "введення в кров поживних речовин".
Небезпека світових воєн
Ще до початку світових воєн фантаст описав їх катастрофічні наслідки: інфляцію та інші економічні проблеми, безробіття, голод і політичні кризи.
Поява літака
Літальні апарати важчі від повітря ще тільки планувалися, а марсіани Веллса вже створили свій літак.
Винайдення атомної бомби
У романі "Звільнений світ" (1914) письменник розмірковував про можливість розщеплення атома та створення атомної бомби.
Популярність автотранспорту
У 1901 Веллс видав книгу "Про вплив прогресу механіки і науки на людське життя і думку", в якій було чимало разюче точних прогнозів. Письменник передбачав те, що залізничний транспорт незабаром поступиться автотранспорту й висловлював свої припущення щодо його еволюції: "Незліченні досліди з автомобілями, вироблені в даний час, так збуджують уяву і так багато людей працюють над їх вдосконаленням, що не віриться, щоб незручності цих екіпажів - їх поштовхи, незграбність, що залишається за собою неприємний запах - не могли бути незабаром усунуті". Автор справедливо припускав, що залізні дороги незабаром будуть використовуватися тільки для транспортування важких вантажів і масової перевезення людей.
А ось в перспективності авіатранспорту письменник сумнівався: "Повітроплавання навряд чи внесе суттєві зміни в систему транспорту, - писав він. - Людина - Не альбатрос, а земне двонога, вельми схильне втомлюватися і хворіти запамороченням від надмірно швидкого руху".
Доставка товарів додому
На телефон Веллс покладав надії, пізніше реалізовані інтернет-зв'язком: "Ви тільки подумайте про те, що буде здійснюватися за допомогою телефону, коли він увійде до загального вжитку. Необхідність вештися крамницями майже відпаде: тільки подзвоніть, і вам хоча б за сто миль від Лондона вишлють будь-який товар; за одну добу все замовлене буде доставлено вам додому, оглянуто і в разі непридатності відправлено назад. Господиня будинку, озброївшись трубкою і не рухаючись із місця, буде мати в своєму розпорядженні місцевих постачальників і всі великі лондонські магазини, театральні каси, поштову контору, доктора ... ".
Читайте також: 5 найбільш антинаукових припущень у фантастиці
Деякі прогнози Веллса не здійснилися: так, він припускав, що у великих містах люди будуть переміщатися за допомогою рухомих тротуарів-конвеєрів. Недооцінював автор і роль танків і підводних човнів у військових діях. Фантаст помилився і в прогнозах щодо створення єдиної світової держави та збереженні основної ролі жінки як домогосподарки.