Мер Львова Андрій Садовий звернувся до Президента України та прем'єр-міністра з проханням визнати Львів, села Малехів і Грибовичі зоною надзвичайної екологічної ситуації.

"Знай" з'ясував, як йдуть справи з сміттєзвалищами в інших регіонах, і зокрема в столиці.

Громадська організація "Рух за реформи" надала статистику про те, що звалища в Україні займають більше території, ніж природні заповідники. Сміттям в Україні завалено 7% від усієї території держави, а природні заповідники займають близько 4,5%. На території України величезна кількість несанкціонованих звалищ і смітників промислових відходів. Так само розростаються тимчасових і стихійні звали в передмістях.

Читайте також: Савченко протягує в Раду Захарченка та Плотницького

Сьогодні ні органи місцевого самоврядування, ні Держекомінспекція не можуть назвати точну кількість звалищ, які є на території України. Про це на своїй сторінці в Facebook заявив міністр екології Остап Семерак.

Популярні новини зараз
Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати "Іди в Україну, ти, бл**ь, служи": розлючені українці накинулися на працівників паспортного столу в Польщі Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким Оля Полякова дізналася, що вагітна після розлучення: як насправді з'явився Буряковський
Показати ще

Столиця України не виняток. Практично в кожному районі Києва є своє стихійне звалище, а в деяких районах не одне.

У столиці, в самому мальовничому районі міста, прямо в зеленій зоні у парку Голосієво і біля музею під відкритим небом "Пирогово", живе своїм життям величезне звалище. Висота цієї величезної гори сміття 40 м над землею. При цьому вниз вона йде ще на 20 м мінімум, так як розташована на місці закритого глиняного кар'єру.

Поруч з цим величезним звалищем сміття, на відстані менше 1 км живуть люди. А до Дніпра всього 1,5 км.

Звалище поповнюється з блискавичною швидкістю. Сюди звозять сміття з усього міста і не тільки. І такі прецеденти в столиці вже давно стали нормою.

У Києві переробляється тільки близько 5% твердих побутових відходів. Якщо взяти Європу, то в Варшаві переробляється більше 60% сміття, а в Празі - більше 80%. Щоб навести порядок в цьому питанні, потрібно стимулювати роздільний збір сміття шляхом зміни податкового законодавства. Але на це потрібні гроші. Адже налагодження такої роботи це великі фінансові витрати. Потрібні додаткові контейнери, додаткові машини тощо, а грошей як завжди немає.

Активісти навіть склали карту Києва, де вказують сміттєзвалища в місті.

Парадокс, але до сих пір не врегульовано на законодавчому рівні таке поняття, як правила функціонування полігонів в сфері поводження з відходами. Відповідальності за правопорушення ніхто не несе.

Згідно з чинним законодавством, такі питання перебувають в компетенції місцевої влади. Але якщо брати той же Київ - міський голова і чиновницький апарат не вживають ніяких дій, щоб вирішити ці питання.

Хоча обіцянки киянам даються чи не щороку - побудувати сміттєпереробні заводи. Але віз і понині там.

Мер Києва, можливо, не в курсі, що столиця стоїть на порозі екологічної катастрофи. Адже біля гігантських стихійних звалищ немає природоохоронних об'єктів, обов'язкового обвалування, фільтрації стоків, газозбиральних свердловин і санітарних зон.

Схоже, такі дрібниці не особливо хвилюють Віталія Кличка. Адже є більш важливі питання. Такі, наприклад, як конкурс "Євробачення 2017". Мер заявив, що вже готується до проведення цього конкурсу. Але київський голова, мабуть, не в курсі, що коли чекають приїзду гостей, затівають генеральне прибирання.

Читайте також: ОСББ можуть розорити жителів старих будинків

Екологи країни стурбовані даною ситуацією. І заявляють в один голос, що державним природоохоронним службам необхідно негайно взяти проби повітря, води і ґрунту для оцінки забруднення. Тому, що через пожежі, які спалахують на звалищі, в повітря потрапляє безліч небезпечних і токсичних речовин. Адже при горінні поролону виділяється ціанід, а це смертельна отрута. Він використовується при виготовленні хімічної зброї.

"Можна сказати, що і без проб видно забруднення водних поверхневих і можливо, підземних вод, а також атмосферного повітря. Це може привести до зсувів і масштабних пожеж. На полігоні порушені всі санітарні норми розміщення відходів. Поруч стоять будинки, в яких живуть люди з маленькими дітьми. Якщо трапиться обвал, він може накрити будинки повністю. Згадайте, що сталося у Львові минулого тижня. Тут можливий повтор за таким же сценарієм", - говорить директор громадської організації "Київський еколого-культурний центр" Володимир Борейко

"96% всіх відходів звозять на полігони, і українці не знають, що таке послуга з вивезення побутових відходів. Люди переважно в сільській місцевості, взагалі нічого про це не знають, і ті відходи, які утворюються в їх домогосподарствах, просто потрапляють на несанкціоновані сміттєзвалища. Щорічно в країні виявляється близько 30 тис. таких несанкціонованих звалищ. У Європі 70% відходів сортується і переробляється, а 30% йде на забезпечення енергетичних потреб таких як підігрів води, опалення або вироблення електроенергії. В основному всі існуючі в Україні полігони по захороненню відходів не відповідають екологічним нормам або через перевантаженість, або за нормами щодо захисту навколишнього середовища", - заявив президент Громадського союзу "Ера України" Олександр Ігнатенко

У Києві частково введено поділ сміття на дві фракції: органіку, а саме харчові і рослинні відходи та інше сміття. За оцінками фахівців, сьогодні сортують сміття всього 2-3% жителів столиці. Позначається і нестача контейнерів, і низький рівень свідомості громадян, і відсутність фінансових стимулів. Система розділеного збору сміття зможе заробити тільки в тому випадку, якщо київський мер займеться вирішенням цього питання. Самі кияни мало чим можуть на це вплинути. Чинне законодавство передбачає, що саме місцеві ради зобов'язані фінансувати розвиток і утримання об'єктів переробки відходів, встановлювати економічно обґрунтовані тарифи, контролювати перевезення сміття, використання полігонів і звалищ.