Глава Міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков планує ініціювати законодавче закріплення Верховною Радою презумпції правоти поліцейського. Така ініціатива отримала підтримку у депутатів через вбивство двох поліцейських у Дніпрі.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа словами глави МВС, якщо законодавчо таку норму закріплять, звичайний громадянин спочатку змушений буде підкоритися поліцейському, а потім вже оскаржувати.
"Це правило безпеки – через процедуру порядку лише на дуже короткий час відстрочує права громадянина на апеляцію дій поліцейського", – стверджує Аваков.
"Знай" запитав у фахівців – як потрібно ставитися до можливих нововведень.
"Анонсована Аваковим презумпція правоти поліцейського на тлі вбивства поліцейських у Дніпрі на даний час несе загрозу нашому суспільству. Не зрозуміло що мав на увазі керівник МВС. Можливо, на мові Кримінального Кодексу, а саме ст. 365, це звучить як дати дозвіл на перевищення влади або службових повноважень?" - дивується керівник адвокатської агенції "Турій та партнери" Андрій Турій.
Читайте також: Для учасників АТО створили електронний довідник
За його словами, на даний час в країні і так діє презумпція правоти поліцейського, проте вони своїми діями та бездіяльністю примушують громадян звертатися за захистом своїх прав до прокуратури та судових органів. Основна проблема полягає в тому, що держава не відійшла від радянських традицій. До сих пір суди України притримуються позицій не правосуддя, а прихованого співробітництва з правоохоронними органами.
"Для того, щоб запровадити презумпцію правоти поліцейського в Україні, необхідно довести до кінця правоохоронну та судову реформу, змінити закони, та виконавців. Адже якщо запитати себе, а хто буде визначати правомірність дій поліцейських, то з'ясується, що нереформована прокуратура, та нереформований суд. До того ж, хто хоча б раз стикався з оскарженням дій правоохоронців, той зрозуміє, що в цій системи панує повний безлад, та безвідповідальність. Навіть скарги до прокуратури та суду не допомагають встановити законність дій поліції", - пояснює юрист.
Андрій Турій вважає, що у випадку з вбивством поліцейських в Дніпрі, частина відповідальності лежить на керівництві МВС України. Саме керівництво відповідає за належну підготовку своїх підлеглих, воно дає настанови стосовно правил поводження зі зброєю та несе відповідальність за тренування поліцейських у випадку нападу озброєних злочинців. Саме керівництво МВС розробляє стандарти екіпірування та озброєння своїх працівників.
"Анонс Міністра МВС щодо презумпції правоти поліцейського показує те, що вище керівництво МВС не розуміє де містяться основні проблеми поліції, керівництво думає, що якщо надати розширені повноваження поліції, то безпека громадян покращиться. Аж ніяк. Треба більше приділяти уваги тренуванню поліцейських, вивчати тактичні прийоми поводження з громадянами та таким чином захистити наших нових українських поліцейських", - каже Турій.
Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк припускає, що запровадження презумпції правоти поліцейського суперечить Конституції України.
"В нас діє презумпція невинуватості особи, а поліцейські також є такими особами. Як це все узгодять в законодавстві – я не розумію", - пояснює Бенедисюк.
"Презумпція правоти поліцейського є в дуже багатьох країнах – це нормально. Але варто врахувати, що у цих же країнах проходять справедливі та швидкі суди, які в той же день можуть оцінити правоту чи не правоту поліцейського. А у нас наразі такого немає", - каже народний депутат Віктор Чумак.