Доки в українському суспільстві йдуть баталії з приводу того - чи дозволити звичайним громадянам вільно володіти зброєю, "Знай" склав топ країн, де пістолет є майже у кожного, і проаналізував - як побудована там правова система. Найбільшу Кількість вогнепальної зброї в світі на 100 осіб мають США - 90 одиниць. У Швейцарії - 46 одиниць, у Франції - 32 одиниці, у Греції - 31 одиниця, у Німеччині - 30. В Україні легально озброєні лишь 6 чоловік зі 100. Ще менше, мають зброю на Філіпінах - 4 на 100 осіб, а в КНР - 3.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися1. США
У США право громадян на володіння зброєю з 1791 закріплено другою поправкою до конституції країни.
В даний час приховане носіння вогнепальної зброї дозволено у всіх штатах, крім Іллінойсу. У 29 штатах також можна носити зброю відкрито і без обмежень. Але в школах, аеропортах та інших соціальних установах це заборонено - потрібно отримати спеціальний дозвіл, який мають поліцейські, бійці спецпідрозділів або спецслужб. Зараз у США за офіційними даними в користуванні знаходяться близько 300 млн. Одиниць вогнестріл. Для американця немає проблеми придбати бажане озброєння. Але закон забороняє продаж зброї особам, які відбули тюремне покарання більше року, особам, які знаходяться в розшуку, споживачам наркотиків, визнаним розумово неповноцінними, незаконно перебувають в країні, а так само звільненим з військової служби через скоєння будь-яких злочинів.
2. Швейцарія
Зброя дозволена з 1999 року
Читайте також: У серіалі "Елементарно" розповіли про "українсько-російську війну"
Оборонна доктрина Швейцарії побудована на тому, що всі чоловіки з 20 до 50 років перебувають у військовому кадровому резерві та мають право на носіння зброї. Тому у багатьох швейцарців є особиста зброя.
Дозвіл на покупку і носіння видає місцева влада. Громадяни мають право озброюватися з 18 років. Право на володіння і носіння зовсім різні речі. Можна зберігати за дозволом вдома, але щоб носити його, потрібно ще один дозвіл. Раз на рік співробітники поліції перевіряють власника - як і де вона зберігається, чи не було використано нелегально. Після 60 років громадянин змушений або здати зброю державі, або переробити її, ліквідуючи можливість вести стріляти.
3. Фінляндія
Легалізовано зброю з 1991 року.
Фінляндія - історично країна мисливців. Через ці національні особливості, зброя є майже у всіх. Фінські активісти змогли відстояти свої права, і не допустити посилення правил отримання ліцензії. Але держава все ж внесла свої правки: ліцензію там видають окремо на кожний пістолет чи рушницу. При покупці, обов'язково потрібно вказати, для яких цілей це вам потрібно, заповнюється відповідна анкета. Зброя повинна зберігатися в будинку. Якщо колекція більша 5 одиниць, то їх необхідно зберігати в сейфі, який регулярно перевіряє поліція. Не дивлячись на суворі закони, в країні ще залишилося багато незареєстрованої зброї часів Другої Світової.
4. Ізраїль
Легалізовано зброю з 1949 року
Тут право на покупку і володіння має будь-який громадянин. Є вікове обмеження, покупцеві повинно бути не менше 27 років і він повинен пройти службу в армії. Вогнестріл дозволено мати при собі водіям громадського транспорту і таксистам, ювелірам, колишнім співробітникам силових структур. Заохочується мати вдома зброю для самозахисту.
У такому випадку видається дозвіл на зберігання патронів, але не більше 50 шт. Вже скоро видача ліцензій на зброю буде контролюватися згідно з новими критеріями - після проходження навчання. Це пов'язано і повязане з ситуацією в країні і в світі в цілому.
5. Естонія
Легалізовано зброю з 1995 року
В Естонії дозволено купувати зброю особам старше 21 року. Громадянин повинен продемонструвати державі, що він не зловживає спиртним і наркотиками, що не замішаний в криміналі, надати свої дані. А ще чиновники обов'язково перевіряють майбутнього власника зброї на знання закону про зброю.
Зберігати і носити вогнепальну зброю необхідно в прихованому і розрядженому вигляді. Якщо у власника більше 8 одиниць, він зобов'язаний обладнати спеціальне сховище з сигналізацією. Отримати дозвіл на володіння зброєю можуть як громадяни Естонії, так і іноземці, які мають посвідку на проживання. Зброя може використовуватись для полювання, занять відповідними видами спорту, для забезпечення безпеки. Що стосується колекціонерів, вони можуть володіти лише армійською зброєю. Ліцензія може бути припинена, якщо її власника зловили п'яним за кермом, навіть якщо зброї при ньому не було. З цим тут все дуже строго.
Завдяки легалізації зброї в Естонії вже через рік число злочинів з його використанням знизилося майже на третину.
6. Німеччина
Перший закон про зброю прийнятий у 1891 році
Офіційно громадянам Німеччини можна мати при собі і носити зброю з 1928 року - саме тоді законодавство про зброю було лібералізовано. Зараз будь-який громадянин має право володіти зброєю з 18 років - при пред'явленні довідки про психічне і фізичне здоров'ї. Додаткову ліцензію влада видає на носіння зброї при собі, якщо громадянин зумів довести, що йому це дійсно потрібно для самозахисту. Носіння в громадських місцях зброї у відкриту строго заборонено.
Читайте також: У перестрілці правоохоронці затримали наркоторговця (фото)
7. Італія
У 1935 році законодавча влада розділила зброю на цивільну і військову і дозволила звичайним людям мати при собі цивільну зброю.
Військовою зброєю в Італії займається Міністерство оборони, також воно видає ліцензію на колекціонування. Цивільна зброя перебуває у віданні Міністерства внутрішніх справ.
Місцеві відділення поліції видають ліцензії - приватним підприємцям, а також людям, чия діяльність пов'язана з ризиком - охоронці, інкасатори, ювеліри тощо. Також в Італії існує ряд обмежень на типи зброї - наприклад, не можна в побуті використовувати військові патрони.
8. Молдавія
Закон про легалізацію зброї прийнятий у 1994 році
Право на володіння і носіння зброї громадянин Молдавії отримує в 18 років, але тільки якщо немає медичних протипоказань. Людям з непогашеною судимістю, ті які порушували громадський порядок або тим, які раніше втратили зброю, ліцензію вже ніхто не видасть.
Цікаво, що в законі не прописано чи можна носити зброю приховано або відкрито. Так що будь-який житель Молдови може абсолютно відкрито красуватися з пістолетом в кобурі.
Дозволи на зброю видає МВС республіки, вся інформація передається до державного реєстру. На кожне нове придбання необхідно отримувати новий дозвіл. Число таких дозволів законом не обмежено, але стримуючим фактором є вартість зброї - а це від кількох сотень доларів. Далеко не кожному громадянину така сума по кишені.
Закон про легалізацію був прийнятий в Молдові у зв'язку з тим, що уряд не справлявся з масовими заворушеннями, які захлеснули країну. Уже через рік після вирішення ситуації стабілізувалася, рівень злочинності впав на 40%.