Вчені з лондонського коледжу Квін Мері експериментували в лабораторії з земляними джмелями Bombus terrestris, широко поширеними в Середній смузі. Результати досліджень можна побачити в опублікованному відео.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДжмелям-збирачам пропонувалися три штучних "квітки" - яскраво-сині "пелюстки", з розташованими в центрі ємностями з розчином сахарози, яку ті надзвичайно цінують. При цьому квітки перебували за склом і безпосередньо були джмелям недоступні.
Читайте також: Лондонці влаштують фотополювання на бджіл
Крізь прозору поверхню комахи могли їх бачити, а за допомогою коротких шнурів, що стирчали назовні, - витягнути до себе. Спочатку "квітки" були вільно доступні, але поступово вчені все далі й далі ховали їх під скло, поки єдиним способом дістатися до цукру не виявився єдиний - "смикнути за мотузочку".
З 40 піддослідних джмелів 23 впоралися з цим завданням.
Автори поміщали нових "наївних" (ненавчених) джмелів так, щоб ті могли спостерігати за діями більш досвідчених товаришів, які працювали за витяганням нагороди з-під скла. Більше 60% з них швидко перейняли нову навичку і, в свою чергу, змогли витягти цукор без всякого навчання, відразу з повністю прихованого "квітки". Як показали відеозаписи, при цьому комахи максимально точно копіювали дії "вчителів".
За словами вчених, це може бути одним з першим прикладів виконання комахами класичного "павловского" тесту, який нерідко використовують для вивчення вищих когнітивних здібностей у птахів і приматів.
Як раніше повідомляв Знай.ua, через глобальне потепління можуть зникнути джмелі.