У мережі інтернет користувачі почали викладати фотографії так званої стіни Яценюка - оборонної споруди на кордоні України і Росії, будівництво якої анонсував екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДепутат Верховної Ради і ПАРЄ Олена Сотник особисто їздила подивитися на фортифікаційну споруду.
"Яма вартістю 4 млрд. грн. Рів (протяжністю кілька десятків кілометрів) на Українсько-Російському кордоні з зелененькою сіточкою і є та сама "Стіна", яка нас повинна захистити від ворожих вторгнень з боку Російської Федерації.
Нагадаю, мова йде про Європейський Вал – "стратегічний фортифікаційний проект" Яценюка, на якому він піарився близько року. Проект знаходиться на стадії будівництва, гроші з бюджету продовжують витрачатися на епічний Вал!
В цей же час наші хлопці військові продовжують їздити на допотопній техніці, тому що нібито недостатньо коштів в бюджеті для їх заміни!", - обурилася Олена Сотник.
Читайте також: Проспект імені Шеремета з'явиться в Києві
Народний депутат Борислав Береза заявив, що напише звернення до керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, щодо розкрадання Яценюком коштів закладених на проект "Стіна".
"Навіть дикого кролика ця Сітка-стіна не зупинить. Стіни немає, грошей немає, і Яценюка теж немає. Вірніше він є. Бігає в рожевій маєчці у Вашингтоні. А хто буде відповідати за цю "творчість", яку, за законами воєнного часу можна прирівняти до мародерства і порахувати підривом державної безпеки, поєднану з розкраданням фінансових коштів в особливо великих розмірах", - написав Береза в Фейсбуці.
Нагадаємо, 19 листопада 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення затвердити указ Петра Порошенка про одностороннє позначенні лінії українсько-російського кордону. Проект носив ім'я "Стіна", але Арсеній Яценюк перейменував його в "Європейський вал". Особливо він рекламував проект перед парламентськими виборами. Яценюк приїжджав інспектувати ділянку "Європейського валу" в пропускний пункт Гоптівка на Харківщині. Під прицілами телекамер Яценюк, з високо піднятою головою продемонстрував 30 метрів готової споруди - бруствер, три варіанти забору, протитанковий рів і дві оглядові вишки. Яценюк спробував перерізати дріт якимись китайськими кусачками і уточнив: "Це тільки перша лінія оборони".
"Проект має кілька завдань. По-перше - безпека. По-друге - перший оборонний вал від російської армії. По-третє - це зупинка переміщення розвідувально-диверсійних груп. По-четверте - зупинка незаконної міграції. По-п'яте - це зупинка передачі зброї та радіоактивних матеріалів. Шосте - введення безвізового режиму з Євросоюзом. Країна, яка не контролює кордон, не отримає безвізовий режим з ЄС. І сьоме - економічний аспект. Люди отримають роботу - ті, які будуть працювати над спорудженням "Стіни", - сказав тоді Яценюк.
Яценюк обіцяв, що проект буде повністю завершено в 2018 році. За підрахунками колишнього Прем'єр-міністра, вартість проекту становить 4 млрд. грн. з яких 2 млрд. грн. повинно було піти на придбання електронних систем стеження і контролю, а 1,5 млрд. грн. - на будівельні роботи.
"Протягом 6 місяців велися проектувальні роботи, ми залучили фахівців проектного інституту СБУ, проектного інституту Міністерства оборони. Ми без перебільшення пройшли весь російсько-український кордон пішки, створили конкретні схеми можливого надалі інженерно-технічного облаштування з прив'язкою до місцевості. Ми суттєво активізували свої роботи. Фінансування цього проекту буде здійснюватися з трьох джерел - державного бюджету, міжнародної фінансової допомоги та позабюджетних коштів. Проект в цілому розрахований до 2018 року. Реалізація його буде проходити в три етапи. Перший етап - це 2015 рік, другий етап - 2016 рік, і третій етап - 2017-2018 роки", - пояснював в ефірі однієї з радіостанцій помічник голови Держприкордонслужби, керівник відділу з питань взаємодії із засобами масової інформації Олег Слободян.
На першому етапі - межа від Чернігівської обл. до півночі Луганської, а також на кордоні з окупованим Кримом, а після завершення бойових дій на іншій ділянці кордону в Донецькій і Луганській обл. Серед тодішніх завдань проекту, за словами Яценюка, планувалося зупинити нелегальну міграцію, контрабанду, проникнення диверсійних груп і переміщення зброї та радіоактивних матеріалів.
До реалізації проекту "Стіна" приступили в травні 2015 року, тоді, коли проект інженерно-технічного облаштування українсько-російського кордону був затверджений відповідним розпорядженням Кабміну №439. І з цього часу юридично і фактично почалася повноцінна реалізація проекту.
З дня підписання указу минуло 2 роки. Тобто в даний момент має йти будівництво, а саме - другий етап. Але Стіни досі немає.
Проект спочатку піддавався критиці з боку експертів. Тільки, чомусь, ніхто його не зупинив. Навіть Президент підтримав будівництво Стіни.
"Проект абсолютно очевидна дурниця. Чергова схема Яценюка. Це викликає тільки сміх і, чесно кажучи, сумніви у психічній адекватності авторів даного проекту. З практичної, з інженерної точки зору все це абсолютно безглуздо. Слід було очікувати такого результату", - каже військовий експерт Ігор Коротченко.
Світовий досвід будівництва такого роду споруд не малий. Взяти хоча б Берлінська стіну - стіна між колишньою НДР і Західним Берліном.
Стіна складалася з бетону, металевої сітки, сигнального огородження під струмом, сторожових вишок, протитанкових укріплень і смуг з гострих шипів.
Стіна безпеки Ізраїлю - це залізобетонна стіна поблизу Єрусалима висотою 8 м, інше - металевий паркан з колючим дротом, рів, датчики руху, контрольно-слідова смуга.
Читайте також: Волонтеру в автомобіль підкинули гранату
Марокканська стіна - Триметровий вал з каменів, піску, колючий дріт в кілька рядів, сенсорні датчики, величезні мінні поля, патрулі, артилерійські пости.
Корейська стіна - висота 5 - 8 м. Побудована з залізобетону, плюс доти, тунелі, вогневі точки. Це сама укріплена стіна в світі.
У звіті Кабміну України за 2015 рік вказується, що на проект "Стіна" було витрачено 400 млн. грн. У 2016 році передбачені витрати в розмірі 200 млн. Інформація про підрядників і закупівлі матеріалів для споруди - під грифом "секретно".