Плаский черв'як планарія Schmidtea Mediterranea синтезує молекули порфірини в пігментних клітинах шкіри і саме це робить його придатним для вивчення порфирії
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДо такого висновку прийшли вчені університету Торонто. Вони з'ясували, що черви змінюють колір з коричневого на білого під впливом прямих сонячних променів, а вироблення порфиринів відбувається за тією ж схемою, що і в організмі людини, передають "Подробности".
Аби переконатися у своїх припущеннях, біологи піддали планарію впливу ультрафіолету та інфрачервоного випромінювання, проте ніяких змін в забарвленні помічено не було. А от видиме світло призводить до втрати пігментів через механізм за участю порфіринів.
Світлочутливість черв'яків залежить від того, як довго вони голодують до опромінення. Виявляється, що чим менше їжі отримували планарії, тим швидше вони знебарвлювалися.
Після ряду досліджень канадські вчені впевнені, що цей плаский черв'як може стати платформою для розробки нових методів лікування порфирії. Тепер учені будуть з'ясовувати, як саме на виникнення симптомів хвороби впливає дієта.
Читайте також: Замість лікування раку 90-річна жінка відправилася подорожувати
Порфирія – спадкове порушення біосинтезу порфіринів, спричинене збоєм у функціонуванні ферментів. У результаті порфірини та порфіриногени накопичуються у різних тканинах організму.
Цю недугу називають "хворобою вампірів", бо людина, котра страждає на неї, не переносить сонячних променів. У неї шкіра з часом набуває червоно-коричневого кольору, стає дуже тонкою і тріскається під впливом сонця, покриваючись шрамами і язвами. При цьому пошкоджуються хрящі носа та вух, деформується обличчя.