Відомий волонтер, засновник фонду допомоги українській армії "Крила Фенікса", радник Президента Юрій Бірюков зараз займається реформами в Міністерстві оборони і є куратором сектору матеріального забезпечення армії.

"Знай" зустрівся з Юрієм і розпитав про те, що вдалося поміняти в Міноборони.

Пане Юрію, якби 2,5 роки тому Вам сказали, що потрапите в саму гущу подій, Ви б згодились на все це або можливо воліли б відсидітися, виїхати за кордон?

- У мене на той момент варіантів не було. Це можна порівняти з тим, що на вулиці раптом падає бабуся - пристойна бабуся, не алкоголічка - і ви відразу рефлекторно рветься їй допомогти. Я з тих людей, які кидаються на допомогу.

Популярні новини зараз
Тарифи просто непідйомні для пенсіонерів: українці тікають від "Київстар" Кінець світу все ближче? Експерти знайшли лякаючий напис, який готує до гіршого: "До Землі наближається" Навіть терти не доведеться: як почистити килим копійчаними засобами Часу залишилось обмаль: треба встигнути зробити це з трудовими книжками
Показати ще

Читайте також: Радник Президента Юрій Бірюков виступив за вибори на Донбасі. Частина 1

Тут, в Міноборони у вас є власна команда?

- Є, і ми всі разом намагаємося присікти відкати, хабарі та інші схеми. Звичайно, на перших порах до нас приходили різні люди, під різними гаслами, пропонували свою допомогу, а потім було видно чому людина прийшла до нас, щоб щось організувати під себе, сісти на якийсь потік. В кінці 2014 року я сказав Президенту, що в глибину Міноборони потрібно запустити з десяток волонтерів - таких перевірених людей, які, може, і без освіти, може і не зуміють робити реформи, але зате покажуть всю цю гниль зсередини. Йому ця ідея дуже сподобалася і в Міністерство прийшло 9 осіб - з них я особисто знав тільки двох. Жартома їх назвали волонтерським десантом. Зараз таких людей вже близько 100 в Міністерстві - ми проводили конкурс, співбесіди, підтягувалися однодумці - так дуже потихеньку ми намагаємося рухати неповоротку державну машину.

Не секрет, що зарплати в Міноборони маленькі. Як ця сотня людей не сіла на "потоки"?

- Я ось теж 2 роки не отримував ніякої зарплати. І не приховую того факту, що у мене є власний бізнес. Моя дружина вирощує полуницю. Міноборони полуницю не купує.

А якщо серйозно, то люди які займаються волонтерством вже два роки можуть собі це дозволити. Ось, наприклад, керівник офісу Реформ Андрій Загороднюк - у нього підприємство з виробництва бурової техніки. І так у дуже багатьох.

Чому ці люди йдуть піднімати країну, багато працюють навіть без зарплати?

- Тому що "бабуся впала". Нічого унікального в волонтерському русі немає. Я ось дивився на кадри, коли в Японії вибухнула Фукусіма - там точно так же волонтери розгрібали завали, діставали людей, допомагали.

Як вдалося повернути країну працювати на армію?

- Ми не ставили ніяких завдань, а у країни не було варіантів. Головне наше завдання було зробити так, щоб при покупці не було крадіжки коштів. Відразу ж підключився бізнес, який хотів продавати свою продукцію державі. Бізнес зорієнтований так, що якщо хочеш продавати Міноборони, то зважай на наші рекомендації. На такому принципі будується бізнес у всьому світі.

Ми проконтролювали кошти в департаменті держзакупівель, в комітеті конкурсних торгів, бізнесмени нам продали хороший товар. І все ж - чимось армію вже забезпечили, тими ж берцями. Для того, щоб все було по-чесному, скористалися системою електронних торгів "ПроZорро". До речі, Міноборони було єдиним відомством, яке скористалося цією системою в 2014- 2015 роках. Всі інші відомства – СБУ та прикордонники нею не скористалися. До речі, щоб забезпечити армію берцями, нам довелося організувати цілу групу з розробки - вони, звичайно, не ідеальні, але нормальні і набагато краще тих, які були раніше. Те ж саме було з формою. Ми придумували і при цьому не намагалися підсунути своїх виробників, як це робиться зазвичай. Всю інформацію ми викладали на сайті Міноборони. Виявляється, що чесно працювати і забезпечувати армію - це дуже просто.

Цікаво, а якщо такий волонтерський десант запустити в МОЗ?

- МОЗ у нас займається Кабмін. Та й народ у нас забуває, що країна у нас парламентсько-президентська, а не навпаки.

Скільки грошей заощадив "волонтерський десант" Міноборони?

- У 2015 році ми підрахували - сума виявилася біля кількох сотень млн грн. Ми не ставили завдання заощадити - я взагалі противник економії на армії. Я хочу, щоб Міноборони витрачало на нашу армію більше грошей, щоб закуповувалося більше форми, берців, щоб солдатам давали кращий шматочок м'яса на обід, але я хочу, щоб ці кошти витрачалися чесно і не були вкрадені.

Вас намагалася "зжерти" стара гвардія в Міноборони?

- Звичайно. Але хабарів ми не беремо, компроматів на нас немає. Як нас можна "зжерти"? Нас можна тільки вбити, але тоді буде відповідь.

Корупціонерів в Міноборони ловили за руку?

- Була справа. Але ми не військова прокуратура і не суди, садити ми не можемо, можемо дати інформацію до відповідних органів. Декого звільняли.

Які Ваші подальші плани?

- Повільно, але впевнено крок за кроком приводити армію в нормальний стан. Щоб військовослужбовець був забезпечений, мав нормальну платню, мав житло. Якщо говорити про найближчі плани, то у нас в Міноборони як раз в розпалі переатестація співробітників Міністерства. Результати її не дуже втішні - за попередніми висновками, доведеться звільняти практично все Міністерство. Тим, хто не пройшов переатестацію ми запропонуємо або зниження, або звільнення. Зараз з 25 керівників перевірку не минуло 15 осіб. Так що потроху будемо міняти кадри.

Читайте також: У ДТП гине більше людей, ніж в зоні АТО

Чи вивчали досвід інших країн у плані реформування армії?

- Вони зараз наш досвід вивчають. У світі за останні 50 років не було іншої армії, яка б воювала на свої території протягом 400 км. із застосуванням усього арсеналу техніки, включаючи "град". Хтось відзначить, що найсильніша і досвідчена армія в США або в Європі, але зауважу, що якби в нашу армію влити 2 трлн. долл., як це роблять в США - ми б теж мали першокласну армію. У США досвіду фронтових операцій немає, вони не використовували "смерчі". Коли американці приїжджають до нас, вони це визнають і не приховують, що вивчають наш досвід.

Значить, коли Президент говорив, що у нас найсильніша армія в Європі - це правда?

- Він не говорив, що вона найсильніша, він сказав, що вона сама боєздатна. І це правда.

Ви самі з Миколаївщини. Зовсім недавно в усіх новинах говорили про полігон Широкий Лан з моторошними умовами. Чи розібралися в ситуації?

- Ніхто з журналістів не замислився, що насправді сталося на полігоні. Показали жахливі умови солдат і пов'язали все з Міноборони. Там була своя бригада, яка мала розгорнути польову кухню, зайнятися організацією проживання. Три дні цим ніхто не займався і голодні люди пішли пішки до Миколаєва. Хочу запевнити, що військова прокуратура не відкривала кримінальне провадження проти цих 46 чоловік, які збунтувалися, хоча статут вони порушили. З'ясували, що 10 осіб офіцерів, які відповідали за забезпечення просто пішли в запій і замість того, щоб розгорнути польовий табір, пили спиртне протягом 2 тижнів. Полігон за це не відповідає, Міноборони також. Офіцери за таке порушення вже відсиділи своє на гауптвахті за порушення статуту.