Газета "Сегодня" проаналізувала, скільки можна заощадити, використовуючи сонячні батареї.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНагріти воду в бойлері або випрати білизну в машинці за допомогою однієї сонячної батареї не вийде. А ось зарядити мобільний телефон або ноутбук - запросто. Також можна заощадити на освітленні квартири. А ще електроенергію можна навіть продавати в мережу і на цьому заробляти.
"У нас досить багато замовлень на сонячні панелі, і якщо раніше в основному встановлювали в приватних секторах, то зараз і в багатоповерхівках. Коштує одна така панель від $ 50 до $ 350 в залежності від виробника і потужності формування електроенергії. Вони окуплять себе протягом декількох років, адже електроенергія дорожчає з кожним днем ", - розповідає Олександр, працівник фірми з установки сонячних панелей в Дніпропетровську.
Як це працює на практиці і на чому можна заощадити завдяки таким панелям поділився своїм досвідом Дніпропетровець Олександр Манохін: "У мене стоїть одна велика б/у батарея і дві маленькі. Купив я її за смішні гроші - 670 грн - ще в листопаді і до березня вона повністю окупилася. Якщо раніше я витрачав близько 300 кВт, то зараз за допомогою цієї батареї витрачаю тільки близько 100 кВт від загальної мережі. Завдяки енергії сонця у мене повністю освітлюється квартира, заряджаються телефони і ноутбук. Що ж стосується електрочайника, праски, кондиціонера та інших електроприладів - експлуатувати їх завдяки сонячній батареї неможливо, так як вони споживають багато електроенергії".
Також у нього в планах відмовитися ще й від електричного бойлера, а воду підігрівати від енергії сонця за допомогою геліоколектора.
Читайте також: 4 кроки назустріч корисним фінансовим звичкам
Експерти ж вважають, що встановлювати панелі дійсно вигідно, але тільки не для мешканців багатоповерхівок.
"Справа в тому, що однієї панелі для повного освітлення квартири і роботи всіх електроприладів вам не вистачить. Для цього потрібно мінімум чотири панелі. Також сонячна електроенергія залежить безпосередньо від активності сонця. Тобто в похмуру погоду буде вироблятися мінімум електроенергії. Тому відмовлятися від контракту з обленерго не раджу. Вигідно ставити такі панелі в тих багатоповерхівках, де постійно відбуваються віялові відключення світла. Так, за рахунок накопиченої електроенергії ви зможете не сидіти в темряві і дивитися телевізор ", - розповідає електрик Євген Тимофєєв.
Він додає, що встановити кілька панелей, які реально допоможуть відмовитися від центральної мережі, можна тільки на даху. "У такому випадку вони можуть окупитися років через п'ять. Але це можуть зробити не всі мешканці, адже місця на даху для всіх недостатньо. Також є ймовірність, що з'являться мисливці за батареями, адже вони недешеві ", - пояснив електрик.
Допоможуть не тільки заощадити, а навіть заробити панельні установки в приватних будинках. Але коштує це недешево.
"Від шести панелей і більше встановлюють на даху будинків, і це вже називається автономна електростанція. Вони коштують від $1000 до $6000. Такі станції від шести панелей виробляють 150 кВт на місяць, а від 12 - 300 кВт. Споживачі можуть укласти контракт з обленерго на так званий зелений тариф ", - пояснює електрик.
Для цього необхідно встановити спеціальний лічильник, який коштує близько 3 тис. грн - він і буде рахувати скільки ви споживаєте електроенергії, а скільки продаєте обленерго. Встановлений тариф близько 4 грн за 1 кВт. Тобто, якщо ви спожили в місяць 150 кВт, а виробили 300 кВт, то ви заробите 600 грн.
Однак на практиці встановити зелений тариф виявилося не так вже й просто. "Домагалися цієї угоди, на жаль, цілий рік. У березні 2015-го запустили батарейки, в березні 2016- го підписала додаткову угоду на зелений тариф. Всі разом устаткування плюс монтаж обійшлося в близько $10 тисяч. Але воно себе виправдало, хоча на ділі дуже багато підводних каменів виявилося ", - поділилася своїм досвідом в соцмережах дніпропетровчанка Ольга Лугова.