Проблема зайвої ваги з'явилася з закінченням воєн, повсюдно терзали світ, ситим життям і винаходом автомобіля. Ні в китайських, ні у єгипетських, ні у індійських, ні у російських "королев краси" не було ніяких секретів схуднення. Всі казки про них не більше ніж міф, вигаданий виробниками засобів для схуднення.

У далекій давнині люди були дуже худі: їжа давалася важко, її треба було зібрати, відловити, виростити за допомогою вельми примітивних сільськогосподарських інструментів.

Та й уявлення про красу у стародавніх були не в приклад нашим. Оскільки повних людей тоді було вкрай мало, вони і визнавалися еталоном краси, а повнота - обов'язковою умовою багатства, величності, могутності. Те, чого не вистачає, завжди вважається елітарним.

Наречена імператора Петра III, майбутня Катерина II, спочатку була зустрінута з несхваленням через зайву худорлявість. Тільки після того, як вона відгодувалася, вже, будучи в Росії, вона остаточно пройшла "відбір" і обвінчалася з царем.

Популярні новини зараз
Нові тарифи на газ в Україні: скільки він коштуватиме до квітня 2025 року 60-й День народження - не привід радіти: в Україні пенсіонерам повідомили погану новину Гроші на кону: "Ощадбанк" зробив важливе оголошення Більше зняти та обміняти не вийде: які обмеження встановили банки
Показати ще

Ніколи не було культу стрункості і на Близькому Сході. Єгипетська танцівниця - це жінка з животом, причому пристойним, - який же танець живота без живота?

Перша згадка про дієтологію як напрямок медицини відноситься до часів Гіппократа, потім його розвивав Авіценна. Дієти застосовувалися активно, за принципом "їжа як ліки", але з іншими, ніяк не для схуднення цілями. Вперше спантеличені проблемою "як скинути вагу" ті, кому рухливість була потрібна за родом діяльності. І перша дієта була як мінімум оригінальною. Винайшов її в 1087 році Вільгельм Завойовник. Коли він розтовстів настільки, що вже не в змозі був їздити верхи, він вирішив вдатися до вживання замість їжі великої кількості алкоголю. Про результати цієї дієти ми розповімо трохи пізніше. Очевидно одне: до масовості цього явища було ще дуже далеко.

Сучасні дієти почали зароджуватися тільки в XIX столітті. Американка Лора Фрейзер зібрала дуже багато відомих згадок про те, як худнули наші недалекі предки, і вийшла дуже цікава історія появи дієт.

Як уже сказано вище, вперше з цією проблемою людство зіткнулося в XIX столітті. Саме тоді і почали з'являтися перші дієти. Найчастіше вони були настільки екстравагантні, що диву даєшся.

Давайте дізнаємося про найбожевільніші дієти минулого:

1. Оцтова дієта

Перше документальне підтвердження навмисної і послідовної дієти присутній в біографії лорда Байрона (початок XIX століття). Будучи чоловіком некволим, він люто прагнув схуднути і домогтися "благородної блідості". Заради чого відмовився від м'яса і зайнявся фізкультурою. Правда, ні те ні інше блідості йому не додало. А рум'янець був не в моді. Тому лорд почав вимочувати їжу в оцті і навіть просто пити кислоту, розводячи її водою. Розрахунок був на властивість оцту розщеплювати жир. Блідості-то лорд домігся, ось тільки помер у розквіті сил. За сучасними мірками - навіть молодим: Байрона розірвано на 36 років. Розтин показав, що внутрішні органи лорда були дуже зношені. Оцтова дієта отримала друге народження в Америці 1970-х. Її прихильники випивали по декілька ложок яблучного оцту до їжі, щоб придушити апетит. Для тих же, хто не виносив смаку кислоти, були навіть придумані оцтові таблетки. Однак властивості оцту, як засіб для схуднення люди явно переоцінили.

2. Жувальна дієта

На зорі XX століття свою систему схуднення запропонував доктор Горас Флетчер. Він ратував за тривалий і ретельне пережовування їжі і отримав за це прізвисько Великий жують. Він заявив, що йому вдалося скинути 18 кілограмів виключно жувальних способом. Доктор радив сучасникам пережовувати кожен шматочок їжі не менше 30 разів, будь то м'ясо, манна каша або ковток киселю. Все одно жуй! Жувальна дієта стала неймовірно популярною і масовою. Теорія "довгого жування" поширилася серед заможних людей і простих обивателів. На неї підсіли все, від письменника Генрі Джеймса, мільйонера Джона Рокфеллера до курсантів військових академій. Самого ж Флетчера прозвали Великим подрібнювач.

3. Сонна дієта

Сонна дієта має на увазі заміну прийому їжі сном. Вона ще називається "Дієтою Сплячої красуні". Ви спите, замість того щоб їсти або страждати через голод і насильства над собою. Просто з'їдаєте снодійне і укладаєтеся в ліжко, а талія зменшується, адже організм по багато годин не отримує потрібної енергії. Ідея боротися з апетитом за допомогою снодійного може змагатися тільки що з питвом оцту або невпинним жуванням. Однак ця дієта була популярна, і ще як! У 1976 році на ній засвітився навіть король рок-н-ролу Елвіс Преслі. Кажуть, Елвіс "відпочивав" на такому меню по кілька днів перед концертом, щоб влізти в свої легендарні білі штани.

4. Бананова дієта

У 1934 році в США була розроблена, мабуть, найпривабливіша в історії дієтології дієта для ласунів. Її автор - доктор Джордж Харроп. Процес схуднення полягав в поїданні бананів з вершками. Але фінал був зовсім не таким райдужним і смачним. На цій дієті мало хто схуд, адже вона виявилася прихованою рекламою бананів компанії United Fruit Со. Хоча в бананах і вершках немає нічого шкідливого, навіть навпаки, користі багато: легкозасвоювані білки, кальцій, калій, вітаміни. Однак в нелегкому процесі втрати зайвої ваги бананово-вершкова дієта, природно, виявилася неефективною. А про етичність подібної реклами і зовсім говорити не доводиться.

5. Алкогольна дієта

Мабуть, це найстаріша і найбільша бездумна спроба схуднути неординарним способом. Вона ж перша авторська дієта. Винахідником її історики вважають Вільгельма Завойовника, короля Англії (1027 / 28-1087). У якийсь момент король зіткнувся з прикрою проблемою - ні один кінь не могла подужати його гладку фігуру. Тоді відважний Вільгельм вирішив повністю відмовитися від їжі, замінивши її пивом і вином. Наскільки така дієта виявилася ефективною - історія замовчує, так як її винахідник незабаром загинув, впавши з коня. Невідомо, втім, скільки і чого випив король, перш ніж видертися на коня, що погубив його.

6. Вибухова дієта

Але повернемося в століття XX. Саме тоді на суд громадськості спливла, мабуть, найстрашніша дієта сучасності. У 1930-х американські лікарі помітили різке падіння ваги у працівників складів, що мали справу з препаратами для цькування комах і вибуховими речовинами. Що змушувало їх худнути? Лікарі з'ясували, що в тих товарах, які зберігалися на складах, міститься динитрофенол - речовина, що підсилює метаболізм, а отже, спалює жирові запаси організму. Люди просто худнули від отрути. Після виявлення таких "чудодійних" властивостей, динитрофенол стали використовувати навіть в Радянській армії для підвищення тонусу солдатів. В Америці ж засіб з таким складом широко рекламувався і використовувалося для схуднення. Дінітрофенол в цілому брало більше 100 000 чоловік. Кілька смертей і випадки втрати зору зупинили цей кошмар.

7. Червива дієта

Історія зберегла той факт, що наші предки заривалися в купу гною, щоб швидко постройнеть. Ефект природного сауни діяв, але не так швидко, як хотілося б. По-справжньому сенсаційним способом схуднення стали стрічкові черв'яки і глисти. Останніх ковтали жокеї на перегонах і наїзники в цирку. Їм по роду служби було потрібно швидко скинути зайву вагу. Паразити були в моді і в перші два десятиліття XX століття. У газетній рекламі тих часів часті згадки пігулок з екстрактом стрічкового хробака. Що насправді отримували в бульбашці безстрашні покупці, достеменно невідомо.

8. Дієта "Золотої рибки"

Подібна "червивий", тільки "рибна" дієта була популярна в Америці в кінці 1930-х років. Тоді чергова дієтична лихоманка охопила США. Люди ковтали живих рибок, щоб нещасні допомагали їм справлятися зі з'їденим зсередини. А все почалося із суперечки - випускник Гарвардського університету виграв парі, за $ 10 проковтнувши невинну рибку. Його подальше схуднення послужило початком масового винищення цих безсловесних створінь. Коли в зоомагазинах зовсім не залишилося рибок, газети почали публікувати лікарські заклики зупинитися і одуматися, адже ковтання живих риб (які нерідко населені паразитами) може бути небезпечно для здоров'я.

9. Сигаретна дієта

До середини XX століття лихоманка схуднення досягла такого розмаху, що тільки дурень не нажився на цьому. До струнких рядів псевдодіетологов приєдналися і тютюнові магнати. Сигарети стали рекламувати як засіб скинути вагу і зберегти струнку фігуру надовго, без жертв і зусиль. Слоган "Візьми сигарету замість конфети2 настільки закріпився в умах, що і до цього дня багато хто вірить нікотину. Моделі і дівчатка-підлітки навмисно курять. Та й звичайні дорослі люди серед причин неможливості кинути курити найчастіше називають ту саму: не хочу одужувати.

10. Дієта останній шанс

Дійсно, на таке можна було піти тільки від відчаю! В кінці 1970-х доктор Роберт Лінн придумав Prolinn - "диво-напій для схуднення" на основі рогів, копит, шкур, кісток, сухожиль і інших відходів боєнь. Дуже екстравагантний варіант, геть відбиваючий апетит.

Свою функцію цей коктейль виконував непогано. Ще б пак, адже в супровідних рекомендаціях до "білкового" напою говорилося про повне утримання від їжі. Кілька разів в день дозволялося порушувати жорсткий пост прийомом "Проліну". Стакан "вкусняшки" містив менше 400 калорій. Напій доктора Лінна дуже скоро визнали шкідливим для здоров'я.

Як повідомляв портал "Знай.uа", жінки з давніх часів намагаються виглядати якомога молодше і красивіше. Вони завжди шукали способи зберегти або навести красу. Не всі методи можна назвати естетичними, а деякі і зовсім можуть шокувати. Розглянемо сім найжахливіших способів для збереження нев'янучої молодості.