Батьком історії традиційно вважається Геродот, і визначення pater historiae відноситься саме до нього.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяАле цікавий той факт, що він не був першим істориком. Як літературний жанр історія в Греції з'являється в V столітті до нашої ери. Їй передували так звані логографи - це були перші прозаїки, які описували буквально все підряд.
Без сумнівів, історію як жанр придумали саме древні греки. Звичайно, у інших народів були аналоги, літописи і хроніки, але перші історичні твори з'явилися саме у греків. Взагалі опис історичних подій користувався у них великою популярністю.
Історія сприймалася як літературний жанр, і муза історії Кліо стоїть в одному ряду з Терпсихорою та іншими музами.
В античному світі до історичних праць пред'являлися певні вимоги: вони повинні бути риторично оформлені (містити мови історичних діячів), стилістично красиві, читабельні. Але, крім стилістики, у історичних творів є ще ряд дуже важливих відмінностей від логографов і анналів. І найголовніше з них - критичне ставлення до джерел.
У батька історії Геродота був серйозний мотив для створення своєї праці - Греко-перські війни (499-449 рр. До н. Е.). Як правило, греки записували сучасні їм події, очевидцями яких їм довелося стати. Геродот таки не був очевидцем Греко-перських воєн в повному сенсі цього слова, так як він народився під час них. Проте у нього була можливість розмовляти з безпосередніми учасниками тих подій.
Твір Геродота при всій його значущості відрізняється наївністю, у нього маса ліричних відступів від теми. Поставивши собі за мету розповісти про Греко-перські війни, він відволікається на опис Перського царства, завоювання персами Єгипту, розповіді про їх інші військові походії.
Геродот багато подорожував, побував в Єгипті, на Близькому Сході, в Північному Причорномор'ї, він жив на острові Самос і в Італії, - одним словом, у нього був дуже широкий географічний кругозір. Він любив описувати звичаї різних регіонів, але все ж дуже сильно залежав від своїх інформаторів, і тому його розповідь про Єгипет вийшов просто фантастичним, так як місцеві гіди розповіли йому масу небилиць, які він охоче записував.
Здавалося б, відповідь на "питання про батьківство", хто родоначальник історичного жанру очевидний. Але, на назву істинного батька історії претендує Фукідід. Є переказ, згідно з яким Фукідід слухав твір Геродота в юності і тоді вже вирішив, що він піде іншим шляхом і буде описувати історію інакше. Покоління Фукідіда хоч і не сильно молодше покоління Геродота, років на двадцять п'ять, але все-таки вже інше, і, що особливо важливо, воно вже досить освічене. Фукідід навчався в школі софістів, дотримувався раціоналістичних поглядів. Геродот же беззастережно вірив чужим словами і був досить забобонним.
Фукідід вирішив описати Пелопоннесскую війну (431-404 рр. До н. Е.) І, таким чином, перевершити історика Геродота. У чомусь це йому вдалося. Сучасні історики вважають за краще називати "батьком історії" Геродота, але саме Фукідіда вважають засновником наукової історіографії. Надані їм відомості досить достовірні. Перша частина його книги - "Археологія" - присвячена історії Греції до Пелопоннеської війни, де він показує значення цієї війни, її масштаб і роль в історії. Особливо важливо, що він був учасником описуваних подій. Фукідід встиг описати тільки двадцять років війни.
Після його смерті його послідовник Ксенофонт отримав у дочки Фукідіда рукопис і видав її (в той час рукописи видавалися шляхом переписування). "Історія" Фукідіда стає дуже популярною, і перш за все через актуальність теми і її значення, а також майстерності викладу. У Фукідіда тут же з'являється маса послідовників, більшість текстів яких до нас не дійшли. Повністю зберіглася лише праця Ксенофонта "Грецька історія", який продовжив опис подій Пелопоннеської війни.
Нагадаємо, археологи дізналися про масштабні експедиції стародавніх фараонів.
Як повідомляв портал "Знай.uа", вчені розгадали таємницю походження числа нуль.
Також "Знай.uа" писав, про прадавні цивілізації, зникнення яких складно пояснити.