Будь-яка громадянська війна - це завжди вкрай неоднозначна подія. З одного боку, як прийнято говорити, брат йде на брата. Але з іншого, саме громадянська війна - це показник нерозв'язних протиріч всередині самого суспільства. Але бувало й так, що внутрішній військовий конфлікт ставав причиною глобальних змін, які зачіпали цілий регіон, а то і весь світ. Про такі випадки в історії людства ми сьогодні і поговоримо.

Цезар проти Сенату

Перша повномасштабна громадянська війна, яка назавжди змінила обличчя Європи та частини Азії сталася в 49 році до н.е. Її розпочав Юлій Цезар, який до того моменту був неймовірно популярний серед легіонерів та простого народу. Слава підкорювача Галлії і талановитого стратега дозволила Цезарю кинути виклик Сенату, перейти річку Рубікон зі своїми легіонами та почати рухатися в стороні Риму.

Війна тривала п'ять довгих років. За цей час Цезар розбив армію Сенату, на чолі якої стояв його старий друг Помпей. Незважаючи на те, що незабаром новоявлений диктатор був убитий змовниками, так і не ставши імператором, процес перетворення Римської республіки в імперію було вже не зупинити. Після чергової міжусобиці і громадянської війни до влади прийде честолюбний імператор Октавіан Август, який почне розширювати межі своїх володінь. Поступово Римська імперія досягне колосальних розмірів і поглине десятки, якщо не сотні, держав і народів.

Популярні новини зараз
Хто заслужив на пенсію майже 10 000 грн: нова формула ПФУ наповнить вашу кишеню грошима За інтернет можна не платити: як скористатися новою послугою З 28 квітня та до 5 травня: "Нафтогаз" закликав споживачів оглянути газові лічильники Штрафи від 3,5 тисяч гривень: "Газмережі" попередили власників газових плит та колонок
Показати ще

Кромвель проти короля

Незважаючи на те, що Британія до цих пір залишається однією з європейських монархій, процес демократизації суспільства там почався мало не раніше, ніж в інших державах. Почалося все, як зазвичай і буває, з громадянської війни між прихильниками короля (кавалерами) і республіканцями (круглоголовими). Бойові дії тривали з 1642 по 1651 рік. Король Карл I в результаті війну програв, але республікою Англія так і не стала, залишившись в кінцевому підсумку монархією, хоч і конституційною.

Зате саме Кромвель і його прихильники заклали основи майбутньої демократії, прийнявши ряд важливих законодавчих актів, які сформували законодавство спочатку Англії, а потім і Сполучених Штатів. Та й в цілому, не було такої сфери суспільних відносин, яка не була б за результатами цієї війни реформована.

Піренеї у вогні

Здавалося б, Піренейські війни (1808-1814) не можна назвати повноцінно громадянськими, адже в них брали активну участь і французи, і англійці і навіть добровольці з Брауншвейга. Але при цьому по обидві сторони конфлікту залишалися іспанці, які по різному бачили майбутнє своєї країни.

Заварив кашу, само собою, Наполеон Бонапарт. В рамках своєї європейської військової кампанії він захопив Іспанію і посадив там на трон свого брата Жозефа. Багато іспанців виявилися незадоволені таким поворотом подій, тому країну сколихнули повстання, які французи топили в крові. Поступово до конфлікту підключилися й англійці.

Після того, як Наполеон був переможений, а до влади повернувся Фердинанд VII, виявилося, що війна дуже сильно змінила і саму Іспанію, і особливо її колонії. Поки трон в Мадриді переходив з рук в руки, по Латинській Америці прокотилася хвиля революцій, з'явилися нові незалежні держави. Крім того, саме події в Піренеях подарували нам термін «партизанська війна».

Північ проти Півдня

Американська громадянська війна - це не просто внутрішній конфлікт Сполучених Штатів. Саме в 1861-8165 рр. вирішувалося питання, якими саме буду Штати економічно, культурно та геополітично.

Південні штати тяжіли до традиціоналізму, бажали хороших відносин з Британією, були потужні економічно, але не розвивалися соціально. Північ же навпаки поступово демократизувалась, розвивала промисловість, але до фінансових прибутків мешканців півдня їй було далеко. Звісно, війна між двома такими різними частинами однієї країни не змусила на себе чекати.

Результатом стала повна перемога Півночі. На практиці це означало скасування рабства, промислову революцію і повну фактичну незалежність від думки Британії з усіх цих питань. Нова політика Авраама Лінкольна в результаті сформувала ті Сполучені Штати, які ми знаємо зараз.

Крім того, в якому сенсі війна в США стала прологом до Першої світової з точки зору військової тактики і стратегії. Вперше широко використовувалися траншеї та позиційна війна.

Більшовики проти всіх

Про Громадянську війну, яка почалася в Російській імперії в 1917 році можна написати і сказати дуже багато. Ми вже неодноразово висвітлювали окремі її аспекти та театри бойових дій, і будемо робити це надалі.

Важливим є те, що розпад імперії і подальша війна назавжди змінили обличчя всього світу, стали причиною майже всього, що відбувалося в ХХ столітті. Велика частина наступних громадянських та звичайних війн можна назвати відлунням тієї самої Громадянської. Так, наприклад, в 1927 році війна між комуністами і націоналістичною партією «Гоміньдан» охопила Китай. В результаті світ отримав ще одну соціалістичну наддержаву, яка пережила Радянський Союз і вдаліше багатьох вписалася в міжнародний ринок.

Громадянська війна в Іспанії 1936 року теж була частиною глобального протистояння між комуністами і консерваторами в особі генерала Франсиско Франко. Саме в Іспанії і СРСР, і Третій Рейх, і Італія, і багато інших країн протестували своє озброєння. Війна в Іспанії стала своєрідною репетицією перед Другою світовою.

Ну і, нарешті, цілий ряд цивільний воєн в Південно-Східній Азії, що розпочався Корейською війною на початку 50-х, і закінчився війною у В'єтнамі, став на даний момент фінальною частиною протистояння США, СРСР і Китаю. Одна наддержава вибула з гри, але спокійніше у світі не стало.

Не рідкісні й випадки, коли словосполученням «громадянська війна» намагаються прикрити очевидну агресію однієї держави проти іншої. Українцям це пояснювати не потрібно, адже на Донбасі у нас саме такий випадок. Так, іноді ця різниця неочевидна. Наприклад, ті ж Піренейські війни були комплексною подією - громадянською війною, яка почалася після інтервенції. Але не дарма вона охопила всю Іспанію, на те війна і громадянська. У нашому ж випадку, окупацію і вторгнення потрібно називати своїми іменами.