Слово «мафія» ми використовуємо з приводу і без. «Російська мафія», «в уряді мафія», будь-яка банда - мафія. Насправді, мафія - це специфічне сицилійське явище, як, наприклад, якудза - японське. Адже ми не скажемо, що в уряді сидить якудза. І, не дивлячись на велику кількість фільмів, книг та комп'ютерних ігор про мафію, знаємо ми про це явище набагато менше, ніж звикли думати. Що ж таке мафія? Спробуємо розібратись.

Складнощі перекладу

Складнощі з розумінням терміна «мафія» починаються з самого слова. Ми не знаємо його точного перекладу і можемо тільки гадати, звідки воно взялося. Може сицилійці і знають, звичайно, але не признаються. Основних версій кілька.

Згідно з найпоширенішою, «mafia» (або «maffia») - це «хвастощі, зухвалість, хуліганство», але в той же час «сила, безстрашність». Логічно, адже приблизно так прості сицилійські селяни і повинні були сприймати місцевий кримінальний елемент.

Популярні новини зараз
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Є й романтична версія, яка говорить, що це взагалі абревіатура від «Morte Alla Francia, Italia Anela» («Смерть Франції, зітхни, Італія») - старого гасла часів народного повстання на Сицилії проти анжуйцев в 1282 році. В такому випадку мафіозі постають, як би, спадкоємцями тих самих повстанців. Тож не дивно, що багато сицилійські бандити люблять саме цю версію.

Вперше це слово було використано в сучасному значення в 1843 році, коли в Палермо вийшла комедійна п'єса «Мафіозі з в'язниці Вікаріа». П'єса стала популярна в місцевих театрах, так що незабаром слово «мафія» почали використовувати навіть поліцейські і чиновники в офіційних документах.

Важливий нюанс. Термін цей можна застосувати не просто тільки до італійських злочинних угрупованнь, а й більш того - тільки до сицилійських. ОПГ в інших регіонах Італії мають свої назви і свою історію, яка місцями сильно відрізняється від сицилійської. Організовану злочинність в Неаполі, наприклад, прийнято називати «каморра», а в Калабрії - «ндрагнета».

Ще один важливий нюанс. Самі мафіозі ніколи так себе не називають, і можуть образитися, якщо так їх назвете ви. По відношенню до себе на Сицилії, а потім і в США, прийнято говорити Коза Ностра («своя справа»). Якщо раптом опинитеся з мафіозі за одним обіднім столом, врахуйте це.

Звідки єсть пішла

Протягом довгих століть Сицилія постійно перебувала під різними іноземним пануванням. Клімат хороший, земля родюча, з населення в основному селяни, рай для поневолювача. Само собою, в якийсь момент почали формуватися банди, які грабували заможних іноземних торговців та чиновників. Були серед них і такі, які частину награбованого роздавали місцевим, створюючи собі позитивну репутацію. Адже допомога селян може знадобитися, якщо влада пустить собак по твоєму сліду.

До другої половині XIX століття сицилійські селяни без мафіозних сімейних кланів вже життя своє і не уявляли. Мафія стала, практично, другий владою. Причому, судячи за рівнем довіри населення, була куди легітимності влади першої, офіційної. Дони сімей і їх помічники допомагали вирішувати спори, карати чиновників, які зарвалися і в цілому навіть забезпечували певний порядок на острові. Не забуваючи про свою вигоду, звичайно.

Мафія і фашизм

Після того, як в 1922 році в Італії до влади прийшов Беніто Муссоліні, мафіозна ідилія опинилося під загрозою. Фашизм не припускав наявності в країні якихось організованих структур, крім державних, тому Дуче заявив, що «другу влада» він буде випалювати розпеченим залізом.

У 1924 році на Сицилію прибув Чезаре Морі, якого в народі прозвали «Залізним префектом». Боровся з мафією він дійсно залізною рукою, заарештовуючи людей сотнями, вибиваючи зізнання, змушуючи місцевих видавати мафіозі під загрозою тортур.

Багато представників мафіозних кланів дійсно були вбиті, опинилися в тюрмах або спішно покинули острів. Але ненадовго, адже мафія, як відомо, безсмертна. Почалася Друга світова війна, Муссоліні, як союзник Гітлера, її програвав. Мафіозі дочекалися, поки ворог ослабне, і завдали по фашистам рішучого удару.

Коли на Сицилії в 1943 році висадилися американці, там було чимало італійських і німецьких військ. Але воювати з американцями - це одне, а ось з усім островом, включаючи мирне населення - інше. За наказом Дона Кало, всемогутнього Калоджеро Віццині, мафіозі і селяни влаштували німцям і солдатам Муссоліні настільки нестерпне життя, що перемога американців стала справою техніки.

Після падіння фашистського режиму, мафія повернула собі колишній вплив, хоча поступово і відійшла від типового сільського способу життя, переселившись в міста.

На далеких берегах

Ще в другій половині XIX століття багато сицилійці перебиралися жити в США. З чисто економічних причин, у пошуках роботи і засобів до існування. Але життя емігранта - штука не солодка, так що багато хто з них в результаті згадав традиції рідної мафії і організував злочинні угруповання. Основним супротивників сицилійської мафії в США стали емігранти з Ірландії, які теж були не проти незаконного збагачення.

Правда, на новому місці в клани збивалися вже не тільки сицилійці, так що того ж Аль Капоне ми називаємо мафіозі, незважаючи на те, що він - неаполітанець. А ось, наприклад, великий і жахливий Лаки Лучіано дійсно був сицилійцем.

Особливого розмаху діяльність мафії придбала за часів «сухого закону» в США, коли кримінальні угруповання були, мабуть, єдиним постачальниками алкоголю в стакани простих американців. Саме тоді найбільші родини заробили свій основний капітал.

Центром мафіозної життя в Сполучених Штатах став Нью-Йорк. Якщо зазвичай конкретне місто або цілий регіон контролювала одна сім'я, то в «Великому яблуці» їх було цілих п'ять. Перипетії відносин між мафіозі Нью-Йорка і лягли в основу книги Маріо Пьюзо «Хрещений батько», екранізація якої і зробила тему мафії популярною.

Існує мафія і зараз, і в Італії, і в США. Правда, старими формами кримінального бізнесу поступово приходить кінець, та й правоохоронні органи стали набагато зручніше. Так що новини про арешт чергових доном та інших босів вже давно нікого не дивують.