23 вересня 1846 року була відкрита Планета Нептун.

Але в перше, восьма планета сонячної системи – Нептун, була знайдена за допомогою обчислень. Відкриття зробив британський математик і астроном Джон Кауч Адамс.

Він відомий тим, що першим відкрив Нептун.

Унікальність в тому, що він навіть не бачив цієї планети, як кажуть, на кінчику пера.

Популярні новини зараз
Виплати ВПО змінюються: що чекає переселенців з 1 серпня "Київводоканал" звернувся до споживачів із важливим попередженням: що вимагають від кожного Оштрафують навіть тих, хто вже оновив дані – кого повторно чекають в ТЦК Світло буде цілий день: в "Укренерго" порадували українців
Показати ще

Хлопчикові, що змалку мав хист до математики, батьки дали добру освіту, і у 22 роки Джон вже був університетським магістром- математиком - у ХІХ столітті таке вдавалося небагатьом. Невдовзі молодий вчений винайшов авторський метод розв'язування складних рівнянь, який назвали методом Адамса. Проте формули були не єдиним захопленням Джона.

Він цікавився й астрономією. Завдяки своєму "фірмовому" методу у 1843 році науковець дійшов висновку, що у Сонячній системі є ще одна планета. Розрахунки пояснювали причину відхилень в орбіті Урану лише однією причиною - поряд обертається ще одне космічне тіло.

Адамс почав свої обчислення з двох спрощуючих припущень. Він припустив, що гіпотетична планета обертається навколо Сонця правильним колом, радіус якого задано правилом Тіциуса-Боде і тому рівно вдвічі перевищує радіус орбіти Урана.

Розрахунки показали, що тяжіння такої планети, принаймні якісно, пояснює аномальну поведінку Урана. Тепер належало головне - визначити масу цього небесного тіла і з'ясувати, де слід шукати його на небесній сфері. Ці завдання Адамс зміг вирішити наприкінці літа 1845 року. Він дійшов висновку, що нова планета втричі важча Урана і тому на земному небосхилі виглядає лише вдвічі меншою за нього (звідси випливало, що її можна бачити в будь-який добрий телескоп). Він обчислив також, що вночі 1 жовтня вона опиниться в сузір'ї Водолія поблизу межі із сузір'ям Козерога.

Можливо, це восьма за віддаленістю від Сонця планета Сонячної системи. Своїм відкриттям Адамс поділився з Джорджем Ері, королівським астрономом. Але він - через зневагу чи заздрощі - поклав роботу колеги-аматора під сукно.

Тим часом у Франції, не залежно від Адамса, над проблемою зауранової планети працював інший вчений, авторитетний астроном Урбен Левер'є.

10 листопада 1845 він надав французькій Академії наук результати свого теоретичного аналізу руху Урану, звернувши увагу на розбіжності між даними спостережень та розрахунків: "Це можна пояснити впливом зовнішнього чинника".

Ері, звісно ж, тримав руку на пульсі наукових подій. Прочитавши цю роботу, королевський астроном відразу ж звернув увагу на збіг результатів досліджень Адамса і французького вченого. Йшлося про рух усе тої ж гіпотетичної планети, яка "збурює" траєкторію Урана. Проте Ері усе ще волів мовчати. І публічно заявив про роботу Адамса лише тоді, коли звістка про відкриття Нептуна французьким астрономом облетіла весь науковий світ... Близько року між Францією та Англією йшла боротьба за пріоритет відкриття. Але Адамс і Левер'є не ворогували, вони залишалися друзями до кінця життя.

Перші фотографії Нептуна світ побачив лише у 1989 році, коли НАСА було запущено місію "Вояджер-2". Ця місія підтвердила присутність магнітного поля у Нептуна, відкрила шість супутників цієї планети. А спосіб, завдяки якому було відкрито Нептун, надихнув астрономів на пошук нових космічних об'єктів. Услід за Адамсом і Левер'є відразу кілька європейських вчених зайнялися передбаченнями нових планет на основі відхилень у русі відомих або виходячи з аналізу орбіт комет.

Згодом на кінчику пера, за допомогою математичних розрахунків, було відкрито і Плутон". "Існує метод транзитної фотометрії - спосіб виявити космічний об'єкт завдяки спостереженням за проходженням планети на фоні зірки. Завдяки цьому непрямому методу вже відкрито сотні планет у сотнях планетних системах на величезній відстані від Землі. Серед них - і Kepler-9b і Kepler-9c. Саме там, як припускається, може бути планета, максимально подібна на Землю. І, не виключено, на ній хтось живе".

Как сообщал портал "Знай.ua", ученые обнаружили вероятность внеземной жизни в Альфа Центавра. Они изучали данные и обнаружили, что на некоторых планетах системы условия для жизни даже лучше, чем в Солнечной.