Есперанто так і не став універсальною мовою людства і не поклав кінець світовому насильству, але все ж історія його виникнення і розвитку – це урок ідеалізму, з якого ми можемо багато чого почерпнути і сьогодні.

Щорічно 26 липня прихильники першої у світі штучної мови відзначають День есперанто.

Цю знакову систему створив окуліст Людвіг Маркович Заменгоф (Ludwig Zamenhof, 1859-1917). Він народився в Білостоці — зараз це місто розташоване на території Польщі, а в 19 столітті входило до складу Російської імперії.

Популярні новини зараз
Не оновили дані у належний термін: що тепер чекає на чоловіків Вручення повісток від ТЦК відбуватиметься по-новому: чоловіків попередили Разом з пенсією "капне" кругленька сума: виплатять одноразову грошову допомогу до кінця літа Платити за електроенергію потрібно по-новому: постачальник послуг попередив споживачів
Показати ще

Сусідами Заменгофа були росіяни, білоруси, поляки, євреї, німці, литовці. Спілкування з людьми різних національностей підштовхнуло хлопця до створення мови, яку би могли зрозуміти будь-які люди на планеті.

Судячи з усього, Заменгоф був білінгвом з народження: мовою домашнього спілкування в сім'ї служила ідиш і російська (деякі вважають, що ще й польський). Батько, за професією вчитель, навчив сина німецької, французької, а також івриту.

У варшавській гімназії Людвік вивчав класичні мови: латина, давньогрецька, іврит і арамейська. Ще він цікавився литовською, італійською і іспансьою, а от англійську вивчив пізно і не дуже добре. Польська ж стала рідною мовою його дітей.

Першу працю Людвіг Заменгоф опублікував під псевдонімом Есперанто (Esperanto). Це ім'я, яке перекладається як "Сподівання", незабаром стало назвою самої мови.

Саме 26 липня 1887 року Людвіг Заменгоф опублікував підручник з есперанто — так звану "Першу книгу. Роботу над виданням він почав ще гімназистом і вже в 1878 році познайомив своїх однокашників з ремарками майбутньї мови.

Незважаючи на те, що в даний час жодна держава офіційно не затвердила цю мову, у 1921 році вона була рекомендована Французькою академією наук, у 1954 – ЮНЕСКО.

У 1985 році ЮНЕСКО звернулася до держав, що входять в неї, і до міжнародних організацій, з пропозицією запровадити навчання есперанто в школах і використовувати цю мову у міжнародному співробітництві. І кожен рік сотні міжнародних конференцій і зустрічей проводяться на есперанто без перекладачів.

За задумом Людвіка Заменгофа есперанто повинна була сприяти мирному спілкуванню та співіснуванню різних народів і культур.

Нагадаємо, ми писали, чому предмети Марії Кюрі не можна чіпати ще 1500 років.

Як повідомляв портал "Знай.uа", батьком історії традиційно вважається Геродот, і визначення pater historiae відноситься саме до нього. Але цікавий той факт, що він не був першим істориком. Як літературний жанр історія в Греції з'являється в V столітті до нашої ери.

Також "Знай.uа" писав, дивні факти з життя Франца Кафки.