15 червня 1775 року за прямим наказом імператриці Катерини II, царське військо заволоділо, а потім зруйнувало Запорізьку Січ. Це відбулося одразу після закінчення Російсько-турецька війни (1768—1774). Вважається, що після нищівної поразки турків, необхідність в послугах козаків зникла, тож імператриця вирішила знищити їх форпост. Про це повідомляє видання "gazeta.ua".

Остаточне рішення знищити Січ було прийнято 23 квітня 1775 року на раді при імператорському дворі. Вже на початку червня 1775 року підконтрольні Москві військові сили під командуванням російського генерала сербського походження Петра Текелія, що прямували до місця дислокації після війни з турками, несподівано взяли Січ в облогу.

Це приголомшило козаків, до того ж саме в цей час в гарнізоні перебувало лише декілька тисяч вояків. Решта після повернення з війни рушила по своїх домівках. Тож значні сили, якими командував Петр Текелія - піхотні та донські козачі полки, регулярна кіннота, посилена гусарськими пікінерськими ескадронами та ін., мали велику перевагу.

Петро Текелія оголосив козакам імператорський указ про ліквідацію Запорозької Січі і гарнізон, розуміючи, що супротив не має сенсу, здалося генералу. Цьому також сприяв той факт, що майже вся козача старшина знаходилась в той час у Січі, то ж нікому було б зібрати та організувати козаків, що знаходились в своїх зимівниках та домівках.

Популярні новини зараз
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Показати ще

На Січі зібралася рада на чолі з кошовим отаманом Петром Калнишевським. Лунали запеклі суперечки у намаганні знайти вихід з ситуації, в якій опинилося Запорізьке козацтво. Рада вирішила не проливати християнської крові та добровільно склала зброю перед московитами. Крім того, козаки побоювалися в разі опору кривавої помсти козацьким сім’ям. На Січі ще були старі козаки, які пам’ятали події 1709 року. Тоді Петро I провів жорстоку каральну експедицію на Україну. В тому числі він ініціював батуринську різанину, яка стала розв’язкою тих жахливих подій.

16 червня 1775 року російські війська під командуванням генерала Текелія повністю зруйнували Січ. Все майно, документи та козацькі архіви вивезли до Петербурга. Козацьку старшину та кошового отамана Петра Калнишевського звинуватили у зраді та засудили до каторги.

Як раніше повідомляв портал "Знай.ua", неизвестные пытались сжечь Запорожскую Сечь.