На неділю, 17 червня, припадає народне свято "Митрофан Гнойовик". Вірні православної церкви в цей день вшановують пам'ять святителя Митрофана Константинопольського патріарха. Про це повідомляють ЗМІ.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІнші назви свята: "Митрофан", "Навозница", "Червоний сарафан". Навозником день прозвали за те, що з 17 червня люди починали удобрювати землю гноєм.
Митрофан народився у III столітті в Римі. Через переслідування язичників, його сім'я переїхала до Візантії. Там Митрофан разом із батьком і братом навчалися у єпископа Тита. Незабаром і сам Митрофан став єпископом.
У 325 році в Нікеї відбулося 1-е Всесвітнє Зібрання єпископату. На ньому імператор Костянтин I назвав Митрофана своїм батьком і випросив для нього титул патріарха. До того часу святителю було 116 років, і він вже не міг бути присутнім на зборах.
На Митрофана люди удобрювали гноєм землю, яка відпочивала від посівів. Краще було не пропускати і не відкладати цей процес на інші дні, інакше врожай був би мізерним. Із давніх пір гній вважався шановним органічним добривом.
У народі його нерідко називали "батюшкою" і примовляли: "Без гною-батюшки не чекай на хліб від землі-матінки"; "Добра земля гній прийме один раз, а пам'ятати буде дев'ять років". Ухилятися від такої роботи було небезпечно: "Обдуриш поле один раз, а воно тебе — десять".
Із цього дня починали сіяти гречку. Найкращий час для цього обирали, дивлячись на полуницю: коли вона починала червоніти — тоді і пора було виходити в поле. В народі також помічали, що до Митрофану льон починає рости в повну силу.
Приказки та прикмети:
- На світанку душно – день буде непогожим.
- Північно-західний вітер – до негоди.
- На Митрофана сильні вітри дмуть-лютують.
- Якщо йде дощ, то він затягнеться на кілька днів.
- День тим сильний, що витягає льон.
- Із Митрофана сій гречку. Овес у кожусі, а на гречці і сорочки немає.
- Напередодні Митрофана не лягай спати рано.
Дивіться сюжет про прикмети