На п'ятницю, 15 червня, припадає народне свято "В'юн Зелений". Православна церква в цей день вшановує пам'ять святителя Никифора, сповідника, патріарха Константинопольського. Про це повідомляють ЗМІ.

Інші назви свята: "Никифор дубодер", "В'юнець", "В'юнишник", "Зелені святки". В цей день вітали пари, пошлюблені у поточному році. Господині прикрашали будинки віночками з березових гілочок, а до обіду обов'язково пекли коровай.

Никифор народився в Константинополі в сім'ї імператорського секретаря. Служив сановником при дворі імператриці Ірини і брав участь у роботі скликаного нею Сьомого Вселенського собору.

Пізніше він пішов у Мідікійський монастир, але постриг прийняв не відразу, а пізніше, коли в 806 році після смерті патріарха Тарасія був зведений на патріарший престол.

Никифор був ревним захисником іконошанування і з царювання імператора-іконоборця Лева Вірменина у 815 році був засланий до монастиря святого Теодора на березі Босфору, де помер у 828 році.

Популярні новини зараз

Джамала зізналася, чому пішла від чоловіка, з яким разом була 11 років

Євген Кошовий з дружиною оселилися в дивному місці замість будинку: "Живемо в..."

Олександр Пікалов розлучився з дружиною, а Степан Казанін влаштував своїй "медовий місяць": як живе найміцніша пара в Кварталі 95

Павло Зібров вивалив свій шампур в Дубаї на очах у дружини: чоловіки позаздрять

Показати ще

Обряд вшанування молодят на Русі був схожий на святкові зимові колядки. Ошатно одягнена молодь збиралася вранці і йшла по селу чи хутору з піснями, танцями і заготовленими заздалегідь кількома букетиками в'юночків.

Вони могли постукати в будь-які двері. Якщо в будинку не було молодих пар, господарі "відкуповувалися" яйцями і триразовим поцілунком з ким-небудь з тих, що гуляють. Знайшовши молодят, молодь дарувала їм квіти, співала спеціальні "в'юнішні" пісні, водила хоровод.

Нерідко в ролі співаків виступали маленькі діти, яких в цей день називали в'юнцями. Молоді чоловік і дружина виходили до натовпу, дивилися на хороводи, слухали пісні, могли й самі взяти участь у поданні.

Після цього вони повинні були обов'язково віддячити гостям. Дорослих пригощали вином, пивом, медом, горіхами. А маленьких – квасом, пряниками або цукерками. Іноді дарували гроші.

Приказки та прикмети:

- Якщо вночі та вранці тиха погода, значить ще кілька днів буде тепло і ясно.

- Коли протягом дня вітер посилюється, значить буде дощ.

- На заході сонце ховається за хмари – до негоди.

- Всю ніч чути трелі солов'я – до ясної, тихої і теплої погоді.

- Б'ються горобці і пустують – найближчим часом буде хороша погода.

- Якщо до обіду було сонце - то перша половина липня буде суха. Якщо в післяобідній час почався дощ, то і в липні після середини місяця підуть дощі.

- Які народилися 15 червня мають веселу вдачу.

Дивіться сюжет про свята