На п'ятницю, 15 червня, припадає народне свято "В'юн Зелений". Православна церква в цей день вшановує пам'ять святителя Никифора, сповідника, патріарха Константинопольського. Про це повідомляють ЗМІ.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІнші назви свята: "Никифор дубодер", "В'юнець", "В'юнишник", "Зелені святки". В цей день вітали пари, пошлюблені у поточному році. Господині прикрашали будинки віночками з березових гілочок, а до обіду обов'язково пекли коровай.
Никифор народився в Константинополі в сім'ї імператорського секретаря. Служив сановником при дворі імператриці Ірини і брав участь у роботі скликаного нею Сьомого Вселенського собору.
Пізніше він пішов у Мідікійський монастир, але постриг прийняв не відразу, а пізніше, коли в 806 році після смерті патріарха Тарасія був зведений на патріарший престол.
Никифор був ревним захисником іконошанування і з царювання імператора-іконоборця Лева Вірменина у 815 році був засланий до монастиря святого Теодора на березі Босфору, де помер у 828 році.
Обряд вшанування молодят на Русі був схожий на святкові зимові колядки. Ошатно одягнена молодь збиралася вранці і йшла по селу чи хутору з піснями, танцями і заготовленими заздалегідь кількома букетиками в'юночків.
Вони могли постукати в будь-які двері. Якщо в будинку не було молодих пар, господарі "відкуповувалися" яйцями і триразовим поцілунком з ким-небудь з тих, що гуляють. Знайшовши молодят, молодь дарувала їм квіти, співала спеціальні "в'юнішні" пісні, водила хоровод.
Нерідко в ролі співаків виступали маленькі діти, яких в цей день називали в'юнцями. Молоді чоловік і дружина виходили до натовпу, дивилися на хороводи, слухали пісні, могли й самі взяти участь у поданні.
Після цього вони повинні були обов'язково віддячити гостям. Дорослих пригощали вином, пивом, медом, горіхами. А маленьких – квасом, пряниками або цукерками. Іноді дарували гроші.
Приказки та прикмети:
- Якщо вночі та вранці тиха погода, значить ще кілька днів буде тепло і ясно.
- Коли протягом дня вітер посилюється, значить буде дощ.
- На заході сонце ховається за хмари – до негоди.
- Всю ніч чути трелі солов'я – до ясної, тихої і теплої погоді.
- Б'ються горобці і пустують – найближчим часом буде хороша погода.
- Якщо до обіду було сонце - то перша половина липня буде суха. Якщо в післяобідній час почався дощ, то і в липні після середини місяця підуть дощі.
- Які народилися 15 червня мають веселу вдачу.
Дивіться сюжет про свята