Майя і ацтеки, як відомо, були двома найбільшими цивілізаціями Центральної Америки до прибуття туди колонізаторів зі Старого Світу.

Імперія майя з'явилася раніше ацтекської і пережила її на кілька сотень років. Так, за останні дві тисячі років вона зазнала кілька великих злетів і падінь, що мало не залишили від неї і сліду.

Але вона як і раніше жива і знайшла своє відображення в звичаях народів, які населяють півострів Юкатан.

Популярні новини зараз
Такої катастрофи українці не бачили 230 років: що відбувається з народжуваністю на фоні війни Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає
Показати ще

Не дивлячись на те, що їх цивілізація була майже знищена, у багатьох сільських районах Мексики і Гватемали культура і мова майя зберігаються із завидною впертістю. Ось хто дійсно піклується про своє коріння.

За останніми підрахунками, близько семи мільйонів нащадків тих самих майя як і раніше живуть на півострові Юкатан.

Цікавим є той факт, що колумбійські майя серйозно ставилися до фізичних особливостей своїх дітей і часто хотіли їх зробити краще, ніж вони є. Матері притискали дощечки до лоба своїх нащадків, щоб розгладити їх.

Також в звичаї було вішати перед очима дитини який-небудь предмет, щоб розвинути у малюка косоокість - це була ще одна риса, що підкреслює благородне походження.

Медицина стародавніх майя була насправді дуже розвиненою.

Крім плоского чола і косоокості майя-дворянин відрізнявся від простого люду клювообразную формою носа, надання якої домагалися за допомогою спеціальної замазки, а його зуби инкрустировались нефритом.

До речі про зуби: серед аристократок в моді було загострювати свої зуби.

Вони зашивали рани за допомогою людського волосся, пломбувати зуби і навіть займалися виготовленням протезів.

Майя використовували знеболюючі препарати, отримані з природних інгредієнтів як в релігійних ритуалах (як галюциногенів), так і в медицині (в якості анестезії).

Але при всіх своїх проявах розвинутої цивілізації, деякі майя досі практикують криваві жертвопринесення. Але добре, що вони відмовилися від людських жертв - тепер в хід йдуть одні тільки кури.

Подібно ацтекам, майя були азартними гравцями месоамеріканской гри в м'яч. Майданчики для гри були виявлені у всіх великих містах імперії. Часто цю гру пов'язують з обезголовлення жертв, які, ймовірно, були гравцями команди, що програла. А відрубані голови потім, як припускають, використовувалися в якості м'ячів.

Також, сауни і лазні відігравали важливу роль в культурі майя. Вони вірили, що обмивання допомагають очистити їхні душі від зла.

Руїни і піраміди, які ви часто бачите на знімках, були сфотографовані, швидше за все, в Чичен-Іца - одному з найбільших міст майя. Він лише недавно був викуплений урядом у приватного власника.

Рабів, укладених і військовополонених для підготовки до жертвопринесення фарбували в синій колір, а іноді і катували. Потім жертву приводили на вершину однієї з пірамід, де розстрілювали градом стріл, а якщо її серце все ще продовжувало битися, його вирізав з грудей жрець храму. Іноді помічники жерця знімали з жертви шкіру, звернувшись до якої головний жрець виконував ритуальний танець.

Майя мали дуже просунуту систему письма і настільки любили їй користуватися, що залишали написи всюди, куди могли дотягнутися, в тому числі, і на стінах будівель. На жаль, велика частина їх записів була втрачена за часів іспанських завоювань в Новому Світі.

Так само, як і ацтеки, майя ніколи не мали справ з залізом або сталлю. Їх зброя була виготовлена ​​з обсидіану (вулканічного скла) або вулканічних порід.

Майя, можливо, стали першою цивілізацією, яка використала цифру 0 в якості порядкового номера. Згодом індійські математики вперше використовували його як математичну величину при розрахунках.

Ніхто точно не знає причини падіння імперії Майя. Вчені пропонують на вибір кілька гіпотез - від посухи і тотального голоду до перенаселеності і змін клімату.

Як повідомляв портал "Знай.uа", вчені розкрили таємницю стародавнього календаря індіанців Синагуа.