Хто не мріє про світове панування? Якщо зізнатися собі в цьому чесно, звичайно. Але це мрія з області фантастики. Хоча в історії людства знаходилися люди, які до світового панування йшли досить наполегливо. Ось тільки світ виявився занадто великий, і життя - надто коротке. Але спроба - це вже не мало. Сьогодні поговоримо про тих полководців та вождів, які кинули виклик всьому світу.

Александр Македонський

Якщо подивитися на карту, то стане зрозуміло, що до всесвітнього завоювання наш шановний Олександре навіть і не наблизився. За нинішніми мірками не такою вже й великою була його імперія. Ось тільки варто врахувати, що стародавні греки і македонці не мали уявлення про реальні розміри нашої планети. А враховуючи, що коні та слони тоді були єдиним доступним транспортом, то не такий вже і малий шлях він пройшов. До самої Індії, про яку багато його співгромадян тільки чули непевні чутки і навіть не сподівалися коли-небудь побачити ці землі.

А якщо згадати, що помер Олександр дуже молодим, і було йому всього-то 32 роки, то масштаби його звершень відразу здадуться набагато більш значущими. Так, до завоювання світу йому було далеко, але свій античний світ і найближчі землі Азії він підкорив. За що і залишився в народній пам'яті одним з найуспішніших полководців.

Популярні новини зараз
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Рим

Давньоримське суспільство було влаштовано так, що роль конкретної особистості в ньому була мінімальна. Тому виділяти за багатовікову історію і республіки, і імперії, якогось окремого полководця було неправильно.

Постійне розширення територій і завоювання були одним з фундаментів римського суспільства та військової доктрини. Римляни вважали, що їхній спосіб життя і цінності самі правильні, і оточуючих дикунів потрібно неодмінно до цих цінностей долучити. Виняток вони робили тільки для греків, але їх завоювали на всякий випадок, щоб були під наглядом.

Масштаби Римської імперії на піку її могутності вражають. Фактично, більша частина Європи і найближча частина Азії були або під прямим управлінням Рима, або під його впливом і контролем. Звичайно, вічно так тривати не могло. Всі імперії рано чи пізно руйнуються.

Чингісхан

Дивно було б не згадати Чингісхана і його імперію. Як-не-як, поки що це була найбільша держава з єдиною кордоном. Незважаючи на солідні розміри, не варто забувати, що перед монголами найчастіше стояла куди більш легке завдання, ніж перед, наприклад, римлянами.

Якщо Риму доводилося воювати за кожне місто, кожен ліс, повний варварів, і кожне укріплене селище, то монголи могли підкорювати цілі народи в межах Великого степу в лічені дні. Звичайно, варто було їм дійти до потужних фортець Середньої Азії, Китаю або Європи, як завдання відразу ускладнилася. Але і цієї завойовників не злякало.

Складно сказати до яких межею дійшла б Монгольська імперія, і як повернулася б історія людства, якби політичні чвари не змусили онука Чингісхана, Батия, повернутися з європейського походу. До 1241 року військо Орди розбило угорського короля Белу IV і вийшли до Саксонії, зажадавши покірності від імператора Священної римської імперії Фрідріха II. І мали всі шанси перемогти і його. Але не склалося.

Пізніше Орда розвалитися на частини і буде поступово слабшати, а хани почнуться гризтися між собою.

Наполеон Бонапарт

Сам Наполеон вважав, що всі війни в межах Європи - це війни цивільні. Занадто сильна і тісна спільна історія європейський народів. Тому і не бачив нічого поганого в тому, що їх всіх завоювати і управляти континентом централізовано, з Парижа.

І домігся чималих успіхів, коли велика частина континентальної Європи була або під його особистим контролем, або пов'язана союзницькими зобов'язаннями. Але виявилося, що воювати з усіма розвиненими країнами завдання нездійсненне навіть для такого генія, як Бонапарт. Солдати не залізні, ресурси виснажуються, бойовий дух падає.

Втім, завоювання Наполеона для Європи теж безслідно не минули. Його Цивільний кодекс став, поряд з римським правом, основний для законодавства більшої частина країни континенту. Військову науку він модернізував на роки вперед. А ще активно виступав проти антисемітизму, розповсюдженого, наприклад, в Німеччині. При його правлінні євреї отримали цілий комплекс прав, в яких їм відмовляли німці. І з тих почали за ці права боротися.

Адольф Гітлер

Остання на даний момент спроба підкорити весь світ військовим шляхом. І знову виявилося, що хоч німецький солдат і хоробрий, броня танків міцна і генерали через одного фахівці в стратегії та тактиці, воювати проти всіх на світі неможливо.

Спроба зламати опір британців не вдалася ще в 1940 році. Бліцкриг на Східному фронті теж застряв території України, а ресурсів і резервів у СРСР виявилося набагато більше, ніж вважали німці. Довгих 6 років тривала війна, але прийшла до свого логічного кінця - ураження агресора по всіх фронтах. З агресорами так найчастіше і буває. І дивно, що в Кремлі, наприклад, цього не розуміють. Хто не знає історію, той буде завжди змушений повторювати найпоширеніші помилки. Винятків поки не бувало.

Якщо історія людства щось і доводить, так цей той простий факт, що завоювати весь світ неможливо. Тому справжні завойовники користуються іншими методами: економічними і політичними. Адже найбільша імперія все одно була у британців, хоча спустошливих війн вони практично ніколи не починали.