Незважаючи на настільки видатну особисту біографію, історія Анни практично невідома пересічній людині. Вона піддала смертельній небезпеці американські збройні сили, зрадила свій народ і продала так багато секретів, що уряд США досі не може в повній мірі оцінити завдані збитки. Анна Монтес - шпигун світового масштабу, якого контррозвідка США не могла викрити цілих 16 років.

Анна Монтес закінчила університет Вірджинії і влаштувалася на роботу в Департаменті юстиції у Вашингтоні, паралельно намагаючись отримати ступінь магістра в університеті Джона Хопкінса. Часто на людях вона лаяла політику президента Рональда Рейгана і виступала на підтримку повстанців, що борються за становлення прокомуністичного режиму в Центральній Америці.

Незабаром хтось в університеті Дж. Гопкінса зауважив цікаві погляди Монтес на Кубу, з нею зв'язався рекрутер, якому вона пообіцяла усіма силами допомагати кубинському народу.

Популярні новини зараз
Відразу у 9 областях пенсіонерам виплатять по 3 тис грн: хто саме отримав право на допомогу Замовив з-за кордону — отримай штраф: українців шокували новими правилами поштових відправлень В Україні затвердили тариф на газ до початку опалювального сезону: яка ціна з травня до листопада Вагітність від 15-річного коштувала міністерці Ісландії у справах дітей посади: правда спливла через 30 років
Показати ще

І в той же час Ганна подала заяву на роботу в розвідувальне управління міністерства оборони (РУМО), чиї службовці щодня працювали з американськими військовими секретами. За словами ФБР, коли Анна приступила до роботи в 1985 році, вона вже була кубинським шпигуном.

У РУМО Анна вибрала таку техніку шпигунства, яка дозволила їй залишатися в тіні цілих 16 років. Однією з причин, по якій її не могли розкрити так довго, було те, що вона ніколи не брала жодних документів або електронні файли з роботи додому. Замість цього Анна на місці запам'ятовувала деталі з секретних документів, а коли поверталася додому - по пам'яті друкувала їх на своєму ноутбуці. Після вона зашифровувати інформацію і записувала її на диски. Через короткохвильове радіо вона отримувала закодовані інструкції про те, куди передати її матеріали.

У березні 1985 року Анна Монтес робить свою першу шпигунську поїздку на Кубу через Мадрид і Прагу, як повідомляється в нині розсекреченій доповіді міністерства оборони. Після повернення додому, дівчина написала листа своїй подрузі Анні Колон, в якому розповідала про репресії населення Куби і відвідини військових баз.

Монтес швидко піднімалася по службових сходах. Анну ставили в приклад іншими службовцям, і в 1997 році вона стала працівником року. Завдяки зоряної репутації колеги прозвали її Королевою Куби.

У 1996 році один раз уночі Анна була викликана в Пентагон для консультування в одному тривалому міжнародному скандалі. Під час засідання вона порушила протокол, чим привернула до себе увагу офіцера контррозвідки з РУМО Скотта Кармайкла. Скотт вирішив викликати Анну Монтес на допит, після якого у нього залишилося відчуття, що вона щось приховує, хоча він не мав поняття, що саме.

"Коли я побачив це ім'я, я вже був впевнений", - Скотт Кармайкл.

Чотири роки по тому Кармайкл дізнався, що ФБР розшукує невпізнаного шпигуна всередині РУМО, що працює на Кубу. Підозрюваний відправився на військово-морську базу США в Гуантамо в певний час.

Коли Скотт перевірив списки співробітників РУМО, які відвідували Гітмо в ті дні, він побачив знайоме ім'я - Анна Монтес.

Завдяки записам стало відомо, що непізнаний співробітник РУМО купив комп'ютер певної моделі в певний момент часу в 1996 році в магазині міста Олександрія. Були знайдені записи з відеокамер магазину, на яких покупку здійснювала Анна Монтес. Тепер і ФБР знало, що саме Анна була тим шпигуном, якого вони шукали.

Агенти відстежували її дзвінки, які Анна здійснювала з таксофонів по всьому Вашингтону. Номери, за якими вона дзвонила, були номерами пейджерів, що знаходяться в Нью-Йорку.

Під час обшуку в її будинку, поки Анна була в місті, агенти ФБР знайшли короткохвильове радіо, яке вона використовувала для відправки своїх повідомлення. В її сумочці також був виявлений листок паперу, на якому знаходився код для розшифровки шифрувальної системи, що використовується для зв'язку з кубинцями через таксофони і пейджери. Тепер ФБР могло з легкістю читати її повідомлення.

Після терористичної атаки 11 вересня 2001 року, ФБР довелося поквапитися, щоб встигнути зловити Анну. Вона була призначена в команду, яка повинна була займатися аналізом цілей для бомбардування після вторгнення США до Афганістану - це дало б їй доступ до військових планів Пентагону. Прийшов час схопити Королеву Куби.

21 вересня 2001 року Анна Монтес була викликана в конференц-зал РУМО, де її і заарештували, поклавши край кар'єрі одного з найнебезпечніших шпигунів в історії США.

Анна Монтес не брала гроші за секрети, які вона видавала Кубі, за винятком оплати деяких витрат.

"Я вважаю, що політика нашого уряду по відношенню до Куби є жорстокою і несправедливою. Я відчувала себе морально зобов'язаною допомогти жителям цього острова захистити себе від зусиль нав'язати їм наші цінності і нашу політичну систему", - заявила судді Анна.

На даний час 59-річна Монтес знаходиться в Федеральному медичному центрі Карсуелл в Форт-Уорт, Техас. Дата закінчення її ув'язнення призначена на 1 липня 2023 року.

Нагадаємо, лісові пожежі в графстві Уіклоу (Ірландія) відкрили на пагорбі Брей-Хед приховане послання, залишене в часи Другої світової війни.

Як повідомляв портал "Знай.uа", коли поліцейські почали розслідувати обставини смерті цієї жінки, вони виявили закодовані повідомлення, підроблені документи та інші підозрілі докази, однак це справа їм так і не вдалося розкрити. І ось через 47 років норвезька поліція та журналісти Норвезької мовної корпорації NRK вирішили відновити розслідування. Що ж з цього вийшло, і які є докази?

Також "Знай.uа" писав, 7 найвідоміших інсценувань смерті, які увійшли в історію.