Жах вікторіанської стоматології залишився в похмурих фотографіях того часу, коли зубний біль означав похід до перукаря.

Все тому, що XIX і початку XX століття стоматологія виконувалася перукарями і ковалями. Гниття зубів було звичайним явищем, але "хірурги" виривали зуби за допомогою щипців.

Десятки тисяч людей загинули від різноманітних заражень та інфекцій. Протягом більшої частини XIX століття стоматологія була жахливим шоу у Великобританії, поки в 1878 році не був прийнятий "Закон про стоматологів", який обмежив професію "дантиста" і "зубного хірурга" патентами.

Фотографії покажуть і розкажуть з якими жахами стикалися пацієнти зубних клінік краще ніж слова.

1870-ті роки, Британія. Добре видно, як пацієнта фіксують рушником.Певно в його очах можна було прочитати тільки дикий жах і паніку.

Популярні новини зараз
Громадський транспорт подорожчає для всіх, окрім пенсіонерів: скільки доведеться платити з 1 травня Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Цей свій кадр фотограф з типовим для англійців сарказмом назвав "Безболісне видалення зуба".

Типовий для XIX століття процес видалення хворого зуба.

1892 рік. Асистент міцно тримає пацієнта, щоб не смикався і не заважав.

20-ті роки минулого століття. Китайський дантист видаляє зуб щипцями без знеболення.

1910 рік. Американська лікарка робить зубну операцію.

А це вже домашнє самолікування. Там же, в Америці, в 20-ті роки минулого століття.

1847 рік. Постановочне видалення зуба. Було і таке.

1855 рік. Американський дантист робить видалення.

1897 рік. Ми бачимо, як працює рідкісна для тієї епохи людина в стоматології — жінка, дипломований зубний лікар.

Стоматолог оглядає військовослужбовця під час американської Громадянської війни.

Жінка-стоматолог з Нью-Йорка видаляє зуб страждаючому пацієнтові. Фотографи тоді явно обожнювали знімати дівчат-лікарів.

Нагадаємо, за роки розкопок у Перу було знайдено понад 800 стародавніх черепів зі слідами трепанації (свердління отворів в кістках черепа). Це процедура не була унікальною в ті часи, але ніде її не виробляли так майстерно, як в Перу.

В ході нового дослідження, підсумки якого були опубліковані нещодавно в журналі "World Neurosurgery", з'ясувалося, що відсоток смертності після трепанацій в стародавньому Перу був всього 17-25%, в той час як у роки Громадянської війни в США (1861-1865 років) цей відсоток становив 46-56%. Це відзначає майстерність стародавніх лікарів.

Як повідомляв портал "Знай.uа", у часи існування інків було набагато більше успішно проведених операцій з трепанації черепа, ніж в XIX столітті. До такого висновку вони прийшли після того, як дослідили 800 черепів людей, які зазнали трепанації за часів імперії інків у Перу в період з IV століття до нашої ери по XVI століття нашої ери, і таким чином встановили, що відсоток тих, що вижили після операції був вище, ніж у часи Громадянської війни в США.