У чергову річницю початку Великої Вітчизняної війни. Яка, як відомо, була 22 червня. На сайті Міністерства оборони РФ вперше розсекречені таємні документи часів самого початку Великої Вітчизняної війни.

Близько 100 сторінок засекречених раніше спогадів радянських воєначальників.

Раніше документи зберігалися в Центральному архіві Міноборони. У них містяться відповіді командувачів округами, арміями, командирів корпусів і дивізій на п'ять ключових питань, підготовлених Військово-історичним управлінням Генштабу Радянської Армії.

Історики вважають, що досконале вивчення цих паперів допоможе раз і назавжди зупинити фальсифікацію історії.

Так, полководці докладно розповіли про розгортання військ Прибалтійського, Київського і Білоруського особливих військових округів в рамках "Плану оборони державного кордону 1941 року".

Популярні новини зараз
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Показати ще

Також воєначальники розповіли про готовність оборонного рубежу по лінії державного кордону до початку війни. Всі документи доступні на спеціальному сайті Міноборони.

У числі найбільш важливих вже ознайомилися з архівом історики називають перші директиви і накази, віддані радянським командуванням. Крім того, особливий інтерес викликають нагородні листи - по ним можна зрозуміти, з якою інтенсивністю проходили перші бої біля кордонів СРСР.

Особливий інтерес представляє копія 1-ї директиви Народного комісара оборони СРСР Семена Тимошенка, який закликає не піддаватися провокаціям німецько-фашистських військ і бути готовими зустріти раптовий удар.

Нагадаємо, У 1990-ті роки ряд документів радянської епохи, що раніше перебували під грифом "цілком таємно", почали оприлюднювати, однак, схаменувшись, влада знову закрила до них доступ. Мабуть, багато таємниць СРСР так і залишаться недоступними.

Незважаючи на те що багато документів сталінської епохи давно розсекречені, деякі з них до цих пір заховані подалі від цікавих поглядів в Російському державному архіві соціально-політичної історії. Зокрема, близько 200 справ з фонду Сталіна відносяться до категорії секретних. Чималий інтерес для дослідників представляють справи Єжова і Берії, які публікувалися лише частинами, а повної інформації по справах катів, які стали ворогами народу, до сих пір немає.

Сьогодні багато росіян запитують слідчі справи незаконно репресованих громадян, що зберігаються в архівах ФСБ і в ГАРФе. Доступ до слідчих справ репресованих дозволений законодавством для родичів, а також для інших зацікавлених осіб. Правда, останні можуть отримати шукані документи тільки після закінчення 75-річного терміну з дня винесення вироку. Найчастіше відвідувачі архівів отримують неповноцінні копії, зокрема, з викресленими прізвищами співробітників НКВС.

Деякі дослідники впевнені, що справи НКВД в повному обсязі не будуть розсекречені ніколи.

Портал "Знай.uа" повідомляв, таємниці самого жорстокого тирана в історії людства. Ми розповімо все, що потрібно знати про Йосипа Віссаріоновича Сталіна.