Старі листи, а це тридцять зошитів виявилися просто сенсаційною знахідкою.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяРукописи, які пролежали в затишному місці більше вісімдесяти років, знайшли в Челябінській області в тюрмі міста Верхньоуральськ (Росія).
Як стало відомо, в одній з камер в'язниці знімали стару дерев'яну підлогу. Під дошками в шлакової засипці запримітили поглиблення, прикрите невеликий дощечкою. А під нею виявився тайник з пожовклими від часу зошитового рукописами.
На кожній зошиті була назва, написане рівними друкованими літерами із зазначенням року. Рукописи датувалися 1932-му, 1933-м роками.
Всі сторінки були пронумеровані. На деякі правила почерк акуратний - майже каліграфічний, на інших занадто дрібний, місткий - не прочитаєш.
Працівники Верхньоуральському в'язниці в подиві, як знахідка виявилася під товстими, наглухо прибиті дошками статі? Масивні мостини з деревини були забиті на спеціальні замки. Щілина між ними було такої, що навіть тонка лінійка не пройде, а зошит зовсім неможливо просунути.
У ті роки в Верхньоуральському казематах НКВС організував політізолятор для комуністів-опозиціонерів і анархістів. На перших порах був поблажливий режим. Навіть залізну підлогу в коридорах застилали килимами, щоб ковані чоботи конвоїрів не турбували нічний спокій засуджених. На території двору, де могли знаходиться укладені росли квіти і навіть плодоносили яблуні. Заарештованим дозволяли проводити диспути.
Як розповів історик і вчений секретар магнітогорського Краєзнавчого музею Віктор Казанів: "Читаючи зміст знайдених рукописів, стає зрозуміло, що їх швидше за все писали більшовики-ленінці. Так називали себе антісталінци і фанатики Леніна, які щиро вірили в світле царство комунізму".
Також, як стверджує історик, що це були освічені люди, багато з яких навчалися в європейських вузах. Вони вважали, що Сталін хоче побудувати будувати режим особистої влади під гаслами Леніна і закликали в своїх зошитах до боротьби з ним.
У брошурах часто зустрічаються заклики до повалення сталінскогорежіма:
- Мобілізувати робітників усього світу, домогтися, щоб робітничий клас зрозумів, що при сталінському режимі не може бути перемоги пролетаріату, - пишуть ленінці в брошурі «Зрада сталінщини».
Також в рукописах багато приділили уваги побудові справедливого суспільства, в якому всі будуть рівні і все буде загальним. Якщо розсудити то, це звичайні утопічні ідеї про світле майбутнє рівних можливостей.
Напевно ці політв'язні розуміли, що завтра, або через рік, кожного з них можуть розстріляти. Здавалося б, людина за гратами в очікуванні смерті повинен впасти в розпач. І максимум що можна зробити, це написати заповіт близьким на волю. Але ці люди писали цілі трактати. Небувала сила характеру і віра в ідею гідна поваги!
В одному з рукописних журналів, виявлених у схованці, опубліковані прізвища 30 ув'язнених.
За словами краєзнавця Олександра Вернігорова, тайники в Верхньоуральському в'язниці були завжди. Найчастіше схрони робили під вентиляційними гратами, а в трубках від дверних шпінгалетів ховали записки.
Знайдені записки цікаві не лише історикам. Знахідка проллє світло на долі конкретних людей, чиї родичі зараз можуть бути живі. Тюремні архіви тих років загублені назавжди, також як і сліди багатьох політарестантов.
Найближчим часом в будівлі в'язниці продовжаться ремонтні роботи. Не виключено, що співробітників ГУФСІН чекає чергова історична знахідка.
Найвідоміші арештанти Верхньоуральському в'язниці: колишні члени Політбюро ЦК партії Григорій Зінов'єв і Лев Каменєв, перший головний редактор газети «Комсомольская правда» Олександр Зліпків, двоюрідна сестра Адольфа Гітлера Марія Коппенштайнер, виконавиця російських народних пісень Лідія Русланова, радянська кіноактриса Зоя Федорова.
Як повідомляв портал "Знай.ua", російським суддям офіційно дозволили тиснути людей, як худобу.