Легенди про сурових спартанців дійшли і до наших днів. Армія цього древнього народу й справді була настільки сильна, що правителі вирішили відмовитися від міських стін. Адже стіна щитів буде надійніше будь-якої іншої. Практично непереможні воїни славилися по всьому стародавньому світу, а таємниця підготовки суперсолдат зберігалася за сімома печатками від зовнішнього світу.

Навіть вираз "виховували в спартанських умовах" говорить сам за себе, всі знають, що це означає жорсткі умови, без зручностей, без комфорту і суворі міри покарання.

У Спарті слабким не давали шансу на виживання. Хворі, народжені з двостороннім каліцтвом, недостатньо розвинені діти ставилися на раду до старійшин. Ті вирішували, чи варто витрачати ресурси громади на таку особину. У більшій частині випадків нещасного відносили в спеціальну яму, на краю міста, де кинутий просто вмирав з голоду. Якщо вижив, відмінно, буде справжнім воїном. Про яму напевно чули практично всі, або точно бачили у фільмі.

Популярні новини зараз
Головне за 20 липня: скасування субсидій, різке здорожчання хліба, спека 50 градусів та винні буряти у путіна В Україні різко дорожчає хліб, вершкове масло та пісне: свіжі ціни на базові продукти Як ТЦК можуть оштрафувати українців, які не мають ні житла, ні грошей: покарання знайдеться Уряд готує пенсіонерам несподіваний сюрприз: хто отримуватиме на 2 тисячі більше
Показати ще

У сім років хлопчик переїжджав на територію казарм. Тут заохочувалися бійки, конкуренція і навіть крадіжки. Будь-які суперечки вирішувалися кулаками, причому вчителі схвалювали такі вчинки. Спокійні уроки? Ні вже. Учням дозволялося суперечити наставникам, якщо вони були готові відстояти свою точку зору в бою.

Спартанське виховання передбачало забезпечення хлопчиків тільки засобами першої необхідності. Взуття вважалася розкішшю, їжа давала можливість вижити, не більше, ніхто не милувався нею, бійці готові були їсти все, що їм запропонують, для них це не мало ніякого значення. Учням рекомендували красти їжу на ринку, щоб підтримувати здатність конкурувати з однокласниками.

Але справа не обмежувалася фізичним вихованням. Учнів натаскували бути не тільки сильні, але й розумними. Вивчення сучасних філософів, на думку спартанців, давало майбутнім воїнам здатність швидко і гнучко мислити в умовах бою.

Якщо ти спартанець — ти солдат. Орач, торговець, дослідник, але солдат. Спартанців вчили бути жорсткими, беззаперечно підкорятися наказам і бути кращими воїнами всій Греції. Традиційно різнобічна освіту не віталася. Хочеш займатися філософією як справою свого життя? Забирайся в зніжені Афіни.

Спартанець, який помер від старості, не отримував жодних нагород і знайшов останній притулок у спільній могилі. Тільки ті, хто гинув у бою, отримували власну п'ядь землі під надгробок. Смерть у власному ліжку вважалася ганебною навіть для тих воїнів, хто провів все життя в сутичках.

Як повідомляв портал "Знай.uа", найвідоміший конфлікт в Стародавній Греції. Як посварилися Афіни і Спарта, і що з цього вийшло.