Вчені Бингемтонского університету в США пояснили, як аборигенам острова Пасхи вдалося встановити на голові статуй моаї кам'яні капелюхи ("пукає") вагою до 12 тонн.

Так археологи стверджують, що для цього рапануйці використовували складну техніку парбаклін (від англійського parbuckling), що включає створення похилий насип, що досягає до верхівки голови статуй, і систему канатів. Стаття дослідників опублікована в Journal of Archaeological Science.

Парбаклін передбачає обернення каната навколо пукає циліндричної форми. Будівельники, притримуючи обидва кінці каната на верхній частині рампи, тягли один з них, докладаючи мінімум зусиль для підняття капелюха по похилій поверхні.

Вчені створили 3D-моделі, в яких враховувалися висота статуй, фізична сила людей і маса пукає у статуй, які перебувають на чотирьох різних аху — церемоніальних кам'яних платформах, розташованих, як правило, на узбережжі острова.

Популярні новини зараз
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Показати ще

Виявилося, що навіть великі і важкі пукає могли бути поставлені на голови моаї за участю 15 і меншої кількості людей.

Архиологи прийшли до висновку, що результати дослідження допоможуть спростувати поширену думку, що рапануйская цивілізація зникла через перенаселення, оскільки створення моаї і пукає не вимагало великої кількості людських та інших ресурсів.

У березні The New York Times писала, що підйом рівня моря через глобальне потепління призведе до затоплення узбережжя острова Пасхи. Під загрозою опиняться багато скульптур, які в даний час розташовані майже у самої кромки води. Так, наступаючий океан, швидше за все, знищить церемоніальну платформу Тонгарики, де знаходяться 15 статуй різної величини. Також зникне пляж у бухті Анакена, знаменитий білим кораловим піском, і аху Акаханга, де лежать повалені моаї.

Як повідомляв портал "Знай.uа", дослідники намагаються розгадати таємницю незвичайних кам'яних об'єктів, розміром з будинку, які знаходяться посеред лісу на Житомирщині. Вчені ніяк не можуть зрозуміти, що роблять гігантські камені на абсолютно рівній частині лісу.

В Українському Поліссі ніби хтось просто розкидав величезні валуни на рівнині, де навколо тільки болота. Взагалі, за словами дослідників, ця територія покрита безліччю загадок.

Це особливе місце в Україні назвали "Кам'яним селом", адже ці об'єкти нагадують і за розміром, і за формою будинку. Загальна площа, на якій лежать ці камені становить до 15 гектарів. А сама назва базується тільки на легенді, оскільки немає даних, що там жили люди.