Вчені Бингемтонского університету в США пояснили, як аборигенам острова Пасхи вдалося встановити на голові статуй моаї кам'яні капелюхи ("пукає") вагою до 12 тонн.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяТак археологи стверджують, що для цього рапануйці використовували складну техніку парбаклін (від англійського parbuckling), що включає створення похилий насип, що досягає до верхівки голови статуй, і систему канатів. Стаття дослідників опублікована в Journal of Archaeological Science.
Парбаклін передбачає обернення каната навколо пукає циліндричної форми. Будівельники, притримуючи обидва кінці каната на верхній частині рампи, тягли один з них, докладаючи мінімум зусиль для підняття капелюха по похилій поверхні.
Вчені створили 3D-моделі, в яких враховувалися висота статуй, фізична сила людей і маса пукає у статуй, які перебувають на чотирьох різних аху — церемоніальних кам'яних платформах, розташованих, як правило, на узбережжі острова.
Виявилося, що навіть великі і важкі пукає могли бути поставлені на голови моаї за участю 15 і меншої кількості людей.
Архиологи прийшли до висновку, що результати дослідження допоможуть спростувати поширену думку, що рапануйская цивілізація зникла через перенаселення, оскільки створення моаї і пукає не вимагало великої кількості людських та інших ресурсів.
У березні The New York Times писала, що підйом рівня моря через глобальне потепління призведе до затоплення узбережжя острова Пасхи. Під загрозою опиняться багато скульптур, які в даний час розташовані майже у самої кромки води. Так, наступаючий океан, швидше за все, знищить церемоніальну платформу Тонгарики, де знаходяться 15 статуй різної величини. Також зникне пляж у бухті Анакена, знаменитий білим кораловим піском, і аху Акаханга, де лежать повалені моаї.
Як повідомляв портал "Знай.uа", дослідники намагаються розгадати таємницю незвичайних кам'яних об'єктів, розміром з будинку, які знаходяться посеред лісу на Житомирщині. Вчені ніяк не можуть зрозуміти, що роблять гігантські камені на абсолютно рівній частині лісу.
В Українському Поліссі ніби хтось просто розкидав величезні валуни на рівнині, де навколо тільки болота. Взагалі, за словами дослідників, ця територія покрита безліччю загадок.
Це особливе місце в Україні назвали "Кам'яним селом", адже ці об'єкти нагадують і за розміром, і за формою будинку. Загальна площа, на якій лежать ці камені становить до 15 гектарів. А сама назва базується тільки на легенді, оскільки немає даних, що там жили люди.