Незважаючи на те, що про Київську Русь нам відомо чимало, більш рання історія слов'ян оповита дуже густим туманом. Ми до цих пір не знаємо, звідки пішли слов'яни, і можемо тільки оперувати версіями.

Однією з основних версій є наше походження від племен антів, склавинів та венедів. Втім, думки істориків щодо того, хто такі анти, склавини та венеди, і як ці племена або союзи племен співвідносяться між собою, сильно розходяться. Спробуємо в загальних рисах зрозуміти, що до чого.

Земля Ванів

Назва «венеди» або «венети» ймовірно взято зі скандинавських міфів. Вікінги вірили, що на південному сході, як раз в місці проживання слов'ян, знаходиться країна міфічних ванів, з якими неодноразово воювали аси - скандинавські боги. Деякі вани навіть жили в Асгарді і в підсумку брали участь у Рагнарьоці.

Популярні новини зараз
Нова війна, тепер космічна: астрономи розповіли, як НЛО прилетять боротися за воду Залишать голими та босими: комунальники пообіцяли "не райдужну перспективу" всім боржникам Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає Тікали від мобілізації, а потім їли своїх мертвих дітей: українцям нагадали історіїї 100-річної давнини
Показати ще

Готський історик Йордан в своїх записах використовував саме термін «венети». Він стверджував, що між собою венети діляться на дві великі групи. Склавіни живуть на заході, а анти - на сході. При цьому північну гілку цього народу Йордан продовжує іменувати венетами.

Візантійський історик Прокопій Кесарійський у своїй «Війні з готами» ніяких венедів не згадує, зате описує побут антів і склавинів, яких він, хоч і розділяє, але все-таки вважає племенами спорідненими:

«У тих і інших і єдина мова, абсолютно варварська. Та й зовнішністю вони один від одного нічим не відрізняються, бо все і високі, і дуже сильні, тілом же та волоссям не дуже світлі і не руді, аж ніяк не схиляються і до чорноти, але всі вони трохи червонуваті. Спосіб життя [їх] грубий і невибагливий, як і у массагетів, і, як і ті, вони постійно покриті брудом, - втім, вони найменше підступні і злі, але і в простоті [своєї] вони зберігають гуннский характер. Та й ім'я давнину у склавинів і антів було одне. Бо і тих і інших здавна звали "спорами", якраз через те, думаю, що вони населяють країну, розкидано розташувавши свої житла.»

Цілком можливо, що на території сучасної України дійсно проживало якесь плем'я, яке скандинави колись називали ванами, а візантійці - венедами. У процесі розкладання первісного суспільства, вони розділилися на три великі групи, але залишилися досить сильно схожі між собою.

Римські джерела

Перша згадка венедів під ім'ям енетів, ймовірно міститься ще у Геродота в V столітті до н.е. Пізніше про них згадували Пліній Старший та Публій Корнелій Тацит.

Римські історики любили всі каталогізувати. Наприклад, саме слово germani, яким вони позначили ряд племен Центральної Європи, фактично, означає «інші», тобто «не кельти». Таким нехитрим чином, через заперечення, римляни дали самоназву цілій групі народів - германцям.

Щось схоже вийшло і з венедами. Тацит довго не міг зрозуміти, до якої групи племен їх приписати. З одного боку, вони жили пліч-о-пліч з сарматами, але сильно від них відрізнялися, тому що не були кочівниками, користувалися щитами та «охоче ходили пішки». Але і до німців Тацит їх зарахувати не міг. Так венеди в описах римського історика і залишилися чимось загадковим.

Слов'яни чи ні?

Чи були венеди, склавіни й анти слов'янами? Складно сказати. Але багато істориків сходяться на тому, що, так, були. Хоча прямих доказів тому немає, тільки непрямі. Наприклад, у фінській мові слов'яни досі іменуються «Venäläinen», схожі слова є в естонській та карельській.

Є так само версія, що більш пізніше слов'янське плем'я в'ятичів насправді іменувалося вентічамі, тобто злегка видозміненими венетами.

А, наприклад, англосаксонський письменник Алкуїн, який жив за часів Карла Великого, писав буквально наступне у 790 році:

«Але в минулому році король з військом кинувся на слов'ян (Sclavos), яких ми називаємо віонудамі (Vionudos)».

Загадки походження

Втім, навіть якщо прийняти на віру те, що венеди (а разом з ними і споріднені склавіни й анти) - це і є предки слов'ян, то все одно ми будемо змушені визнати, що нічого не знаємо про їх походження.

Які попередні народу брали участь в їх етногенезі? Тече в нас скіфська і сарматська кров? В такому випадку наші предки колись прийшли сюди з Ірану, і ми можемо вважати себе далекими родичами персів.

Або, навпаки, в створенні слов'ян взяли участь германці і кельти? Тоді не дивно, що допитливий Тацит ніяк не міг визначитися, до якого іншого народу венетів приписати. Крім того, не треба забувати, що в етногенезі слов'ян швидше за все взяли участь авари, які з'явилися на території сучасної України у VI столітті.

Відповідей на всі ці питання поки немає. Втім, не варто впадати у відчай. Історична наука вже розгадала чимало загадок, впорається і з цими. Просто всьому свій час.