У 1915 році група американських археологів виявила в Єгипті гробницю, вхід до якої був частково зруйнований. Усередині фахівці побачили щось дивне - на кришці одного з саркофагів лежала відрубана муміфікована голова. Здавалося, вона належить древньому єгипетському номарху, але ніхто не міг дати точної відповіді.

Щоб відповісти на питання, кому ж все-таки належить голова, фахівцям знадобилося більше 100 років. А також допомога ФБР і однією з найвідоміших фахівців в області розпізнавання древніх тіл по ДНК. Історію наукового розслідування розповіло видання The New York Times.

Потривожений спокій

Кімната, відома в археологічному співтоваристві як «Гробниця 10А», - це місце упокоєння єгипетського номарха Джехутінахта (Dzsehutinaht) і його дружини. У якийсь проміжок їх 4000-річного «сну» в гробницю пробралися зловмисники. Вони вкрали золото і коштовності з тіл, а потім, як вважається, відірвали голову одного з тіл. Тулуб невідомі жбурнули в кут і спробували підпалити кімнату, щоб замести сліди.

У 1915 році уцілілі саркофаги і дерев'яні фігурки виявила американська експедиція. Шість років по тому знайдене відправили в США. Велика частина колекції зберігалася під замком до 2009 року, коли музей вперше показав її на виставці.

Популярні новини зараз
З 1 січня почне діяти новий законопроєкт: наскільки він засмутить водіїв Обережно – це струм: українців попередили, що заборонено підключати до генераторів Добровільний візит до ТЦК може не врятувати від штрафу: і троє дітей не допомогло Для українців вигадали нові платіжки: тарифи не підніматимуть, але платити доведеться більше
Показати ще

Хоча тулуб залишився в Єгипті, відірвана голова привернула велику увагу публіки. Відвідувачі дивувалися, що через стільки років фахівці все ще не змогли дізнатися, чиї це останки.

Історія втручання

ФБР ніколи не проводило експертизу на настільки древньому зразку, однак успішне визначення ДНК змогло б допомогти в подальших вивченні давньоєгипетських останків.

Вина за осквернення гробниці лежить на американському археолога Джорджі Рейснера і його колезі Хенфорді Сторі. Під час вивчення території центрального Єгипту вони наткнулися на великий могильний вал. За допомогою динаміту розкрадачі проникли всередину і вкрали коштовності.

Ідентифікація муміфікованих останків

Лікарі і фахівці бостонського музею погодилися, що ДНК слід витягати з корінних зубів мумії. Фахівці завантажили всередину останків дротову камеру і вивели зображення на монітор. Перший зуб, який вони спробували вирвати, не піддався, але другий відірвався майже миттєво. Його акуратно витягли через шию і відправили на аналіз.

"Він виглядав як абсолютно вільний від порожнини і прекрасно зберігся зуб", - пояснила доктор Фрід.

Наступні кілька років фахівці намагалися добути ДНК з зуба, поки в 2016 році він нарешті не потрапив до лабораторії до Медексперт ФБР Оділь Лорі. У лабораторії ФБР Лорі просвердлили корінь зуба муміфікованою голови і зібрала невеликі частинки порошку. Потім вона розтрощила зуб в пил, яку помістила в ДНК-бібліотеку для майбутніх досліджень. Спеціаліст внесла дані про зубі в комп'ютер і вивчила будову і деталі хромосом в зразку. Коли програма обробила запит, на екрані з'явилося повідомлення - зразок зуба належить чоловікові.

Лорі довела, що муміфікована голова дійсно належала номарха Джехутінахту, а паралельно з цим допомогла вченим знайти новий вид давньоєгипетської ДНК. Також дослідження ФБР визначило, що предок Джехутинахта по материнській лінії був євразійцем.

"Тепер ми знаємо, що це номарх власною персоною. Ми вже показували голову в музеї, але тепер можемо змінити табличку", - жартує доктор і куратор Музею витончених мистецтв Рита Фрід.

Як повідомляв інформаційний портал "Знай.ua", австралійські археологи в музеї Сіднея виявили останки мумії в єгипетському саркофазі, який до цього вважали порожнім.