За радянських часів вважалося, що цивілізації Південної та Центральної Америки були недорозвиненими і сильно відставали від Європи. Деякі історики навіть стверджували, що у майя, ацтеків та інків не було своїх повноцінних держав.

Багато в чому ці народи і правда відставали від європейських народів, але в чомусь і випередили їх. Якби не вторгнення іспанських конкістадорів, то далі весь регіон міг би розвиватися за своїм унікальним шляхом. Але історія не знає слова "якби". 4 червня 1521 іспанці пішли на облогу Теночтітлана, столиці ацтеків. Через два місяці місто впало, і ціла цивілізація припинила своє існування.

Орел і змія

За наявними даними, ацтеки далеко не завжди жили на території сучасної Мексики. Вони прийшли з півночі, де вели кочовий спосіб життя. За легендою бог Уїцилопочтлі наказав їм йти на південь і заснувати місто там, де на кактусі буде сидіти орел зі змією у пазурах. За переказами ацтеки шукали вказане богом місце 260 років, поки не побачили шуканого орла на острові посеред солоного озера Тескоко.

Популярні новини зараз
Довідку можна викидати: чоловіків огорошили новим правилом Будете робити це перед працівниками ТЦК – сядете на 8 років: українців суворо попередили Гроші на кону: "Ощадбанк" зробив важливе оголошення Можете залишитися без житла: що треба обов’язково перевірити при купівлі квартири "з рук"
Показати ще

Звичайно, це просто красива легенда. Швидше за все кочівники ацтеки просто довго шукали місце, щоб осісти, але всі навколишні землі вже були зайняті іншими племенами. І тільки покритий густими заростями та повний отруйними зміями острів був вільний. У 1325 ацтеки заснували місто Теночтітлан.

На шляху до величі

Зарості ацтеки швидко зрубали, змій - з'їли. А в іншому освоєна ними земля виявилася родючою, клімат в тих місцях був м'який. Ацтеки навчилися іригації, почали створювати штучні острови на озері Тескоко і вирощувати там їжу. Місто швидко зростало. До 1500 року, за підрахунками деяких істориків, Теночтітлан був найбільшим містом Землі.

Місто було поділено на чотири райони, а по центру знаходився величезний храмовий комплекс, куди запускали людей тільки для ритуалів. Перлиною міста був 45-метровий Великий Храм.

Можна сміливо стверджувати, що у містобудуванні ацтеки сильно перевершили Європу, яка з античних часів тільки деградувала в сенсі організації великих міст. Зате сильно відстали в культурному плані, адже у них до початку XVI століття збереглася практика людськи жертвоприношень.

Більш того, ацтеки приносили жертви з будь-якого приводу і у величезних масштабах. Їх ненаситні боги вимагали крові за все, від успіху в битві, до хорошого врожаю. Жертву укладали на плиту на вершині піраміди, розпорювали їй живіт і вирізали серце.

А ось що робили з тілом - питання спірне. До сих пір невідомо, чи були ацтеки канібалами. Є думка, що шматочки людського м'яса в ритуальних цілях вживала місцева знать, але в звичках звичайних ацтеків канібалізму не було. Але ніяких достовірних даних на цю тему у нас зараз немає.

Медицина та освіта

Довгий час вважалося, що в науковому плані ацтеки безнадійно відставали від європейських народів. Але це не зовсім так. У індіанців було розуміння частин та органів тіла, вони володіли знаннями в області трав, з яких і готували різноманітні препарати.

Хрещений ацтек Мартін де ла Крус в 1552 році написав рукопис на мові нуатль, присвячену лікарським травам. Пізніше вона була переведена на латину. Ґрунтуючись на розшифрованих частинах рукопису можна сказати, що лікувати на своєму рівні найрізноманітніші хвороби ацтеки вміли. Самі вони, звичайно, вважали це магією, але багато з їх препаратів стали основою для ліків в сучасній медицині.

Освіта в Теночтитлане була цілком сучасна, як на той час. З п'яти років хлопчики йшли в школу, де їх навчали читати і писати. Пізніше, якщо у сім'ї були кошти, юнак міг піти вчитися в тепочкаллі - училище, де йому викладали торгівлю, ремесла або військове мистецтво. Сини аристократів могли стати студентами кальмекаку - привілейованої школи, де навчали жерців, вождів і переписувачів.

Треба сказати, що звичайним європейцям в той час навіть базове навчання часто було недоступно. Так що тут ацтеки нас випередили.

Загибель Теночтітлана

Ацтеки були войовничим плем'ям, і тримали в страху навколишні племена. Тому коли іспанці на чолі з Ернаном Кортесом задумали захопити їхню столицю, багато індіанців погодилися їм допомогти. Без допомоги місцевих іспанцям банально не вистачило б людей для штурму, незважаючи на технічну перевагу і вогнепальну зброю.

Перші спроби штурму провалилися, ацтеки надто запекло оборонялися. Але Кортес був досвідченим полководцем, і його план по захопленню міста в результаті спрацював. З різних сторін його лейтенанти на чолі своїх загонів увійшли в місто, об'єдналися на ринковій площі і завдали вирішального удару в серце держави ацтеків. Лідери індіанців намагалися втекти, але їх кораблі були перехоплені, а командувач Куаутемок потрапив в полон.

Спадщина

Незважаючи на те, що Теночтітлан, фактично, проіснував всього два сторіччя, побут і культура ацтеків сильно вплинула на сучасну Мексику. Орел досі стискає в пазурах змію на мексиканському прапорі, а ацтекських візерунки прикрашають одяг їх нащадків.

Індіанці не змогли стримати натиск конкістадорів, але їхня цивілізація пішла у вічність, залишивши слід на обличчі планети.