Нещодавно ми розповідали про історію цивілізації ацтеків і деякі особливості їх кривавої релігії. Але ацтеки не були єдиним племенем, чия самобутність і унікальність стерлася з лиця землі разом з іспанською колонізацією Америки.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНезабаром після того, як Ернан Кортес захопив Теночтітлан, до Нового Світу вирушила експедиція під керівництвом Франсіско Пісарро, який знищив іншу велику індіанську цивілізація - Тауантінсуйу, імперію інків. Про цю унікальну землю, яка не знала гончарного круга, зате зводила приголомшливі фортеці серед гір, сьогодні і поговоримо.
Хто такі інки?
Почнемо з того, що ніякого племені інків ніколи не існувало в природі. Тобто можливо колись плем'я з такою назвою і проживало в Південній Америці, але на момент початку колонізації Тауантінсуйу була, як би зараз сказали, поліетнічною державою. А словом «Інка» називали безпосередньо правителя країни, імператора.
Саму назва Тауантінсуйу можна перевести, як «чотири об'єднаних провінції». Імперія інків і поділялась на чотири частини: Кунтинсуйу, Кольясуйу, Антисуйу і Чінчасуйу. А з їх столиці Куско виходили чотири дороги, які і був основними напрямками в кожну з провінцій.
Колись на території імперії жило багато племен, але предки інків поступово всіх підкорили, і Великий Інка правив з Куско величезною територією. Вони підкорили навіть знаменитих Чачапояс, «воїнів хмар», і з тих пір їх неприступна фортеця Куелап теж була частиною імперії.
Слово і меч
Багато істориків сходяться на тому, що на відміну від свої північних сусідів ацтеків, інки не був такі вже кровожерливі. Так, вони вели завойовницькі походи, але силу до інших племен застосовували тільки в самих крайніх випадках. Багато народів, такі як, наприклад, індіанці племені ванка, приєдналися до Тауантінсуйу добровільно. А мудрий імператор Інка Капак Юпанкі одним махом вирішив їх земельні проблеми, розділивши територію між трьома різними групами знатних ванка.
Вважається, що експансія інків через Анди почалася всього за століття до падіння їх цивілізації, коли у 1438 році на троні опинився рішучий Інка Пачакутек. У будь-якому випадку, ніяких особливих конфліктів між різними племенами, що жили в імперії інків, не було.
Таємна поліція та інші досягнення
Незважаючи на те, що інки жили в бронзовому столітті, так і не винайшовши колеса, плавку заліза, писемності (в загальноприйнятому сенсі) і безлічі інших речей, багато в чому вони не поступалися європейцям, в чомусь і перевершили їх.
Наприклад, Великий Інка зберігав порядок і спокій в імперії не лише за допомогою дипломатії та гострих бронзових сокир своїх солдатів, але і на неймовірно розвинений інститут стеження і таємної поліції. Вся величезна імперія інків була, як то кажуть, під ковпаком. У всіх селища, відомствах і організаціях були імператорські агенти, які пильно стежили за тим, що відбувається.
Більш того, була навіть спеціальна служба, яка спостерігала за наглядачами. А то всяке буває. Такий рівень роботи спецслужб європейцям ще багато століть навіть і не снився. Щось схоже було в Китаї і Японії, але вони в цілому знаходили на куди більш високому рівні розвитку, ніж інки.
Серед інших досягнень інків - містобудування та землеробство. Незважаючи на те, що вони не знали колеса, а відповідно такі прості речі, як перевезення будматеріалів або будь-які сільськогосподарські роботи, були для інків набагато складніші, вони зуміли звести приголомшливі міста і дуже добре набити руку в іригації полів.
У містах імперії інків було навіть водопостачання, а з'єднували їх бруковані дороги, не гірше тих, які будували в Древньому Римі. Крім доріг, була й інша інфраструктура. Наприклад, наявність розгалуженої мережі поштових пунктів. Крім того, інки жили за єдиним зводом законів.
Віспа, смута та іспанці
Вважається, що цивілізацію інків згубило не тільки вторгнення Пісарро, а цілий збіг обставин. Першими європейцями, які дісталися до земель Великого Інки виявилися не іспанці, а віруси віспи, яких завезли на континент ще конкістадори Кортеса. У індіанців імунітету від віспи не було, тому найсильніша епідемія почала спустошувати імперію інків.
Побічно віспа стала причиною політичного конфлікту. Найімовірніше, саме від неї помер імператор Уайна Капак, а його діти тут же почали боротьбу за владу. У 1532 році, усунувши всіх конкурентів, до влади прийшов Атауальпа, який і зустрів іспанців через два тижні, після того, як сів на трон.
У Атауальпи була величезна армія, за різними оцінками від 40 до 80 тисяч осіб, а іспанців було всього 170. Але європейці виявилися хитрішими індіанців. Пісарро заманив новоспеченого імператора на переговори, де взяв в полон. Звичайно, інки могли перебити іспанців, але, по всій видимості, свою роль зіграли обладунки, коні і вогнепальна зброю, яке змусило індіанців тікати.
Спочатку Пісарро оголосив, що поверне інкам їх вождя за викуп. Але після того, як він отримав 6 тонн золота і 13 тонн срібла, Атауальпа був убитий. Цікаво, що іспанці досить швидко розібралися в тонкощах інкскої політики, і перший раз увійшли в Куско в якості захисників одного з братів Атауальпи. Досить швидко люди Пісарро зайнялися грабежами, якраз прийшло підкріплення, і вигнати їх зі своєї країни інки вже не змогли.
Спадщина
Як і ацтеки, інки століттями розвивалися незалежно від решти світу, йшли своїм особливим шляхом. І хто знає, як би виглядала їх держава зараз, якби вони продовжували жити в ізоляції?
Але історію назад вже не повернути. Цивілізація інків зникла з лиця землі, залишивши нам чимало таємниць і загадок, пов'язаних з їх культурою, писемністю, архітектурою та багато чим іншим. І пролити світло на ці загадки ми ще обов'язково спробуємо.