У цей день рівно 385 років тому Галілео Галілей відрікся від свого вчення про геліоцентричну систему світу. Вчений встановив, що Сонце обертається навколо своєї осі і на підставі своїх спостережень зробив висновок, що обертання навколо осі властиво всім небесним тілам і про те, що геліоцентрична система світу, запропонована Миколою Коперником, є єдино вірною.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Галілео Галілей відомий як продовжувач вчення Миколи Коперника.
У 1609 році Галілео Галілей вперше направив на небо телескоп і зробив відкриття, що наочно підтверджувало вчення свого попередника Миколи Коперника. На Місяці він побачив гори. А це означає, що поверхня супутника в якійсь мірі подібна до земної. Галілей відкрив чотири супутники Юпітера. Їх рух навколо планети спростовувало помилкове уявлення про те, що тільки Земля може бути центром руху небесних тіл.
Далі Галілей виявив, що Венера - кулясте тіло, яке світить відбитим сонячним світлом. Вивчаючи особливості зміни виду цієї планети, Галілео зробив висновок про те, що вона рухається не навколо Землі, а навколо Сонця. У свою чергу на нашому світилі вчений відкрив плями і, спостерігаючи за ними, установив, що Сонце обертається навколо своєї осі, а це означало, що різним небесним тілам притаманне осьове обертання. Нарешті, він виявив, що Чумацький шлях - це безліч слабких зірок, не помітних неозброєним оком. Отже, Всесвіт значно прекрасніше, ніж думали раніше.
Відкриття Галілея, зроблені один за одним, помножили число прихильників геліоцентричної системи світу й одночасно змусили церкву посилити переслідування коперніканців.
Так, в 1616 році комісія авторитетних італійських богословів оголосила вчення Коперника єретичним, а його книга "Про обертання небесних сфер" була внесена в Індекс заборонених книг. Галілею заборонили пропагувати вчення Коперника.
У 1632 Галілей видав свою книгу "Діалог про дві найголовніші системи світу - птолемеєвої і коперникової".
Незабаром італійські інквізитори, оголосивши роман єретичним, заборонили його продаж, а Галілея викликали в Рим, де віддали під суд.
22 червня 1633 року в домініканському монастирі святої Мінерви, в тій же церкві, де його попередник Джордано Бруно вислухав смертний вирок, вченого змусили підписати "зречення" від своїх поглядів і до кінця життя тримали під наглядом інквізиції.
В останні роки життя йому довелося працювати у важких умовах. На своїй віллі Арчертрі у Флоренції він перебував під домашнім арештом і постійним наглядом інквізиції.
Як встановлено істориками, фразу: "А все-таки вона крутиться", - Галілей не говорив. У Ватикані до цієї думки прийшли самостійно, але дуже багато років по тому. Хотіли виправдати вченого до його 400-річчя в 1964 році, але суд, призначений папою Павлом VI, вирішив, що питання не безперечне. В результаті помилку папи Урбана VIII, який засудив Галілея, довелося виправляти Іоанну Павлу II. Він розпорядився провести додаткове розслідування цього судового казусу, і в 1992 році Ватикан остаточно вирішив: судили марно.
Як повідомляв портал "Знай.uа", грецький вчений Ератосфен використовував скафис (чашу з довгою голкою), за допомогою якої можна було визначити, під яким кутом Сонце знаходиться на небі. Це був день літнього сонцестояння в Олександрії.