З початку цього року клієнти вітчизняних банків забрали із депозитних рахунків 18 млрд грн., повідомили в Нацбанку. Основною причиною того, що вкладники виводили гроші була фінансова нестабільність і страх, що фінустанова не віддасть кошти вчасно. В Українській асоціації банків вважають, що у більшість фінустанов зараз вкладати кошти вигідно, однак варто перевіряти заздалегідь депозитну угоду. Радять перевірити 5 найбільш "слизьких" пунктів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДострокове повернення вкладу.
Кожен банк розписує в договорі, за яких умов можливе дострокове повернення вкладів, зазначає яким чином при цьому нараховують відсотки – повністю чи частково. Особливо це стало актуальним із середини цього року. Адже після змін до Цивільного кодексу всі банківські депозитні угоди фактично поділили на ті, які можна розривати достроково, і які – ні. Якщо угоду розривати достроково не можна, раніше терміна фінустанова не повертатиме ні грошей, ні нарахованих відсотків.
Валюта, у якій повертатимуть депозит
До 2013 року такої проблеми не існували. Якщо банки брали кошти на депозит у іноземній валюті, то в ній і повертали їх. Після кількох хвиль валютного дефіциту ситуація змінилася. Стали популярними практики повернення валютних заощаджень у гривневому еквіваленті. Щоб це узаконити, в угодах банки почали ставити зірочку над словосполученням "повернення депозиту". У виносці зазначають "у валюті вкладу або в національній валюті".
Читайте також Банк знімає гроші за невдалу спробу зняти готівку
Штрафні санкції за затримку депозиту
У кожному депозитному договорі є пункт "умови відшкодування повернення вкладу". У ньому варто перевірити, чи вказано, що банк компенсує затримку депозиту. Якщо – ні, варто шукати іншу фінустанову. Це є порушенням вітчизняного законодавства. Відповідно до нього, за кожні 10 днів затримки депозиту банк має нараховувати 10 відсотків та додатково відсотки інфляції.
Алгоритм виведення депозитних коштів із банку
В угоді має бути зазначено, яка процедура забирання грошей після того, як закінчився термін депозиту. Деякі фіну станови передбачають в угоді, що клієнт банку має попередити за два тижні перед виведенням грошей. Якщо зробить це пізніше, депозитна угода автоматично пролонгується ще на місяць.
Нарахування відсотків
Зараз більшість банків пропонує 25% річних. Це доволі прибуткова ставка. Однак деякі фінустанови, зазначаючи такі відсотки, нараховують 20-23% річних. Решту вони відправляють на бонусний рахунок клієнта. Ці гроші можна витратити в спеціальних магазинах, що співпрацюють із банків. У райцентрах і обласних центрах такі знати дуже складно.