У 2016 році український уряд вирішив запровадити деякі нововведення, корисні для простих людей. "Знай" разом з експертами проаналізував, що чекає нас у новому році.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяТоргуємо з Європою
З 1 січня 2016 році набуде чинності Угода про зону вільної торгівлі між Європою та Україною, якої вже два роки чекають українці.
Після вступу в дію Угоди Україні доведеться скасувати або знизити майже всі мита на евротовари, що ввозяться до нас з ЄС.
Але радіти рано - більшість мит скасують не відразу, а поступово.
Експерти кажуть, що товари з Європи подешевшають, але відбється це тільки на стійкості долара.
А от українському виробникові доведеться не солодко. За умовами Угоди, українські виробники зможуть продавати свою продукцію в ЄС після оснащення їх сертифікованим в ЄС обладнанням.
Аналітики прогнозують - найбільше постраждають дрібні виробники.
Директор Інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник зазначає, що у європейських компаній, які зайдуть на наш ринок, є величезні фінанси, налагоджений маркетинг. Вони мають всі шанси потіснити український бізнес. Тому державі потрібно паралельно запускати процес стимулювання вітчизняного виробника. В іншому випадку економіка буде йти в тінь, зростатиме безробіття.
Аналітик політичного центру "Пента" Олександр Леонов зазначає, що Угода з ЄС надасть Україні можливість торгувати не тільки з ЄС, але і з країнами третього світу.
Читайте також: У січні 2016 долар буде стабільним - експерт
"Звичайно, нашим виробникам буде не просто, але з часом ми вийдемо на новий рівень. Якщо додати до цього європейські технології, які зайдуть до нас - можемо отримати відмінний результат ", - зазначає Леонов.
Долар по 30 гривень
Мінфін заклав у проект держбюджету на 2016 рік курс долара ціною 24,1 гривні за долар. Але аналітики ставляться до такого курсу дуже скептично.
Економіст Олександр Охріменко прогнозує, що курс долара в наступному році буде не нижче 30 гривень за 1 долар.
"При розрахунку держбюджету на наступний рік взяли умовний курс. Він дійсний 24 години. Наприклад, в кінці 2014 роки таким умовним курсом була цифра 17 гривень за долар. Але якщо поглянути в дохідну частину бюджету, там закладено курс в 30 гривень. Якщо курс буде меншим - дохідну частину просто не виконають ", - говорить Охріменко.
НАБУ під контроль
Багато українців з нетерпінням чекають скасування безвізового режиму з Європою. Але ЄС висунув низку додаткових вимог, серед яких - запуск антикорупційних органів вже в 2016 році.
Тим часом, тендери Національного антикорупційного бюро вже викликали резонанс в мережі.
У списку витрат, оприлюднених у відкритих джерелах, користувачі помітили, що в НАБУ екіпірування одного детектива обходиться в більш ніж 60 тис. гривень. Для своїх співробітників НАБУ закупило футболки з коротким рукавом за 1116 грн. кожна, сорочки по 1600 грн, зимове взуття понад п'ять тисяч гривень за пару, а рукавиці по одній тисячі гривень.
Глава НАБУ Артем Ситник вже вступив із заявою, що своїм детективам він закуповував спецназівські обладнання та форму, які коштують недешево. Пересічні громадяни збентежені неймовірно дорогим прикидом детективів.
Військовий експерт Олексій Арестович впевнений, що нинішнє НАБУ - це чергова піар-акція для влади.
"В Україні є спеціальний відділ "К" в СБУ, який мав займатися корупціонерами. Але всі фахівці там або пішли в бізнес, або прогнулися під політиків. Тому було прийнято рішення в кращих західних традиціях створити відомство супергероїв. З того й екіпірування відповідне. Хтось запитає - чому у детективів таке дороге екіпірування, коли армія в окопах голодує? Та просто тому що нинішнім "ділкам" нудно займатися порятунком, а ось "наварити" на детективах - будь ласка", - говорить Арестович.
Реформа реформі ворог
Чимало паніки і галасу наробила нова податкова реформа. Її парламентарії пишуть в буквальному сенсі "на колінах" і в поспіху. Урядовий проект передбачає вступ реформи вже з квітня 2016 року, але всі зміни почнуть діяти з 1 січня наступного року. Останній варіант податкової реформи розкритикував Податковий комітет Верховної Ради і ряд провідних експертів.
Малий бізнес взагалі почав бунти і міні-майдани по містах України з вимогою не приймати новий Податковий кодекс. Підприємці проти посилення навантаження, а МВФ вимагає посилити фіскальний тиск на бізнес.
Економіст Олександр Охріменко стверджує, що так податкову реформу ніхто не робить.
"Її потрібно зробити грамотно і спокійно або не робити взагалі, тому що через місяць-два доведеться знову все переробляти. У проекті багато протиріч. Не видно жодних механізмів виведення економіки з тіні. Швидше навпаки ", - говорить Охріменко.
Читайте також: Олігархи готують план розвитку України
Залізниця під питанням
Багатьох користувачів інтернету шокувала заяву "Укразалізниці" про те, що підприємство має намір поетапно скоротити нічні поїзди. Їх замінять більш дешевими денними швидкісними поїздами. Процес розтягнеться з 2016 по 2020 рік.
Керівник прес-служби "Укразалізниці" Юлія Іванова пояснила, що в першому півріччі наступного року відомство планує запустити додатково чотири швидкісні поїзди "Інтерсіті" і ще 16 модернізованих регіональних поїздів. Замість 48 пар нічних потягів, "Укразалізниця" планує запустити 53 нових нічних пари поїздів і оптимізувати маршрут.
Правда, у зв'язку з подорожчанням цін на електрику, піднімуться в ціні і квитки - спочатку на 5%, а потім на 7%
Експерт Руслан Бортник згадує, як українців колись лякали тим, що Янукович хоче приватизувати залізницю. За його словами, нинішні чиновники роблять роботу Януковича, яку він не доробив.
Нова поліція по всій Україні
До квітня наступного року нова патрульна поліція з'явиться у всіх містах України, обіцяють в МВС.
"До березня по всій країні буде працювати патрульна поліція. Замість дільничних будуть нові поліцейські, слідчі, криміналісти. До цього моменту з'явиться дорожня поліція, яка замінить ДАІ ", - сказав Арсен Аваков.
Військовий експерт Інституту євроатлантіческого співробітництва Ігор Козій зазначає, що Арсен Аваков вирішив зробити перезавантаження МВС.
"Знайти відразу стільки нових співробітників не можливо в принципі. Але починання дуже хороше. Аваков намагається вирішити і власні інтереси - таким перезавантаженням МВС він додає собі політичних бонусів ", - упевнений Козій.
Донбас - особлива зона
Більшість українців цікавить питання - що буде з Донбасом? Тут думки експертів розходяться, адже ситуація на Донбасі залежить від однієї людини, яка сидить у Кремлі. А спрогнозувати її дії неможливо.
Олексій Арестович впевнений, що боєзіткнення буде продовжуватися, можлива і ескалація конфлікту.
"У проросійськи налаштованих бойовиків є бажання залишити цю рану, що кровоточить на тілі України. У Заходу є бажання загладити конфлікт всіма силами. Україна продовжуватиме балансувати між цими двома пастками. Все в підвішеному стані ", - говорить Арестович.
Аналітик Олександр Леонов схиляється до того, що подальший конфлікт неможливий в принципі.
"Росія відчуває дію санкцій, втрутилася в сирійський конфлікт, втратила Туреччину, як партнера. Подальше постачання бойовиків під питанням. Думаю, що найгарячіша фаза конфлікту вже пройшла. Нам зараз необхідно сконцентруватися на тому, щоб провести реформи і перетворитися на європейську державу. Тоді Донбас повернеться практично відразу. А от щоб повернути Крим, доведеться підключати міжнародні інститути. Будь-який силовий варіант загрожує серйозними наслідками ", - зазначає Леонов.