Природа не стоїть на місці. У геномі живих організмів відбуваються зміни, що дозволяють їм пристосуватися до мінливих умов. Гени виникають, мутують, змінюють своє розташування. Ці перебудови призвели до того, що частина милих квіток перетворилася на кровожерних хижаків. Як повідомляють російські ЗМІ, групі американських вчених вдалося простежити деякі закономірності при аналізі геномів хижих рослин. Серед них можна виділити відносно короткі генні ланцюжка і повторення певних генів.

Як відбувається поява нових генів? Адже якщо мутація торкнеться ділянки ДНК, що грає важливу роль в життєдіяльності, то це більш ймовірно призведе до "поломки" кодованого їм білка. І хоча ця мутація могла б допомогти переналаштувати ген для виконання іншої функції, вона виявляється шкідливою і може призвести до загибелі організму. Однак іноді хромосоми в процесі копіювання зазнають перебудови, в результаті яких може відбутися подвоєння (дупликация) ділянки ДНК. Таким чином з'являється додаткова копія гена, яку можна змінювати як завгодно. Ці гени-двійники знаходяться поруч один з одним, утворюючи тандемний повтор.

Дослідники з'ясували, що повтори включали ДНК, яка відповідає за синтез таких білків, як, наприклад, протеази. Ці ферменти розщеплюють інші білки і, мабуть, беруть участь у розкладанні органічних речовин, що становлять тканини жертви. Крім того, була знайдена ДНК, що бере участь в транспорті пептидів з однієї клітини рослини в іншу. Всі ці гени особливо активні в бульбашках-пастках, що вказує на їх важливу роль у перетравленні здобичі. Також вченим вдалося ідентифікувати гени, пов'язані з забезпеченням необхідного рівня кислотності всередині бульбашок і еластичності їх стінок.

Популярні новини зараз
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Показати ще

Результати роботи показали, що в видоутворенні рослин-хижаків величезну роль відіграє поява зайвих копій генів. Непентеси, росички, мухоловки і пухирчатки, як правило, виростають у місцях, бідних мінеральними речовинами, тому для виживання їм необхідно ефективно отримувати органіку з спійманих комах, що є важкоздійсненним без тандемних повторів.

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв, як бегемоти засмутили веганів