Народне свято "Євсеїв день" відзначається 7 травня (за старим стилем – 24 квітня). У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті святих мучеників Євсевія, Сави, Єлизавети і 40 інших. Інші назви свята: «Овсій», «Овсій — овес відсій», «Єлизавета чудотвориця», «Сава».

Як вважали в народі, в цей день гнуло до землі, до людини мука чіплялася. Дев'ята Єлизавета допомагала від тяжкості позбутися. Селяни сіяли овес.

Євсевій жив у часи правління римського імператора Діоклетіана. Його і ще 40 осіб заарештували за віру в Христа і кинули в темницю. Через деякий час їм запропонували принести жертву ідолам, як того вимагав виданий правителем указ. Вони відмовилися. За непослух їх піддали жорстоким тортурам. Мучеників били розпеченими залізними прутами до тих пір, поки не злізло все м'ясо і не оголилися кістки. Після цього їм відрубали голови.

Заборони на свято

Щоб урожай вівса вдався на славу, в деяких регіонах країни на Євсея накривали спеціальний "вівсяний стіл". До обіду господиня подавала страви з додаванням вівса, починаючи з хліба, до складу якого входило вівсяне борошно, і закінчуючи солодким печивом, схожим на сучасні вівсяні печива. На столі в цей день була юшка з вівсяної крупою і овочами, вівсяна каша і кисіль.

Популярні новини зараз
Подорожчає не лише електроенергія: комуналка стане непідйомною ношею Українським родинам виплатять 10800 грн: як подати заявку Відмова може бути вигідною: українцям пояснили переваги Не дуже "стародавня", але безбожно дорога: як виглядає монета в 50 копійок, яка може озолотити
Показати ще

До слова сказати, такий кисіль був зовсім не солодким, а більше з кислинкою, від чого і походить сама назва страви. Ну а ті, хто хотів його підсолодити, прямо перед вживанням додавали в кисіль пару ложок меду. Навіть млинці на Євсія робили з вівсяного борошна. До столу запрошували сусідів, а також пригощали бідних і подорожніх, що проходили повз у цей день.

Ще одне повір'я, пов'язане з Євсеївим днем, було наступним: у народі вважалося, що до людей в цей день пристає мука і гне до землі. Мукою називали такий стан, коли людина не могла зрозуміти, де і що у неї болить, була апатичною і сумною. Щоб мука не чіплялася, вранці на Євсея усі члени сім'ї обов'язково випивали по три ковтки святої води і нею ж вмивалися.

Як повідомляв портал "Знай.uа", щорічно 6 травня християни всього світу згадують святого Юрія або Георгія Переможця.