В цей день в народі вшановується язичницький і слов'янський бог – Дажбог. Дабъ, Радегаст, Радигош, Сварожич, Дажбог — це різні варіанти імені одного і того ж бога. Бога родючості і сонячного світла, цілющої сили. Він вважається першопредком слов'ян (слов'яни по тексту «Слова о Полку Ігоревім» — дажбожії онуки).
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІсторія свята
За слов'янськими повір'ями, Дажбог і Жива разом відродили світ після Потопу. Лада, мати Живи, з'єднала шлюбом Дажбога і Живу. Потім заручені боги народили Арія, за легендами, прабатька багатьох слов'янських народів — чехів, хорватів, київських полян.
Шанувався в цей день і Ярило (Сонце), образ Дажбога, відродження природи. Бога Яру часто порівнювали з орачем і воїном Арієм, сином Дажбога. Арій шанувався, подібно Яру, втіленням Роду (інших тлумачень — Велеса або Дажбога).
У день Дажбога люди раділи, що Дажбог відкинув Марену і заручився з Живою. Це означало закінчення довгої Зими, початок Весни і Літа. У цей час у ведичних храмах і на зораних полях гучно славили Дажбога: «Славимо Дажбога. Нехай він буде нашим покровителем і заступником від Коляди до Коляди! І покровителем плодів на полях. Він траву дає худобі нашій по всі дні. І корови множаться і множаться зерна в житницях. І меду він не дає заграти. Він бог Світла. Славімо Сварожича, що відмовляється від Зими до Літа поточного. І ми йому славу співаємо на полях, оскільки він — отче наш» /Вів. 31/.
День Дажбога — це і час першого вигону худоби на пасовиська. Тому Дажбогу палили вогні і просили його охороняти худобу: «Ти, Дажбоже хоробрий! Спаси худобу, охорони її від злодіїв! Охорони від ведмедя лютого, Збережи і від хижого вовка!».
Вважалося, що в цей день бог Велес вкрав у Перуна хмари-корови і ув'язнив їх у горах Кавказу. Тому Яру, Дажбога і Перуна просили визволити хмари, інакше все живе на Землі загине. Славлять у цей день перемогу Дажбога над Велесом.
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.иа" повідомляв про те, що нинішнє літо в Україні буде дуже спекотним, а дощів очікується мало. У липні-серпні стовпчики термометрів показуватимуть 35-40 градусів.