У середу, 13 червня, відзначається народне свято Єремій Розпрягальник. У цей день вшановували святого Єрма — апостола від семидесяти. Святий Єрм був єпископом у Філіпополі Фракійському. Проповідуючи Євангеліє, він зазнав багато переслідувань і утисків від язичників, але помер мирно.

14 травня, коли починалася сівба, в народі відзначали день Єремія Запашника, а 13 червня, коли сівба закінчувалася, наступав день Єремія Розпрягальника. Так і говорили: «Єремій сівши починає, Єремій і закінчує»; «Розпрягальник — сівбі край, коня розпрягай».

Прийнято було слухати зозулю: якщо вона часто і голосно кує — погода буде доброю. Однак до того часу, як зозуля закує, все насіння повинно були бути засіяне, інакше доводилося чекати поганого року.

Звертали увагу і на погоду: дощ у цей день віщував бідний урожай.

У цей день коней балували ласощами, які додавали в їжу, або просто годували їх з руки. Коней купали, водили без вуздечки, давали їм відпочити. За повір'ям, якщо у цей день запрягти коня, то він захворіє і незабаром впаде, тому в цей день селяни навіть при гострій потребі намагалися ходити пішки або відкладали справи на завтра.

Популярні новини зараз
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Цей період вважався початком і кінцем літа проліття. Зацвітали троянди і липи. 13 червня було прийнято займатися повсякденними справами або просто відпочивати. Господині на городі висаджували бобові культури. Чоловіки обприскували від шкідників плодові дерева. Люди приділяли час дому, сім'ї, влаштовували посиденьки в колі друзів чи рідних. Дівчата готували придане на весілля.

Приказки та прикмети на Єремія

- Ранковий туман означає, що буде багато грибів.
- Багато роси – до ясної погоди.
- Непогожий день – зима буде суворою.
- На Єремія-бобовника видався теплий ясний день, значить буде багато хліба.
- Чим довше йде дощ, тим бідніший буде врожай.
- Якщо ввечері немає роси – наступного дня буде дощ.
- Ніч тепла – чекай доброго врожаю овочів.
- Павуки плетуть павутину – до погожих днів.
- В цей день слухають зозулю. Якщо вона кує тихо і рідко, значить погода найближчими днями буде поганою.
- Щоб зібрати великий урожай потрібно сівбу закінчити до того, як почне кувати зозуля.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 12 червня відзначається Зміїне свято.