У цей день вшановуються Сім святих дів — сім мучениць, які постраждали за віру на початку 4 століття, в часи гонінь імператора Діоклетіана на християн. Їх страждання описані в житії мученика Феодота, який доводився племінником одного з дів. Його пам'ять також відзначається сьогодні.

На Русі Федота (Феодота) шанували як помічника весни і казали: «Прийде Федот — останній дуб лист розгорне». По дубу судили і про майбутній урожай: «Якщо на дубі маківка з опушкою — будеш міряти овес діжками». Це означало, що якщо до Федоту дуб розгорне листя, то урожай ярових буде хорошим. Якщо ж раптом із дуба починали опадати зелене листя, це було поганою прикметою і віщувало голодний рік.

Взагалі дуб наші предки шанували особливо. Це дерево вважалося символом могутності, сили, слави, міцної віри. Говорили навіть, що саме на дубі (а аж ніяк не на яблуні) ростуть молодильні яблука. Під дубом нерідко здійснювали шлюбні церемонії: молодим треба було взятися за руки і тричі обійти дерево. Такий союз вважався скріпленим на віки.

Деревина дуба надзвичайно міцна, тому завжди була затребуваною. Однак рубати дуб вважалося чимось начебто гріха. Тому могутнє дерево валили завжди разом — щоб розділити тягар вчинку на всіх. Рубка при цьому супроводжувалася різними очисними обрядами.

Популярні новини зараз

Віктор Павлік з сином на руках зворушив усіх молодих матусь: пощастило дружині

Копія Тіни Кароль? 63-річна мама Дана Балана показала архіви з дитинства

Вікторія Булітко з "Дизель шоу" в одному ліфчику блиснула своїми булочками: "Відчайдушна домогосподарка"

Марічка Падалко схвалила "дорослу" витівку своєї доньки: "Дозволяєте дітям?"

Показати ще

Крім дуба, героєм цього дня був льон — його сіяли як раз на Федота і Сім дів. Так і говорили: «Сіють льон у семи Альон».

Прикмети на Федота Вівсяника

Зірниці грають – до зміни погоди.

Червоне сонце на заході – до вітряних днів, в серпанку або бліде – до дощів, в хмари ховається – до негоди на наступний день.

У дуба верхівка з опушкою – буде добрий урожай вівса.

На дубі лист розправився, а на ясені ще немає – літо видасться дуже сухим.

З дуба обсипаються здорові листочки – буде голодний, неврожайний рік.

Хвиля проти течії б'є – скоро почнеться дощ.

Дятлов далеко чути – чекай опадів.

Якщо з вечора чайки розкричалися – погода буде ясною.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 30 травня православні християни вшановують пам'ять святої Євдокії.